במענה לח"כ איתן הודיעה הממונה כי תבדוק האם קיימים כשלי שוק אפשריים לאור החשש ולפיהם יש מי שמתאם מחירים ומקפיץ אותם במאות אחוזים לקראת תקופה זו, כאשר רבבות עושים את דרכם לשהות בראש השנה ליד ציונו של רבי נחמן מברסלב

האם יש מי שמתאם מחירים ומעלה אותם במאות אחוזים בתקופה בה נוסעים רבבות להשתטח על ציונו של הרה"ק רבי נחמן מברסלב בעיר אומן? בעקבות חשש שעלה בנושא במהלך דיון שיזם ח"כ איתן כבל בועדת הכלכלה של הכנסת, בראשה הוא עומד, שיגר כבל מכתב בנושא אל הממונה על ההגבלים העסקיים, מיכל הלפרין.

במכתב תגובה הודיעה הלפרין על פתיחת החקירה. "סברנו שיש מקום לבחינה מעמיקה יותר מצידנו כדי לאתר כשלי שוק אפשריים", כתבה הממונה. בנוסף, שיגרה הלפרין פניות לסוכנויות הנסיעות המובילות בארץ, ו"בהתאם לתשובות שנקבל וניתוח הנתונים נשקול את המשך צעדינו".

כבל טען במכתבו: "פערי המחירים בטיסות בין חודש ספטמבר לבין שאר חודשי השנה מגיעים עד ל-600%. בעוד בימים רגילים כרטיס טיסה לאומן עולה כ-300 דולר, בראש השנה מחירו לא יורד מ-1000 דולר. לא ניתן להימנע מהמסקנה שחברות התעופה מנצלות את המצב להפקת רווח מופרז על גבם של החסידים. תיאומי מחירים בקרב חברות תעופה לקראת מועדים עמוסים במיוחד אינה תופעה חדשה ונראה כי בעולם הרגולטורים כבר לא חוששים להתמודד איתה. רק לאחרונה פורסם כי הרגולטור הגרמני קנס את חברת התעופה לופטהנזה בעקבות זינוק מחירים חריג בטיסות בחג המולד".

יצוין כי במכתב שהשיבו לח"כ כבל טענו תחילה ברשות להגבלים עסקיים כי הדבר נובע מביקוש והיצע ומכך שישנן עלויות גדולות לטיסות הללו ואף ציינו כי הוגדלה הקיבולת לטיסות לשם ל-25,000 מקומות. ח"כ כבל לא הסתפק בתשובה וזימן את הממונה לפגישה בנושא. לאחר בדיקה נוספת של הממונה צפויים המחירים בראש השנה הקרוב לרדת זאת כתוצאה מהסכם שהשיגה רשות התעופה האזרחית עם רשויות התעופה האוקראיניות. הממונה מציינת במכתבה כי "יחד עם זאת, ככל שהמצב התחרותי לא יביא לירידת מחירים בראש השנה הקרוב, תידרש הרשות פעם נוספת לנושא במטרה להבטיח שיפור במצב התחרותי שיוביל למחירי טיסות נגישים והוגנים יותר לנוסעים לאומן".

למרות הצהרת הממונה על ההגבלים כי מחירי הטיסות צפויים לרדת עוד השנה, הפנה חרדי העובד בכנסת וטס מידי שנה לאומן את תשומת ליבו של ח"כ כבל ואנשי לשכתו לעובדה שמחירי הטיסות לא ירדו כלל, וכי למרות ההבטחות על הסכם שהושג בין רשות התעופה האזרחית (רת”א) עם רשויות התעופה האוקראיניות עדיין לא חלה כל הוזלה במחירי הטיסות לאומן.

בתגובה כתב כבל מכתב נוסף לממונה על ההגבלים: "אני פונה אלייך בהמשך לשיתוף הפעולה בינינו בנושא שבנדון שהתחיל כבר לפני כשנתיים, עת התרעתי בפניך על מחירי הטיסות המופקעים לאומן בראש השנה. בפגישתנו שנערכה ביום 23.5.2018 אמרת כי את צופה ירידה משמעותית במחירי הטיסות השנה עקב הסכם שהשיגה רשות התעופה האזרחית (רת”א) עם רשויות התעופה האוקראיניות שהסיר הגבלות אסדרתיות שייקרו את מחיר הטיסות, וכן עקב הגדלת קיבולת המושבים בין המדינות בתקופת חגי תשרי ב 25,000- מושבים לכל היעדים באוקראינה".

"למרות זאת מבדיקה שערכתי לגבי מחירי הטיסות בתאריכים האמורים עולה בבירור כי לא חלה כל הוזלה ומחירי הטיסות לאומן בתאריכים הרלוונטיים עדיין עומדים על כ $900- לטיסה הלוך ושוב. טיסה שאורכה שלוש שעות לכל כיוון, שמחירה בימים כסידרם נע בין $300-400 , מכפילה את שוויה ויותר בראש השנה".

בהמשך המכתב כתב כבל: "העלייה לקברו של רבי נחמן מברסלב בראש השנה הינה מצווה חשובה עבור כ 50,000- ישראלים שהינם בגדר “קהל שבוי” שישלם כל מחיר כדי לעלות לקבר. למען הסר ספק, לא מדובר בעלייה סבירה במחיר שנובעת מעלייה חדה בביקוש אלא בניצול בוטה של מצבם של הנוסעים. בפגישתנו סיכמנו כי ככל שלא תהיה ירידת מחירים משמעותית תנקוט רשות ההגבלים העסקיים צעדים אקטיביים כדי להביא להוזלת המחירים. אני קורא לך להתערב באופן מיידי ולהבטיח את הפסקת הניצול של הנוסעים לאומן בידי חברות התעופה כך שכבר בראש השנה הבא עלינו לטובה יוכלו לנסוע לאומן במחירים שפויים והוגנים".

https://www.jdn.co.il/news/israel/1032594