שעות קריטיות בדרום: לאחר לילה ובוקר רווי מטחים ותקיפות, נרשמת בשעות האחרונות התמתנות בכמות האש. ישראל לחמאס: "הפסקת האש עד השעה 16:00 - או הרחבת התקיפות". הפלגים הפלסטינים: "מבחינתו תם הסבב הנוכחי"

עדכונים בזמן אמת
13:25 – לקראת רגיעה? בשעות האחרונות ניכרת התמתנות בכמות השיגורים והתקיפות. במקביל, הפלגים הפלסטינים העבירו לישראל מסר לפיו "הסבב הנוכחי תם – ועתה הכדור בידיים של ישראל. אם היא תנצור את האש – גם חמאס וארגוני הטרור הנוספים לא יירו".
13:15 – צפו: הנער שאביו נפצע מפגיעת רקטה משחזר את רגעי האימה.
13:10 – אזעקת צבע אדום באזור כיסופים.
13:00 – ראש עיריית שדרות, אלון דוידי: "הגיע הזמן לצאת לפעולה או מבצע בעזה. צריך להכות את הטרור ולהחזיר את החיים למסלולם. אנחנו מצידנו ניתן את מרחב הפעולה והזמן שצריך לצבא ולקובעי המדיניות על מנת להשיב את השקט לאזור".
12:30 – אזעקות בעוטף עזה. זוהתה נפילה סמוך לאחד היישובים במועצה האזורית אשכול. אין נפגעים ואין נזק.
11:55 – דיווח בכלי תקשורת פלסטינים: ישראל העבירה אולטימטום לחמאס לפיו אם עד השעה 16:00 הוא לא ינצור את האש – צה"ל יחריף משמעותית את התקיפות בעזה.
11:50 – עד כה תקף צה"ל ברצועת עזה כ-150 מטרות. זוהו כ- 180 שיגורים מרצועת עזה לשטח ישראל. סוללת כיפת ברזל יירטה מעל ל-30 שיגורים. רוב הנפילות הינן בשטח פתוח.
11:30 – תיעוד נרחב מפגיעת הרקטות בשדרות ועוטף עזה.
11:10 – שר הביטחון, אביגדור ליברמן, שוחח עם ראש עיריית שדרות ועם ראשי המועצות האזוריות בעוטף עזה. שר הביטחון שיבח את הרשויות ואת התושבים על כושר העמידה ועל הגיבוי שהם נותנים לצה"ל ולמערכת הביטחון, ואמר "נעשה את מה שצריך לעשות".
10:50 – ראש הממשלה בנימין נתניהו יקיים הערכת מצב ביטחונית עם שר הביטחון, הרמטכ"ל, ראש השב"כ וראש המל"ל, בשעה 12:00 בקריה בתל אביב.
10:40 – עוד אזעקות בעוטף עזה. עד כה לא ידוע על פגיעות ישירות או נפגעים בשיגורים האחרונים.
10:10 – נתיבות: 'הזיץ המרכזי' שהיה אמור להתקיים הערב בהשתתפות מרדכי בן דוד נדחה – בהנחיית פיקוד העורף. "המופע ידחה למועד אחר. למעוניינים- תוקפו של הכרטיס יהיה יפה גם למועד הבא. אולם שמורה לכל מחזיקי הכרטיסים הזכות לקבל החזר כספי מיידי", נמסר מהעירייה.
10:03 – אזעקות נשמעו בעוטף עזה. הפלסטינים מדווחים על חידוש התקיפות של צה"ל בעזה.

תקציר האירועים המרכזיים בסבב הנוכחי עד כה
– כלי תקשורת פלסטינים מדווחים: ישראל העבירה מסר לחמאס לפיו אם הוא לא ינצור את האש עד השעה 16:00 תקיפות חיל האוויר בעזה יתרחבו משמעותית. בשעות הצהרים ניכרת התמתנות בכמות השיגורים, אך הדרך להפסקתן נראית עדיין ארוכה.
– קרוב ל-180 רקטות שוגרו מאז אתמול בשעות הערב לעבר ישראל. אזעקות נשמעו לאורך הלילה והבוקר בכל יישובי עוטף עזה, שדרות, נתיבות ואשקלון. רוב הרקטות יורטו או נחתו בשטחים פתוחים. 4 רקטות פגעו ישירות בשדרות, עוד 5 פגיעות ישירות נרשמו ביישובי עוטף עזה.
– לבית החולים פונו 23 נפגעי גוף וחרדה כתוצאה מהרקטות, בהם: עובדת זרה במצב קשה, 6 אזרחים במצב קל והיתר נפגעי חרדה.
– צה"ל תקף מאז תחילת הסבב הנוכחי קרוב ל-150 יעדי טרור אסטרטגים של חמאס. לפחות 3 מחבלים נהרגו בתקיפות, בהם בכיר במערך הרקטות של הארגון.
– בכיר במערכת הביטחון מכין את הקרקע למלחמה: "חמאס מתקרב למערכה. אם יהיה צורך יפונו יישובים".

