בארה"ב של טראמפ כבר לא נלחמים נגד הבנייה בהתיישבות היהודית ביו"ש ובשמאל הישראלי מאוכזבים: "לאמריקאים לא אכפת, אז גם כאן העיתונאים לא מתעניינים. אנחנו לא מצליחים להביא את מה שקורה בשטח לידיעת הציבור", אומרים בשלום עכשיו

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב השבוע לשאלות של גולשים ברשת. בין היתר הופנתה אליו השאלה הבאה: האם לקנות בית בשומרון או לפחד מפינוי עתידי? נתניהו השיב: "משתדל לא לתת טיפים לקניה, אבל מבטיח לך שלא מפנים יישובים יהודים בארץ ישראל".

בתקופת אובמה, תשובה כזאת יכולה הייתה לגרום למתיחות עם הבית הלבן, אבל כאשר שגריר ארה"ב בישראל, דייוויד פרידמן, בעצמו מוביל קו פרו-התנחלויות, אמירת נתניהו מוזכרת בתקשורת בצורה אגבית. על פי נתונים שנאספו בתנועת "שלום עכשיו", במהלך השנה וחצי האחרונות של ממשל טראמפ גדלו פי שלושה מספרי תכניות הבנייה והמכרזים לבנייה בהתנחלויות בהשוואה לתקופה האחרונה של ממשל אובמה.

"זוהי התפתחות דרמטית, המציאות בשטח משתנה בקצב מהיר" אומר לאל-מוניטור שבתי בנדט, ראש צוות מעקב התנחלויות בשלום עכשיו. בנדט אחראי לפרסום דו"חות המעקב המפורסמים שמנפק הארגון כבר שנים. בעבר, אומר בנדט, המידע הזה היה הופך לכותרות ראשיות בתקשורת וגורר גם תגובות מהבית הלבן. אבל מאז בחירת טראמפ וחוסר העניין שלו בבנייה ביהודה ושומרון, אין עניין במידע שלהם.

לדבריו, "רסן הבנייה בהתנחלויות הוסר. לאמריקאים לא אכפת, אז גם כאן העיתונאים לא מתעניינים. אנחנו לא מצליחים להביא את מה שקורה בשטח לידיעת הציבור". בנדט וחבריו ממשיכים בהפקת דו"חות תקופתיים שאותם הם מפיצים לציבור הרחב ולקובעי מדיניות כמו חברי הכנסת של מר"צ – האנשים שאמורים להוביל בכנסת ובתקשורת את המאבק נגד הבנייה בהתנחלויות.

אבל מאז שהתחלף השלטון בארה"ב, מתקשים אנשי שלום עכשיו לקדם את הנושא אפילו מולם. "אני ער לכך שהח"כים של מרצ פחות מהדהדים את המסרים שלנו", הוא אומר. "אנחנו שולחים אליהם את הדו"חות שמצביעים על עלייה דרמטית בבנייה בהתנחלויות, אבל אין לזה אפקט".

"זה נכון", אומר לאל-מוניטור ח"כ מוסי רז ממרצ, מי ששימש בעבר כמזכ"ל תנועת שלום עכשיו. רז מסביר שהוא וחבריו ממשיכים להיות מוטרדים מההתפתחויות בשטח, אשר מרחיקות עוד יותר את פתרון שתי המדינות, אבל הם פשוט לא מצליחים לעורר עניין ציבורי ותקשורתי בסוגיית הבנייה בהתנחלויות. בעבר כל תגובה לוחמנית שלהם נגד הבנייה בהתנחלויות צוטטה בעיתונים, והיום אין לכך ביקוש תקשורתי.

"אפילו אני מתעסק בזה פחות", אומר רז, "למרות שזה מהותי וזה משנה מציאות, מאוד קשה להכניס את את הנושא לסדר היום. בעבר הייתה תגובה אמריקאית מיידית וחזקה כאשר פורסמו נתונים על בנייה בהתנחלויות והיום זה מתקבל בשתיקה. אז ברור שפחות כותבים. אנחנו מרגישים לא אפקטיביים. לי זה נראה כמו השלמה של הציבור עם הבנייה בהתנחלויות, למרות הנזק הגדול. גם ברשתות החברתיות מגיבים לכך הרבה פחות מבעבר".