נחל זוויתן. Doron Horowitz/Flash90

שו"ת בריאות: מה זו עכברת? באיזה נחלים נמצא החיידק?

ממשרד הבריאות נמסר כי הוא פועל להתחקות אחרי מקור המחלה, שככל הנראה נמצא בעדרי בקר שהיו באזור. מהם התסמינים של המחלה? כל מי שרחץ במקורות המים האלו יחלה? מותר לשהות ליד אדם חולה? - כל השאלות והתשובות להתפרצות העכברת

משרד הבריאות פועל להתחקות אחרי מקור המחלה, שככל הנראה נמצא בעדרי בקר שהיו באזור. מעבדת הייחוס במכון למחקר ביולוגי מבצעת את כל הבדיקות ללפטוספירוזיס "עכברת".

עוד נמסר כי היום אומתה תוצאה חיובית*בהדבקה במחלת לפטוספירוזיס (״עכברת״) בדגימות ממספר חולים חשודים. עם זאת, משרד הבריאות שב ומרגיע את הציבור, ומבקש להקפיד לקרוא את ההנחיות של המשרד שנשארות כפי שהן.

סימני המחלה האופייניים דומים למחלת השפעת: חום, כאבי ראש, כאבי שרירים. עם זאת בחלק מהחולים תיתכן פגיעה בתפקודי כבד וכליה. משרד הבריאות ממשיך בבדיקת האירוע ויוציא הנחיות לצוותים הרפואיים. המשרד נמצא בקשר שוטף עם כל הגורמים הרלוונטיים והוא ממשיך לעקוב אחרי אזורי התחלואה ובמידה יאותר חשד לאזורי חשיפה נוספים, יצאו הנחיות נוספות לציבור.

הנחיות לציבור:
חולים שטבלו במימי הנחלים זאכי, יהודייה, משושים וזויתן החל מתאריך 1.7.18, עם חום מעל 38 מעלות שהתפתח פחות מ-3 שבועות לאחר הטבילה מתבקשים לפנות לרופא המשפחה.
מי שטבל באחד או יותר מהנחלים ואינו סובל ממחלת חום או סימני מחלה אחרים אינו צריך לפעול.
משרד הבריאות מזהיר שלא לטבול בנחלים זכי, יהודיה, משושים זוויתן עד להודעה חדשה.

שאלות ותשובות:

מה זו עכברת?
עכברת זו מחלה זיהומית המכונה לפטוספירוזיס. זו מחלה שמועברת לבני אדם מבעלי חיים וישנם יותר ממיליון מקרי תחלואה בעולם בשנה, בעיקר במדינות עולם שלישי. בישראל המחלה נדירה יחסית, עם ממוצע של 10 מקרים בשנה.

מאיפה זה מגיע?
המחלה נמצאת אצל חלק מבעלי החיים שמפרישים את החיידק. בעלי החיים העיקריים שמפיצים את המחלה הם המכרסמים ובעיקר העכברים ומכאן שמה של המחלה. עם זאת, גם חיות כמו פרות וכלבים יכולות להפיץ את המחלה.

מי בדרך כלל נדבק במחלה?
עכברת זו מחלה תעסוקתית – מי שנדבק בה הם בדרך כלל וטרינרים או עובדי משק שעובדים עם בעלי חיים וחשופים אליהם, כמו גם אנשים שמטפלים במערכות ביוב ושפכים. בשנים האחרונות יש דיווחים על תחלואה הקשורה לתיירות במקורות מים בהם היו הפרשות של בעלי חיים.

מהם התסמינים של המחלה?
התסמינים הם: חום, כאב ראש, חולשה, כאב שרירים, כאב גב, בעיות במערכת העיכול, עייפות ותשישות. פעמים רבות התסמינים מזכירים שפעת. בחלק קטן מהחולים המחלה עלולה להסתבך ולגרום לאי ספיקת כליות, לפגיעה בכבד ולדלקת קרום המוח .

על פי רוב, התסמינים מופיעים בין שבוע לשבועיים לאחר החשיפה לחיידק. במקרים חריגים התסמינים יופיעו לאחר שלושה ימים – או שלושה שבועות.

כל מי שרחץ במקורות המים האלו יחלה?
ממש לא. רוב האנשים שנחשפים לחיידק לא יפתחו מחלה. ואלו שכן – יפתחו מחלה עם תסמינים קלים. רק במיעוט המקרים התסמינים הופכים להיות קשים ומסוכנים. לא כל מקרה חשיפה לחיידק מסתיים במוות.

האם המחלה מדבקת? מותר לשהות ליד אדם חולה?
ההדבקה היא רק בחשיפה להפרשות, ולכן אין סכנה אמיתית בהדבקה בין אדם לאדם.

באיזה נחלים נמצא החיידק? האם שאר הנחלים בטוחים?
הנחלים שאסורים ברחצה הם זאכי, יהודייה, משושים וזוויתן. שאר הנחלים ברמת הגולן – לא דווחו מקרי תחלואה. בכל מקרה יש לשים לב לשילוט במקום.

אם הייתי בנחלים האלו החל מה 1 ביולי, אני חייב להיבדק?
לא. רק אם נכנסת למים לפרק זמן ממושך ובשלושת השבועות האחרונים סבלת מחום, מומלץ ללכת לרופא המשפחה ולעדכן אותו. מי שלא סבל מחום, אין צורך להיבדק ואין צורך להיכנס לפאניקה.

מה הטיפול שמקבלים החולים?
הטיפול באנטיביוטיקה ניתן בכדורים או דרך הווריד. אין חובה באשפוז בכל המקרים ואפשר לקבל טיפול ולהשתחרר הביתה.

2 תגובות

נרגעתי, כי לפי השם היה נראה לי שלאט לאט הופכים לעכברים, וזה ממש הדאיג אותי

לא מבין: למה לא מארגנים תביעה ייצוגית כנגד רשות הטבע והגנים וכנגד המדינה (משרד הבריאות ו/או משרד איכות הסביבה) שלא בדקו את הנחלים? בשביל מה משלמים להם כסף בכניסה לאתר, אם אפילו אינם בודקים שאין חיידקים מסוכנים? ואפילו בלי קשר לכסף, על המדינה (משרד הבריאות ו/או איכות הסביבה) לוודא שאין חיידקים בנחלים! בדיוק כפי שעל המצילים בחופים המוכרזים לוודא שאנשים לא טובעים!
בקיצור: למה אין ייצוגית? למה? למה? חבר'ה תתעוררו! תתארגנו! זה המון המון כסף!!! (פורסם בעבר בתקשורת על אדם שנפצע במסלול מוכרז של רשות הטבע והגנים, וקיבל כסף בסכום אסטרונומי)

Comments are closed.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו