לא שקט בתל אביב: אחרי סערת ההפרדה בכיכר סערה חדשה: הסתה נגד צופרי השבת. יו"ר מר"צ בתל אביב פנתה למשטרה בדרישה לעצור את פעילות צופרי השבת בעיר. סגן ראש העיר החרדי: "ספין בגלל הבחירות שבפתח"

למעלה מ-100 ימים לבחירות המונציפאליות וסיעת מרצ בעיר תל אביב לא מפסיקה לנסות לקושש כותרת על גבו של הציבור החרדי. לאחר סערת ההפרדה באירוע 'משיח בכיכר' שהגיע לפתחו של בית המשפט והפכה לזירת אגרוף תקשורתית, בעת הגיע תורם של צופרי השבת לעלות על המוקד התקשורתי ולהפול לכתם 'שחור' של הדתה ו'התחרדות' חלילה של העיר.

דווקא בעיר החילונית בה המגזר החרדי נמצא בשוליים, כל המתמודדים מנסים להביא קולות אליהם על גב המגזר החרדי ואחרי 'הצלחת' עמיתתה מירושלים לסלק את דוכן הנחת התפילין מרחבת התחנה המרכזית, פנתה יו"ר מר"צ בתל אביב משטרת ישראל בדרישה לעצור את הצופרים המודיעים על כניסת השבת בשכונות תל אביב.

יצוין כי בתל אביב מדובר על כריזה נעימה של שירי שבת בניחוח יהודי ולא בצופרים. יו"ר מרצ בתל אביב המכהנת כסגנית ראש העיר פנתה למשטרה כשלטענתה בחודשים האחרונים ומדי סוף שבוע מופעלים צופרים ומושמעת מוסיקה יהודית מבתי כנסת בתל אביב-יפו, ולטענתה הדבר מהווה הפרה בוטה של השקט הציבורי.

הפנייה יוצרת תסיסה רבה בקרב תושביה הדתיים והמסורתיים של העיר, כאשר הם חשים כי מדובר ברדיפה מכוונת ובעשייה פוליטית של התססה והמרדה סביב כל מה שריח יהודי נודף ממנו. "לא מדובר בהפרעה או בצופרים. מדובר במוזיקה מסורתית של שירת 'לכה דודי' המוכרת בכל בית, ואכן התגובות בעיר חיוביות עד מאוד. יש שציינו שהמנגינה מזכירה להם להדליק נרות או להניח את הסירים לחימום, חלק נזכרים באווירת בית אבא, וחלק למרבה הצער ממשיך בשגרת החולין. לבוא ולומר כיח מדובר בהפרעה? זו דמגוגיה. כל מצעד בעיר נחגג בהפרעת ענק למאות אלפי תושבי העיר והבאים בשעריה, מוזיקת ענק והפרעה בכל דרך, מעולם לא שמענו כל תלונה או מחאה. אך כשמדובר בסממן יהודי כלשהוא, קמה עדת מצקצקים בניסיונות לייצר קרע ולרכב על הגל העכור עד למועצת העיר" אמרים התושבים.

בתגובה למשטרה, הגיב נתן אלנתן, סגן ראש העיר, ויו"ר ש"ס בעיר ומי שאחראי על הצבת הצופרים בעיר, כי הצופרים עומדים בכל דרישות החוק. במכתב הממוען לניצב דוד ביתן מפקד מחוז תל אביב, כותב אלנתן כי "נודע לי מהתקשורת שהגב' להבי (יו"ר מרצ) פנתה אליך בתלונה על מערכות הכריזה לשבת שהותקנו ברחבי העיר בשנה האחרונה. רציתי לציין שאני עומד מאחורי היוזמה להתקין את המערכות הנ"ל".

אלנתון הוסיף כי "יש לציין שכל פעולותיי הינן במסגרת החוק והתקנות, והמערכות אינן עוברות על החוק ותקנות הרעש. לפני שהתחלתי במהלך של התקנת המערכות, בדקתי היטב את החוק והתקנות בנושא ופעלתי לעמוד בדרישות החוק. הסעיף הרלוונטי בתקנות למניעת מפגעים (מניעת רעש) התשנ"ג 1992, למערכות אלו (כמו למערכות ההגברה של המואזין) הינו סעיף 3 שכותרתו: רעש באמצעות מכשירי קול. על פי סעיף זה אין שום מניעה להפעלת המערכות הספציפיות שהתקנתי ברחבי העיר, (אגב על פי סעיף זה, נראה בבירור שהמערכות המשמיעות את קריאת המואזין, בחלק מהקריאות, אינן עומדות בתנאי סעיף זה ועוברות על החוק). אשמח לעמוד לרשותכם בנושא ולענות על כל שאלה שיש לכם כדי לבדוק את התלונה ולהגיע לחקר האמת."

בשולי מכתבי הוא מציין, שלדעתו, כל הסיבה שלשמה עשתה הגב' להבי את כל הרעש והתלוננה אצל כבודו, היא בגלל הבחירות שבפתח וכל המטרה היא להרוויח רווח פוליטי גרידא.

בינתיים במענה ששלחה המשטרה ליו"ר מר"צ מיטל להבי, התבקשה האחרונה להמציא חוות דעת מקצועיות שאכן עוצמת הרעש חורגות מהוראות החוק, טרם תבחן המשטרה את התמונה הכוללת.