דיווח: במשרד הבריאות בוחנים את הרחבת האזהרה מפני המחלה לנחלים נוספים בצפון מחשש להתפרצויות נוספות של המחלה. במקביל, במשרד הבריאות בודקים אם ישנן התפרצויות של המחלה גם במאגרי מים מרכז הארץ

בהלת ה'עכברת': במשרד הבריאות בוחנים את הרחבת האזהרה מפני המחלה לנחלים נוספים בצפון מחשש להתפרצויות נוספות של המחלה – כך דווח הערב בחברת החדשות. "במשרד הבריאות מתכוונים, בסבירות מאוד גבוהה להרחיב בקרוב את האזהרה לאתרי טיולים נוספים בצפון, בשל החשש מהתפרצויות נוספות", כך בדיווח.

עוד דווח כי במקביל בודקים במשרד אם ישנן התפרצויות של המחלה גם במרכז הארץ.

שו"ת בריאות: מה זו עכברת? באיזה נחלים נמצא החיידק?


כזכור, אתמול דווח כי לפחות 27 בני אדם אובחנו בשבוע האחרון כחולים במחלת העכברת. החולים הינם מטיילים שביקרו בנחלים בדרום רמת הגולן. ממשרד הבריאות נמסר כי אין לטבול בנחלים זאכי, יהודיה, משושים וזוויתן עד להודעה חדשה. מרשות הטבע והגנים נמסר כי יתר הנחלים בצפון נבדקו ונמצאו תקינים.

כמו כן, טענו ברשות כי כניסת המטיילים נאסרה בשל זיהום קולי שנמצא בנחלים. מדובר בתופעה עונתית שחוזרת בכל שנה בה כמות המים נמוכה וסביר להניח שהמקור הוא נוכחות של צואת פרות בנחלים עם זרימה נמוכה המאפשרת התרבות החיידק.

עכברת (לפטוספירוזיס) מועברת לבני אדם באמצעות הפרשות של בעלי חיים למקורות מים. סימני המחלה האופייניים דומים למחלת השפעת: חום, כאבי ראש, כאבי שרירים. עם זאת, ציינו במשרד הבריאות, בחלק מהחולים תיתכן פגיעה בתפקודי כבד וכליה.

חולים עם מחלת חום מעל 38 מעלות שטבלו בנחלים שנסגרו לכניסה מאז תחילת חודש יולי ושחלו לפני פחות מ-3 שבועות מתבקשים לפנות לרופא המשפחה. עם זאת, מי שטבל באחד או יותר מהנחלים ואינו סובל ממחלת חום או סימני מחלה אחרים אינו צריך לפעול.

שלושה מהחולים מאושפזים בבית החולים זיו בצפת לאחר שרחצו בנחלים בדרום רמת הגולן. אל חדר המיון הם הגיעו אתמול, כשהם סובלים מתסמינים של המחלה. השלושה מאושפזים במחלקות פנימיות עד לקבלת תוצאות מדויקות של הבדיקות, שכבר נשלחו למעבדות מיוחדות במרכז הארץ.