יו"ר ועדת הפנים חבר הכנסת יואב קיש מעוניין שהכנסת תפקח ותאשר העברת תקציביות משמעותית במשטרה. בין המשמעויות של היוזמה: הכנסת תוכל להקציב בעצמה כמה כסף יופנה לפעילות חקירתית - הנוגעת גם ליו"ר מפלגתו של קיש, ראש הממשלה

יו"ר ועדת הפנים של הכנסת ח"כ יואב קיש (הליכוד) יוזם הצעת חוק, לפיה כל העברה תקציבית משמעותית של המשטרה – תהיה טעונה את אישורה של וועדה ייעודית. כך נחשף במהדורה המרכזית של חברת החדשות.

כיום הכנסת מאשרת את תקציב המשטרה באופן כללי, ומאותו הרגע הוא מתנהל באופן עצמאי על ידי חשב המשטרה, וללא פיקוח פרלמנטרי. אלא שבעיני ח"כ קיש, יו"ר ועדת הפנים – שמפקחת בין היתר גם על המשטרה, המצב הזה לא סביר ולדעתו לא ייתכן שחברי הכנסת לא יוכלו להשפיע כמה מתוך התקציב יוקצב ולמה.

על כן דורש קיש, שכל העברה תקציבית במשטרה של מעל 20 מיליון שקל – תגיע לוועדה חדשה שתוקם ותורכב גם מוועדת הכספים וגם מוועדת הפנים. גם יו"ר ועדת הכספים תומך ביוזמה, שתאפשר בין היתר להחליט כמה מתקציב המשטרה יופנה לפעילות חקירתית.

קודמו של קיש בראשות הוועדה, ח"כ דוד אמסלם, ניסה ליזום לפני שנה הצעת חוק דומה, שמטרתה גם כן לפקח על תקציב המשטרה: לפני שמונה ליו"ר הקואליציה במקומו של ח"כ דוד ביטן החשוד בפרשת שחיתות, הוא קידם יוזמה שתעביר את תקציב המשטרה למשרד לביטחון פנים.

הבעיה העיקרית שעולה מהיוזמות הללו היא שתקציב המשטרה – 11 מיליארד שקל – מממן בין היתר, גם את אגף החקירות, שעוסק גם בחקירות של ראש הממשלה נתניהו. מפכ"ל המשטרה אלשיך תקף אז את היוזמה ואמר: "תפקידי, יחד עם השוטרים, לוודא שההצעה הזו לא תקודם – ולהבנתי היא לא תקודם". המפכ"ל הוסיף כי היוזמה של אמסלם "לא עוברת את הסף של אף אחד משומרי הסף. כאחראי על החוק והסדר עלי לוודא שהחוק יתממש, וכן אם מישהו רוצה לשנות את החוק באופן שיקשה על שומרי הסף לשמור על החוק – אזי להגן על עמדתם".

ח"כ רויטל סויד מהמחנה הציוני גינתה את היוזמה וקראה לשר לביטחון הפנים למנוע אותה: "רק 'במדינת נתניהו' והליכוד הנחקרים שולטים על המשאבים של החוקרים. קודם בחקיקה מגבילה וכעת בהעברת כספים, בכל דרך מנסים בקואליציה לשלוט במשטרה ולפגוע בעצמאותה. אני קוראת לשר ארדן לעמוד לצד המשטרה, להתנגד להצעה ולמנוע את קידומה".