דיין בבית הדין לעררים בירושלים דן בערעור של אזרח אריתריאה שלא העניקו לו מעמד פליט. "סבל רב נגרם לתושבי ישראל הגרים בסמיכות למסתננים. אין מנוס מגירושם ישירות למדינת מוצאם, שאם לא כן, ראוי להעניק להם מעמד קבוע בישראל", נפסק

בית הדין קבע באופן תקדימי: ניתן להחזיר מסתננים אריתראים למולדתם. בהחלטה ראשונה מסוגה, פסק דיין בית הדין לעררים מנחם פשיטיצקי כי לנוכח הפשיעה הגואה מצד המסתננים, כמו גם הסכם השלום שנחתם לאחרונה בין אריתראה לאתיופיה, על מדינת ישראל "לבטל את מדיניות ‘אי ההרחקה’ הנוהגת כיום בענין המסתננים מאריתראה… ולהורות על הרחקתם הישירה לאריתראה".

פסק הדין של הדיין מנחם פשיטיצקי ניתן במהלך ערעורו של אזרח אריתריאה בן 44 על החלטת רשות האוכלוסין וההגירה שלא להעניק לו מעמד פליט. המערער הסתנן לישראל בשנת 2009 לאחר שערק משירות צבאי באריתריאה וביקש להכיר בו כפליט שנרדף על ידי השלטונות בארצו. רשות ההגירה דחתה את בקשתו לפני כשנה, בנימוק כי "עריקה או השתמטות משירות צבאי, כשלעצמן, אינן מבססות עילה לרדיפה פוליטית ועל כן אינן מהוות עילה להכרה כ'פליט'".

הדיין פשיטיצקי נימק את המלצתו ב"פשיעה המשתוללת ברחובות הערים מצדם של המסתננים ואוזלת ידה של המערכת המשפטית בכל הנוגע להעמדתם לדין פלילי". לדבריו, "הפתרונות שנוסו עד כה ('מתקן חולות', מדינה שלישית, חוק הפיקדון ומתווה האו"ם) לא צלחו". הדיין אמר כי "אין בדעתי לעסוק במסתננים מסודן במסגרת פסק דין זה".

פשיטיצקי הוסיף כי "מסקנה זו מתחזקת לאור שינוי נסיבות פוליטי/אזורי (הסכם השלום בין אתיופיה לאריתריאה שנחתם בחודש 7/18), הגבלת השירות הלאומי באריתריאה ל-18 חודשים ופסיקת בית המשפט הפדרלי בשוויץ (שניתנה ביום 10.7.18), הקובעת כי אין מניעה להרחיק מסתננים לאריתריאה". לדבריו, לנוכח "הדיווחים שהתקבלו אודות הסכם השלום שנחתם ביטול חובת השירות – נפתחה הדלת ובשלה השעה לשינוי מדיניותה של ממשלת ישראל שלא להרחיק מסתננים מאריתריאה ותחת זאת יש להורות על הרחקת האריתריאים למדינתם, ככל שבקשת המקלט שהגישו, נבחנה פרטנית ונדחתה".

הדיין קבע לגופו של עניין, כי מבקש המקלט שהגיש את הערעור לא הביא ראיות לכך שמתקיימת בו באופן אישי אחת מעילות אמנת הפליטים המוכרות ודחה את ערעורו. עם זאת, רשות האוכלוסין וההגירה הדגישה כי הוא ימשיך ליהנות מההגנה הקבוצתית הזמנית המוענקת לכלל אזרחי אריתריאה השוהים בישראל, לרבות עריקים ומשתמטים משירות לאומי, וזאת בהתאם לעיקרון 'אי ההחזרה', ועל רקע הכרה באריתריאה כמדינת משבר.

יונתן יעקובוביץ', מנהל הפעילות במרכז למדיניות הגירה ישראלית, ברך על ההחלטה ואמר כי "מדובר בפסק דין חשוב שמאשש את אשר ידוע לנו במשך שנים – אין הצדקה למדיניות אי הרחקה גורפת לאריתריאה ומרבית המסתננים יכולים לשוב לארצם. בנוסף, הדיין שובר שתיקה על כשלי מערכת המשפט בהתמודדות עם סוגיית המסתננים ויש לקוות כי פסק הדין יחזיר את השכל הישר למערכת המקלט של ישראל".

שפי פז מ"מטה המאבק של תושבי דרום תל אביב", אמרה בעקבות הפסיקה השבוע: "הדיין מנחם פשיטיצקי הוא בעיניי הילד שהעז לצאת נגד השקרים והתקינות הפוליטית ולהגיד שהמלך הוא עירום. כל כך הרבה שנים אנחנו אומרים בדיוק את זה – תבטלו את מדיניות אי ההרחקה ותחזירו אותם הביתה. במקום כל המניפולציות והתרגילים העקומים, במקום כל העתירות, במקום להפקיר אוכלוסייה חפה מפשע לטרור ואלימות. ב-30 באוגוסט, בדיוק ביום השנה להבטחות שנתן ראש הממשלה לתושבי דרום תל אביב ולאזרחי המדינה, נקיים הפגנה גדולה בדיוק באותו המקום".

מנגד, ארגוני זכויות אדם, בהם בין היתר המוקד לפליטים ולמהגרים והאגודה לזכויות האזרח, מתחו ביקורת חריפה על ההחלטה. "מדובר בפסק דין חריג, שבו בחר הדיין לפרוש את משנתו הפוליטית ולצאת במתקפה חסרת תקדים נגד פסיקות בית המשפט העליון והממשלה. החלטותיו והמלצותיו של הדיין מבוססות על דיווחים כוזבים והשערות שטרם אומתו – המשטר באריתריאה טרם התייחס לפרסום על קיצור השירות. גיוס בכפייה ובכוח עדיין מתרחש באריתריאה, וכפי שהבהירה שגרירות שוויץ בישראל, בניגוד לפרסומים, שוויץ איננה מגרשת אריתריאים למולדתם. כפי שהבהירו בכנסת נציגי משרד החוץ והמשפטים וכן המועצה לביטחון לאומי – אין לישראל כל אפשרות לגרש אריתריאים למולדתם מחשש לביטחונם ולחייהם".