האירועים בהרחבה
שדרות, אור הנר, ארז, מפלסים, יד מרדכי, נתיב העשרה, נירים, עין השלושה, כיסופים, רעים, נחל עוז, עלומים, כפר עזה, סעד, כרם שלום, אזור תעשייה אשקלון, זיקים, כרמיה, אבשלום, בני נצרים, דקל, יבול, יתד, פרי גן, שדי אברהם, שלומית, תלמי יוסף, נווה, איבים, גבים, מכללת ספיר, ניר עם, פארק תעשיות ספירים, תעשיות שער הנגב, דורות, חוות שיקמים, רוחמה, מגן, עין הבשור, מפעלי מעון, ניר עוז, חולית, ניר יצחק, סופה, יכיני, אשבול, זרועה, מבועים, מעלה מבועים, ניר משה, ניר עקיבא, פעמי תש"ז, קלחים, שבה דרום, שדה צבי, תלמי ביל"ו, בית הגדי, נתיבות, ברוש, גבעולים, מלילות, מעגלים, שיבולים, שרשרת, תאשור, תדהר, יושיביה, תקומה, זמרת, כפר מימון, שובה, שוקדה, תושיה, בארי, ברור חיל, גברעם, חלץ, שדה דוד, תלמים, אוהד, ישע, מבטחים, עמיעוז, צחק, שדה ניצן, תלמי אליהו, גבולות וצאלים. זהו רשימת הישובים שתושביהם 'בילו' את הלילה האחרון בממ"דים, במקלטים, בחדרי מדרגות ובמסדרונות.

גם הבוקר תושבי היישובים הללו סובלים מאזעקות רבות ושיגורים, כשרגיעה אינה נראית באופק. בצה"ל החמירו את הנחיות החירום והקייטנות בכל אזור עוטף עזה בוטלו לחלוטין.

צפו: יירוט הבוקר בשמי המועצה האזורית שדות נגב


סך הכל שוגרו מאז המטח הראשון בשעות הערב אתמול קרוב ל-150 רקטות לעבר שטח ישראל, מתוכן למעלה מ-100 אחר חצות. מערכת כיפת ברזל יירטה בסך הכל 25 רקטות, רוב הרקטות הנוספות נחתו בשטחים פתוחים ומיעוטן פגעו ישירות בערים ויישובים.

בנוסף לרקטה שהתפוצצה אתמול בערב בשדרות וגרמה לפציעת של 12 בני אדם, שתי רקטות התפוצצו הלילה בשדרות מעט לפני השעה אחת, אחת מהן בשטח מפעל והשנייה בכניסה לבית. לא היו נפגעים אך נגרם נזק. בשעה 03:00 לערך התפוצצה רקטה בבית במועצה האזורית חוף אשקלון גם שם בחסדי שמים לא היו נפגעים אך נגרם נזק.

מאז שעות הבוקר המוקדמות נשמעו, כאמור, אזעקות רבות בישובי אשכול ועוטף עזה. רקטה אחד פגעה ישירות בבית וגרמה לנזקים. עובדת זרה נפצעה באורח קשה. שאר הרקטות יורטו או נחתו בשטחים פתוחים. כמו כן, לראשונה בסבב הנוכחי נשמעה אזעקה בעיר אשקלון.

לבית החולים ברזילי באשקלון פונו עד כה 23 נפגעים, בהם: עובדת זרה שנפצעה קשה מרסיסים, 6 אזרחים שנפצעו באורח קל והיתר נפגעי חרדה. רוב הנפגעים שוחררו לביתם.

במקביל לשיגורים, צה"ל תקף הלילה שורת מטרות ברחבי עוטף עזה, בהן מלון שהוסב למפעל לייצור רכיבים למנהרות ופיר מנהרה ימית ששימש את הקומנדו של חמאס. בסך הכל ביצעו מטוסי חיל האוויר 4 גלים של תקיפות, בהן נותקפו קרוב ל-150 יעדי טרור.
הפלסטינים מדווחים על 3 מחבלים שנהרגו, בהם בכיר במערך הרקטי של חמאס.פירוט נרחב בידיעה נפרדת.

בנוסף, בצה"ל מכשירים את הקרקע למלחמה פוטנציאלית מול חמאס שתתפתח כתוצאה מהסבב הנוכחי. "אנו מתקרבים בצעדים לא קטנים למערכה. חמאס עושה שגיאות קשות במגמות שאליהן הוא מכוון וייתכן שבחלוף ארבע שנים נצטרך להסביר לו שדרך זו לא מביאה להישגים ודרכו אינו משתלמת".

לדברי הבכיר, " צה"ל ישנע כוחות נוספים לזירה הדרומית. אם יהיה צורך נפנה תושבים בעוטף עזה. נתכנס להערכת מצב הבוקר להחליט על ניהול הכוחות ופריסות כיפת ברזל. את כל מה שצריך לפרוס מבחינת הגנה אווירית, כולל מילואים, נפרוס".

חבלנים בבית שבו התפוצצה רקטה בחוף אשקלון(צילום: דוברות המשטרה)

(צילום: דוברות המשטרה)

(צילום: דוברות המשטרה)

צילום: דוברות המשטרה

צילום: דוברות המשטרה