"טווח התמותה בישראל מעישון נע בין 7,025 ל9,527 איש מדי שנה, חלקם מעישון כפוי", כתב סגן שר הבריאות ליצמן לח"כ יהודה גליק. "העלאה של %10 במחיר הסיגריות צפויה להביא לירידה של 6%-12% בשיעור המעשנים"

סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, מעריך כי באמצעות העלאת המס על טבק לגלגול והשוואתו למס המוטל על סיגריות רגילות, ניתן להציל ממוות מדי שנה 421 עד 1,143 בני אדם בישראל. שר האוצר משה כחלון מתנגד בתוקף להעלת המס ומונע אותה. רק השבוע הפסיק ח"כ גליק שביתת רעב בת 25 ימים במחאה על עיוות המס, לשיטתו, שמעודד את העישון בישראל.

"טווח התמותה בישראל מעישון נע בין 7,025 ל9,527 איש מדי שנה, חלקם מעישון כפוי", כתב סגן שר הבריאות ליצמן לח"כ יהודה גליק, שנאבק להעלאת המיסוי על סיגריות. "קשה לכמת במדויק את ההשפעה הצפויה של עליית מחיר הטבק לגלגול, אך העלאה של %10 במחיר הסיגריות צפויה להביא לירידה של %6%-12 בשיעור המעשנים. השוואת המיסוי תמנע בסבירות גבוהה אלפי מקרי מוות בעשר השנים הבאות", ענה ליצמן בהתבסס על מודלים ועל הערכות אנשי המקצוע במשרד הבריאות.

לאחרונה אישרה ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל, לקריאה ראשונה את הצעת היו"ר כבל וח"כ יהודה גליק לתקן את חוק הגבלת הפרסומות והשיווק של מוצרי טבק, על מנת לאסור פרסום ולהגביל את שיווק מוצרי הטבק והעישון.