"אין לנו בעיה להתמודד עם הטענות ועם הביקורת כנגדנו באופן ישיר, אבל ברוב המקרים מדובר בתדרוכים של שרים מכהנים בקבינט או בגורמים מדיניים או ביטחוניים בכירים שמסתתרים ולא יוצאים בגלוי", אומרים בני המשפחה שקוראים לשרים להגיב בגלוי

"במהלך החודשים האחרונים מתפרסמים בכלי התקשורת הישראליים השונים כתבות ופרשנויות המתנגחות עם עמדת המשפחה", כתבו הוריו של החייל הדר גולדין בפנייה לכלי התקשורת. "כמשפחה, אין לנו בעיה להתמודד עם הטענות ועם הביקורת כנגדנו באופן ישיר, אבל ברוב המקרים מדובר בתדרוכים של שרים מכהנים בקבינט או בגורמים מדיניים או ביטחוניים בכירים שמסתתרים ולא יוצאים בגלוי". עוד ביקשו בני משפחת גולדין מאותם שרים ובכירים "להסיר את המסיכה שעטו על פניהם, לצאת מהבונקר ולעמוד מולנו באופן גלוי וישיר".

אתמול נחשף כי בשיחות סגורות הביעו השרים הבנה למצוקת המשפחות, אך לדבריהם הלחץ מופעל עליהם ועל כל נושאי המשרה שמטפלים בנושא. לטענתם, דברי המשפחות גורמים לנזק ובגלל הלחץ שלהן ישראל עשויה למצוא את עצמה במערכה בלתי רצויה. השרים אמרו שהם מצפים שנתניהו יגיד למשפחות את האמת, שלפיה בלי שקט לא ניתן יהיה להתחיל בדיונים עם חמאס. לדבריהם, שקט אפשר להשיג רק במסגרת הפסקת האש שנידונה כעת – בתגובה למהלכים הומניטריים.

במהלך ישיבת הקבינט שהתקיימה אמש עלה שהפערים בעניין עסקת חילופי שבויים והחזרת גופות החיילים שמוחזקות בעזה כמעט בלתי ניתנים לגישור. ישראל לא תסכים לשחרר מחבלים "כבדים", ואילו מנהיג חמאס בעזה יחיא סנוואר, שהוא עצמו משוחרר עסקת שליט, לא יסכים לפחות מזה. זה מוביל את ישראל למה שמכנים במערכת הביטחון "הסדרה כפויה".

מבחינת ישראל, האופציה היחידה שמונחת על השולחן היא "שקט תמורת הומניטרי". לפי המתווה המתגבש, חמאס יפסיק את הפעילות התוקפנית נגד ישראל, וזו תאפשר פתיחה של המעברים והקלות אזרחיות בעזה. המשמעות היא הכרה בכך שאין פתרון קבע לעזה, אלא רק הסדר כפוי.

בסוף הדיון בקבינט פורסמה הודעה מטעם הקבינט שמתייחסת להיערכות מול חמאס – אך לא להצעה האמריקנית-מצרית להפוגה. "הרמטכ"ל עדכן את הקבינט המדיני-ביטחוני בתמונת המצב באשר לעזה", נמסר בתום הישיבה. "צה"ל מוכן לכל תרחיש".

אתמול התראיינה לאה גולדין, אימו של הדר גולדין ז"ל, והפנתה אצבע מאשימה לעבר ראש הממשלה נתניהו. "בדיוק לפני ארבע שנים, הדר נשלח לעזה על-ידי ראש הממשלה ושרי הקבינט כדי להגן על מדינת ישראל", אמרה גולדין בריאיון ל"שש עם עודד בן עמי".

"שלחו אותו לא מוגן בזמן הפסקת אש. חמאס ניצל אותה וחטף את הדר לתוך המנהרות. אותם שרים, מתוך חוצפה בלתי נסבלת, רוצים לספר לי שהם הולכים לדבר על הפסקת אש. הם עוד לא פתרו את הפסקת האש הקודמת שבה נחטף הבן שלי. על איזו הפסקת אש הם מדברים? מה זו השערורייה הזו?".

עוד הוסיפה גולדין: "יש פה מר ביטחון, מר ביבי נתניהו, שבוגד בביטחון של חיילי צה"ל. זה אותו מר ביטחון שבוגד בביטחון של משפחות חיילי צה"ל. זה מר ביטחון שבוגד במדינת ישראל. איך נוצר מצב במדינת ישראל שהמערכת כולה דואגת רק לאויב?".