תושבים ביישוב בעוטף עזה הונחו לנסוע בכביש חלופי - מחשש לביצוע ירי או פיגוע משטח רצועת עזה, ובצה"ל הסבירו כי נקטו בצעד לאור הצהרות חמאס וזיהוי פינוי מוצבים של ארגון הטרור חמאס. דובר צה"ל הדגיש כי מעבר לזה אין הנחיות מיוחדות לעורף

לאור הצהרות חמאס וזיהוי פינוי מוצבים של ארגון הטרור חמאס, הוחלט בפיקוד הדרום על הגברת הכוננות וסגירת מספר צירי תנועה במרחב עוטף עזה. בצה"ל הדגישו כי מעבר לזה אין הנחיות מיוחדות לעורף.

"צה"ל פועל להבטחת בטחון תושבי האזור, לא יאפשר פגיעה באזרחים ובחיילי צה"ל וערוך למגוון תרחישים", מסר דובר צה"ל בתגובה למתיחות הביטחונית.

מתיחות נוספת נרשמה הבוקר סמוך לשעה 10:00, כאשר אזעקת שווא הופעלה במועצה האזורית שעבר הנגב ובעיר שדרות. האזעקה נשמעה ביישובים איבים, גבים, מכללת ספיר, ניר עם, פארק תעשיות ספירים, תעשיות שער הנגב ובמפלסים. בצה"ל בודקים מדוע הופעלה מערכת ההתרעה.

החשש מהסלמה בדרום נמשך גם בצל הדיווחים על מגעים להסכם הפסקת אש עם חמאס. אתמול נהרגו שני פעילי חמאס שפתחו באש לעבר כוח צה"ל שפעל בסמוך לגבול רצועת עזה. לא היו נפגעים בקרב כוחות צה"ל, אך נזק קל נגרם לאחד הרכבים הצבאיים. בתגובה לירי טנק של צה"ל תקף את עמדת חמאס שזוהתה כמקור האש, וכתוצאה מכך נהרגו שני הפעילים.

במערכת הביטחונית מעריכים כי התגובה הצה"לית לאירוע אתמול נבעה ככל הנראה מאי הבנה של מה שאירע. תחקור האירוע העלה שחמאס ניהל תרגיל, ייתכן שביצע תצוגת תכלית כלשהי, שבמסגרתה ירה לעבר ישראל וצה"ל לא ידע על זה מבעוד מועד.

מאחר שתמונת המצב הייתה שגויה, צה"ל בחר להגיב וגרם למותם של שני הפלסטינים שהיו בעמדת התצפית שממנה בוצע הירי. הדברים הועברו בדרך כלשהי לחמאס כדי להבהיר שמדובר באי הבנה, אך גורמים בצה"ל אמרו כי אם חמאס יבחר להגיב הרי שהתגובה תהיה חריפה במיוחד.

חמאס מאיים בתגובה: הכיבוש נושא בהשלכות וישלם מחיר