תושבי עין גדי קבעו כי לא יקום בקיבוץ בית כנסת • יו"ר המועצה אמר כי מדובר ב"טעות מצערת והיסטורית". הנהלת הקיבוץ: "מכירים בצורך למקום תפילה, אך לא במתכונת שהוצגה"

חברי קיבוץ עין גדי דחו הלילה ברוב קולות את התכנית להקמת בית כנסת ומקווה ביישוב. זאת, בניגוד לכל ההערכות ועל רקע הוויכוח המר שפרץ סביב הסוגיה בתקופה האחרונה בין תומכי היוזמה ומתנגדיה. 90 חברים בקיבוץ השוכן לחופו של ים המלח הצביעו נגד התכנית של המועצה האזורית תמר להקמת המבנים החדשים בסמוך למלון בקיבוץ, בעוד 60 חברים בלבד תמכו בה.

ראש המועצה האזורית תמר, דב ליטבינוף אמר בתגובה: "הכרעתם של תושבי קיבוץ עין גדי נגד הקמת בית הכנסת העתיק והייחודי בשטחם היא טעות מצערת והיסטורית. אין מדובר בבית תפילה "פשוט", אלא בהעתק של בית כנסת עתיק שעמד בעין גדי לפני כ-1600 שנה והיה אמור מוקד עלייה לרגל עבור תיירים שוחרי מורשת, תרבות ודת מכל העולם. אנו מכבדים את ההחלטה שהתקבלה באופן דמוקרטי, אולם בכוונתי לבחון אפשרויות להקמת הפרויקט במיקום חלופי שיהיה מוסכם על כולם".

מהנהלת קיבוץ עין גדי נמסר בתגובה כי על אף ההצבעה נגד היוזמה, הציעו החברים רעיונות חלופיים שעשויים להיות מקובלים על רוב התושבים. "במהלך הדיונים הפנימיים עלתה שוב ושוב השאיפה למתן מענה לצרכים של אורחי המלון וחברי היישוב במקום לתפילה ואמונה, אבל לא במתכונת ובתנאים שהוצגו", נכתב בהודעת הקיבוץ. "אחד הרעיונות הבולטים שעלו הוא הקמתו של 'אולם השלום' – אולם תפילה המכיל בצורתו ובמהותו את ערכי היסוד של המקום, שיהיה פתוח ויפנה לכל הזרמים והדתות".

במדינת היהודים: תושבים בעין גדי מתנגדים להקמת ביהכנ"ס העתיק

כזכור, יוזמת המועצה האזורית להקמת בית הכנסת גררה מחלוקת מרה וקשה – מצד אחד המתנגדים לה טוענים כי היא תגרום לפגיעה קשה בזהות ובאופי הקיבוץ. ומנגד, תומכי התוכנית טוענים כי הקמת בית כנסת ומקווה בקיבוץ יעודדו גם נופשים המקיימים אורח חיים דתי להתארח במלון.

לדברי אחד המתנגדים, "זה שינוי אופיו של הקיבוץ, אנחנו סבורים כי יש לעשות ישיבות ודיונים לפני שמחליטים דבר כזה, מדובר במשהו מהותי לתושבי הקיבוץ החילוני. לפני כשנה הפכו את חדר האוכל בקיבוץ לכשר בגלל פנימייה הפועלת בקיבוץ. אנחנו צריכים לחשוב טוב ולעומק על השינוי המהותי".