עימות בועדה: האם בוצעו על ילדי תימן ניסויים רפואיים? צפו

הועדה המיוחדת לחקר היעלמותם של ילדי תימן המזרח והבלקן דנה היום בפרסום המסמכים הרפואיים הנוגעים לפרשת ילדי תימן. בדיון נחשפו פרטים חדשים ומזעזעים על הפרשה הכאובה, ובהמשך התפתח עימות חריף בין המשתתפים. צפו
 • "אדם אציל נפש" התגובות על פטירתו של פרוש

  תוכן מקודם

 • "אבא עזב אותי בגיל 4" ניכור הורי או נטישה?

  תוכן מקודם

 • ברוך דיין האמת: הרב ברוך יהושע דים, אב לעשרה ילדים

  תוכן מקודם

 • 31 יתומים נישאים בחודש תמוז

  תוכן מקודם

פרשת ילדי תימן: היום נערכה בוועדה המיוחדת לחקר היעלמותם של ילדי תימן המזרח והבלקן בראשות חברת הכנסת נורית קורן ישיבה שדנה ביישום דו"ח המלצות הוועדה של משרד הבריאות בנושא גזענות, אפליה והדרה במערכת הבריאות, לעניין פרשת ילדי תימן, מזרח והבלקן. בחודש שעבר פרסם משרד הבריאות דו"ח מיוחד של הוועדה למיגור גזענות, אפליה והדרה במערכת הבריאות. מסקנות הוועדה הצביעו בין היתר על אפליה גזענית כנגד עולי תימן בשנים עברו שבאה לידי ביטוי גם במערכת הבריאות.

את הוועדה, פתחה היו"ר חה"כ נורית קורן בסקירה הקשורה לפרשה במערכת הבריאות: "אין כל ספק שהייתה גזענות כלפי אוכלוסיית העולים מצד מערכות הבריאות! לצוות הרפואי היה יחס מתנשא כלפי העולים החדשים ו"הבורים". עשרות רבות של שנים עברו ואף אחד לא נתן לבני המשפחות תשובות מספקות לאן נעלמו הילדים. התייחסו למשפחות כ"הזויים". כאן בוועדה חשפנו כי נעשו מחקרים רפואיים בילדים חיים ובגופותיהם של עולי תימן. מצאנו כי אחת הרופאות העידה בוועדת כהן קדמי על תמותה גבוהה בגובה של 80% של תינוקות במחלקה כתוצאה מטיפול רפואי רשלני. כן בוצעו נתיחות בגופות הילדים ללא הסכמת הוריהם – התייחסו לתינוקות בני יומם כ"פסולת ביולוגית". ד"ר ג'ורג' מנדל מנהל ביה"ח בראש העין העיד כי נעשה מחקר על דם חרמשי ואף נעשו בדיקות לגילוי מחלות ריאות בילדים חיים. כן בוצע מחקר למחלת טרשת העורקים – קרן מארה"ב נתנה למכון מחקר בישראל מימון של 160,000 לירות למחקר של תפקוד לבבות תימנים, במטרה לבחון מדוע בתימן לא היו מחלות לב, לצורך כך נאספו ונותחו לאחר המוות 60 לבבות של יוצאי תימן שהפכו גם הם ל"פסולת ביולוגית".

"מוכרח להיות להם דם כושי": הניסויים הרפואיים בילדי תימן נחשפים


יו"ר הוועדה חה"כ קורן שיבחה את שיתוף הפעולה בין משרד הבריאות להנהלת הוועדה המיוחדת בכנסת מרגע הקמתה וציינה כי בתחילת הדרך התקבלו תלונות מבני המשפחות שבתי חולים גבו כספים מהן בעבור מסמכים ומשרד הבריאות נרתם לסייע שהמסמכים יימסרו ללא כל תשלום. בנוסף, בפעילות הוועדה, מסמכים במשרד הבריאות שלא היו נגישים וסרוקים, הופכים להיות זמינים לקבלה לבני המשפחות.

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו הציג בוועדה את הדו"ח ואמר כי מטרתו היא בראש ובראשונה למנוע הישנות מקרים כאלו בעתיד על ידי כך שהדברים יבואו לפרסום רחב. גרוטו אמר בוועדה כי בכוונת המשרד לצאת במכרז למנות חוקר מהאקדמיה שיפשפש ויעלה את כל החומרים במערכת הבריאות הנוגעים לפרשת ילדי תימן. "גם אם הייתה כוונה בעבר על ידי גורמים שונים להיכנס לתיקים, לשנות ואולי גם להעלים, הפעם יקרה את ההיפך!", הצהיר גרוטו, "מטרתנו היא לחשוף את כל הארכיונים למשפחות ומה שלא קשור למידע אישי, גם לציבור הרחב. נחשוף את האמת גם אם היא כואבת".
יו"ר פורום הפסיכולוגים והעובדים בבריאות הנפש, חנה שטרום כהן דיברה בוועדה על החשיבות שמשרד הבריאות יירתם גם במתן סיוע ועזרה בטיפול פסיכולוגי למשפחות.

פרק בדיון בוועדה הפך לסוער במיוחד כאשר החוקר העצמאי לפרשת ילדי תימן, אבי זלינגר טען שהטענות כנגד מערכת הבריאות "אלו רק אגדות". לדבריו "עוזי משולם ואנשיו זייפו את המסמכים שהופיעו בארכיון המדינה". בני המשפחות התרעמו על דבריו של זליגר והתעמתו אתו מילולית בוועדה זמן רב. יו"ר הוועדה חה"כ קורן השיבה ואמרה: "הוועדה מאפשרת לכל אחד ואחת לבוא ולומר את טענותיו אבל לבוא ולפרוך מאות עדויות שגובו במסמכים ונשמעו בוועדה, הוא דבר מגוחך ומכעיס".  

יו"ר הוועדה חה"כ נורית קורן אמרה בתום הדיון כי הוועדה תתכנס לנושא זה בעוד ישיבה לפני תום מושב הקיץ וזאת על מנת לשמוע כיצד בחר משרד הבריאות ליישם בפועל את אופן חשיפת החומרים וכן לשמוע פרטים מדויקים על מי הורה וביצע את המחקרים המיוחסים לשנים הללו של דם החרמשי וטרשת העורקים.

קרא עוד בנושא

״מפחד לגלות את השמות״ • צפו: הרב מנחם פרוש ז״ל על ילדי תימן

מחריד: "אבא שלי הוציא את העיניים והביא אותם לר' מנחם פרוש"

דלות, תת תנאים ועבודה קשה: סיור מצולם במעברות של עולי תימן

ויש גם צד שני: "לילה אחד נפטרו לי שישה ילדים"

3 חברי כנסת נוספים חושפים: גם קרובי משפחתנו נחטפו

כתבות קשורות

גנב מסכים מדירה תוך "הקפדה על עטיית מסכות" - ונעצר • צפו
חם לכם? בדובאי יותר חם, אבל יש להם פתרון יצירתי להתמודדות • צפו
ישראל חשפה את סעיד ארג'אני - האיש מאחורי המתקפה על הספינה
עדויות ארכיאולוגיות לרעידת אדמה שמוזכרת בתנ"ך נחשפו לראשונה • צפו
התרסקות המטוס באוקראינה: מיכאל שניצלער בשיר חדש ומרגש "א בריוו"
הישג לסמוטריץ': בעקבות מחאתו - חוק הפקרת החיילים ירד מסדר היום
משה קליין בסינגל חדש מתוך אלבום הבכורה: "מה טובו אוהליך"
באמצע ההצבעה בכנסת: בנט וגנץ קיבלו עדכון על הירי מלבנון • צפו
בתגובה לירי הרקטות: צה"ל ממשיך לירות לעבר לבנון; גנץ קיים הערכת מצב
סמוך לצומת סואן: צפו בתיעוד מזירת נפילת הרקטה ליד קריית שמונה
צה"ל מודיע: זוהו שלושה שיגורים מלבנון - שני רקטות נפלו בשטח ישראל
עימות חריג בבני ברק: החברא קדישא נגד הסכם העירייה על הקבורה באלעד

8 תגובות

 1. רשעים, רשעים רשעים!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  מי שעובר הלאה לידיעה הבאה כאילו לא קרא /קרה כלום, אין לו לב.
  התובנה לדידי היא התחזקות בתפילה "ומלכות הרשעה מהרה תעקר ותשבר וכו…"

 2. נורא ואיום שערוריה אמיתית .מסתבר כי לאכזריות אין מונופול רק לנאצים ולערבים .
  אלא בתוכנו היהודים חיים/ כבר מתים אכזריים לא פחותים מהגויים שעשו ניסיונות בתינוקות חיים .ה' יקום דמם

סגור לתגובות.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן