המדינה תייצג את השוטר אמיר מרעי בתביעה אזרחית שהוגשה נגדו מטעם ארגון חוננו, למרות המלצת המשטרה לפטרו עקב תלונות חמורות. עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו "לא ברור למה הוחלט לתת לאדם כזה ייצוג משפטי וגיבוי כספי על חשבון כספי הציבור"

פרקליטות מחוז ירושלים הודיעה לבית המשפט המחוזי כי היא תייצג ותגבה שוטר בתחנת בנימין שתועד תוקף אזרחים במהלך תפקידו. מכתב ההגנה שהוגש לבימ"ש, כמענה לתביעה אזרחית שהוגשה נגד השוטר ע"י עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו עולה כי המדינה תייצג בתביעה את השוטר, זאת למרות שמספר תלונות של אזרחים כנגדו נמצאו מוצדקות, ואף ועדה במשטרה המליצה לפטרו, המלצה אשר בעקבותיה הוא עזב את עבודתו במשטרה.

בכתב התביעה שהגיש עו"ד יאדו תובעים אתת השוטר 9 אזרחים שנפגעו ממנו בשלושה אירועים שונים בהם תועד מבצע עיכוב אלים, עיכובים וחיפושים בלתי חוקיים ברכב. בעקבות האירועים הגישו בארגון חוננו גם תלונות למחלקה לחקירות שוטרים, שענתה בתגובה כי בכוונתה לפתוח הליך משמעתי כנגד השוטר. בכתב ההגנה שהגיש השוטר בתגובה נחשף כי קצין תלונות ציבור במשטרה המליץ לפטר את השוטר בעקבות התלונות, וכי במהלך תהליך הפיטורין הוא התפטר מעצמו.

עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו מסר בתגובה "החלטת פרקליטות מחוז ירושלים לתת ייצוג לשוטר מהווה אינדיקציה לכך שגם יהיה כיסוי לכלל הפיצויים שיפסקו בתיק. מדובר בהחלטה שעל פי הדברים הינה בלתי סבירה בעליל. לא ברור ולא מובן מדוע משטרת ישראל ומדוע מדינת ישראל מחליטה לתת ייצוג משפטי וגיבוי לשוטר שדרס ורמס ברגל גסה ובעזות פנים חריגה זכויות של בני אדם, בגירים וקטינים" תקף יאדו.

האלימות המשטרתית בירושלים: תביעת ענק נגד קצין שהכה נער חרדי


יאדו הסביר את ההשלכות שבדבר "מתן הגיבוי לשוטר בהליך, מצביע על כך שבכוונת המדינה לתת לשוטר גם גיבוי כספי במידה ויידרש לפצות את התובעים. מדובר בשוטר שהתנהל בצורה שהיא בלתי נתפסת עד כדי כך שהמשטרה בעצמה הפסיקה לאלתר את פעילותו עם קבלת התלונות שלנו, ולבסוף אף המליצה על פיטוריו מהמשטרה.

לא ברור למה הוחלט לתת דווקא לאדם כזה ייצוג משפטי וגיבוי כספי על חשבון כספי הציבור. אני חושב שאדם כזה לא פעל כשליח של המשטרה, וגם המשטרה חושבת כך, אלא פעל בחריגה קיצונית למטרות המשטרה ולמטרות החברה, והוא צריך לשאת בעצמו בנזקים שגרם ובהוצאות הכרוכות בכך. לא מובן מדוע מדינת ישראל צריכה לעשות זאת עבורו." הוסיף יאדו.

יצוין כי השוטר נתבע ע"י 9 תובעים שונים בגין שלושה אירועים נפרדים. האירוע הראשון כלל עיכוב בני זוג לצורך חיפוש שלא כדין והפעלת אלימות כלפי הבעל. באירוע השני עיכב השוטר שלא כדין שני זוגות נוספים תוך שהוא עורך חיפוש ארוך בחפציהם האישיים ובציודם. באירוע השלישי עיכב מרעי בחור ושני קטינים לחיפוש שבוצע באופן מנוגד לחוק.