אחד הנוסעים סיפר על נהג שכיבה את המזגן והאור באוטובוס דחוס, ודמם מנוע. "בכל ציבור אחר, מהודו ועד סין, נהג כזה היה נתקל באלימות מצד הנוסעים. רק בציבור החרדי אפשר להתעלל בלי לתת את הדין כי אנחנו רחמנים וביישנים", אמר ח"כ אייכלר

בדיון שנערך בוועדה לפניות הציבור של הכנסת, הגדיר יו"ר הוועדה ח"כ ישראל אייכלר את מצב התחבורה בכותל "קטסטרופלי", והוסיף: "מאות אנשים נדחסים באוטובוסים כמו עדרי צאן ומאבדים את כל מה שהתפללו לפני כן. זה כבר הגיע למצב של חוסר אנושיות. מה אנחנו מבקשים בסך הכול? תחבורה ציבורית בסיסית ואנושית. קיימנו בעבר מספר דיונים בנושא, כבר הובטחו אין ספור הבטחות, וטרם חל שינוי משמעותי. להיפך, לצערי המצב רק הולך ומחמיר. זעקת העם הנוסע בציון עולה עד השמיים. במקומות אחרים בארץ אגד שולח לפעמים אוטובוסים ריקים. לא ברור למה דווקא בכותל הוא בוחר לצמצם את מספר האוטובוסים "

אייכלר הזכיר כי "בסיור האחרון שקיימה הוועדה בכותל יחד עם רב הכותל, הובטח על ידי נציגי אגד, משרד התחבורה והמשרד לביטחון פנים לבצע הסדר ב'כיכר גורן' לגבי הפעלת הכניסות וחסימות שם, כמו גם דיווח לציבור באמצעות שלטים אלקטרוניים. למרות הזמן הרב שעבר מאז, טרם מומשה ההבטחה, והשלט לא מעודכן."

עוד הוסיף יו"ר הוועדה: "קיבלנו תלונה מנוסעים, על נהג שכיבה את המזגן והאור באוטובוס דחוס, ודמם מנוע. בכל ציבור אחר, מהודו ועד סין, נהג כזה היה נתקל באלימות מצד הנוסעים. רק בציבור החרדי אפשר להתעלל בלי לתת את הדין כי אנחנו רחמנים וביישנים."

ח"כ מיכאל מלכיאלי אמר: "המצב לא יכול להימשך, שריד בית מקדשינו מקבל יחס של זלזול, כמה שצועקים, כמה שמדברים לא עוזר, המצב נהיה רע מיום ליום. העומס בתחנות, הצפיפות, פשוט סכנת נפשות, דילוגי התחנות, אוטובוסים שלא יוצאים, בל נשכח שרבים מהנוסעים קשישים ילדים ובעלי מוגבלויות".

אחד הפונים לוועדה הציג מצגת ובה תיעוד מהנעשה בתחנות בדרך לכותל ובחזרה. התיעוד העלה ממצאים קשים, עומס רב ודחיפות.

נציג אגד הבטיח כי עד אחרי החגים יהיו אוטובוסים מפרקיים ככל האפשר. אנחנו מגייסים את כל האוטובוסים המפרקיים מכל הארץ. בנוסף, התנועה בכיכר גורן תהיה סיבובית בלי הפסקות ולא תהיה המתנה במקום. הוא הוסיף ואמר: "אנחנו מתמודדים מול עומסים כבדים והפגנות מדי שבוע. רחוב סולטן סולימאן פקוק רוב שעות היום ורק בלילה הוא נפתח, מה שמקשה מאוד על זרימת התנועה.

עוד עלו טענות על כך שהעירייה לא אוכפת את החונים בצדי הכביש על מקומות החניה לאוטובוסים, ובכך מעכבים את התנועה. נציגת העירייה התייחסה ואמרה כי "נבדקת היתכנות למצלמות וידאו שיתנו קנסות באופן אוטומטי."

בסיכום הדיון ביקשה הוועדה לוודא שקווי הכותל יהיו רק מפרקיים לפחות עד אחרי החגים. הוועדה בירכה על הודעת אגד על כך שהפסקות בכיכר גורן תיפסק והאוטובוסים ינועו בתנועה סיבובית עד הסוף. לאחר מכן ביקש יו"ר הוועדה שהעירייה אכן תפעל לתגבר את אכיפת החנייה. "הוועדה רשמה לפניה את הודעת העירייה שתוצב מצלמה לצלם את עברייני החניה בתחנות. עד שתוצב המצלמה יוצב פיקוח גם בשעות הלילה."

לסיום, חזר יו"ר הוועדה על הדרישה להפעיל קווים כל הלילה, לפחות עד אחרי החגים. "לא יתכן שהמדינה משלמת על קווי לילה ריקים בכל הארץ ורק בכותל המערבי אין אוטובוסים כל הלילה."

בשולי הדיון עסקה הוועדה בהכנות לקראת הילולת רחל אמנו. נציג המשטרה בירך את יו"ר הוועדה על כך שהקדימו את הדיון הראשוני כבר לעת עתה, כך שכל הגופים יוכלו להעירך כבר עכשיו לפי הדרישות.

הוועדה שיבחה את ההיערכות בקבר רחל בשנה שעברה, וציין כי יום ההילולא עבר כמעט ללא תקלות. יו"ר הוועדה בירך את שר התחבורה על הרצון הטוב שהוכיח את עצמו בהילולא, ועל זרימת התנועה בצורה מוצלחת ללא עומסים ופקקים מיותרים. ח"כ אייכלר הביע תקווה שבשנה הבאה תירשם הצלחה גדולה עוד יותר בס"ד, והודיע כי מיד עם תחילת מושב החורף יתקיים דיון נוסף בנושא.