הוועדה הציבורית להרחבת סל שירותי הבריאות לשנת 2019 החלה הבוקר את עבודתה. לוועדה הוגשו השנה 770 תרופות וטכנולוגיות בעלות כוללת של מעל ל-3 מיליארד שקל, ולרשות הוועדה 460 מיליון שקל. "לקבל את ההחלטות בוועדה זו משימה לא פשוטה"

הבוקר התכנסה לישיבתה הראשונה הוועדה הציבורית להרחבת סל שירותי הבריאות לשנת 2019 במעמד סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, יו"ר הוועדה פרופ' רוני גמזו ומרכזת הוועדה ד"ר אסנת לוקסנבורג. בכינוס הוצגו חברי הועדה בידי סגן שר הבריאות, שברכם לדרך צלחה ועבודה פורייה. לוועדה הוגשו השנה 770 תרופות וטכנולוגיות בעלות כוללת של מעל ל-3 מיליארד שקל, ולרשות הוועדה 460 מיליון שקל (ו-40 מיליון שקל נוספים להרחבת התכנית לטיפולי שיניים לילדים במימון ציבורי).

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן: "אחד ההישגים שלי בקדנציה הנוכחית שהצלחתי להגדיל את הסל מ-300 ל-460 מיליון שקל ו-40 מיליון שקל להרחבת התכנית לטיפולי שיניים לילדים. ההסכם תלת שנתי ומסתיים השנה, ואני בטוח שבשנה הבאה בעזרת השם נגדיל את הסל ל-700 מיליון, אני לא רואה אפשרות אחרת שנוכל לקבל עם העלויות הגבוהות של הטיפולים החדשים למחלות, הסל חייב תוספת כזו".

עוד הוסיף ליצמן כי "יש נושא של מחלות יתומות שנצטרך לתת עליו את הדעת. אנחנו אחראים על כל אזרח ואזרח ועל כל חולה. כסגן השר, אני בטוח שאי אפשר להזניח חולה, לא משנה אם יש לו מחלה X או מחלה Y, ויש לתת את הדעת לזה. אנחנו בוחרים את האנשים הכי טובים ברפואה כדי לשבת בוועדת הסל ללא אינטרסים, אני בטוח שהדיונים בוועדה יהיו חיוביים ורציניים. מיניתי השנה את מנכ"ל איכילוב פרופ' רוני גמזו, הוא עשה עבודה מצוינת כיו"ר ועדה בשנה שעברה. עליכם לסיים את העבודה לקראת סוף השנה הלועזי, ואני בטוח שתוכלו לעמוד בזה".

מנכ"ל משרד הבריאות , משה בר סימן טוב: "אחת המשימות היא למנות את חברי הוועדה, ואתם נבחרתם אחד אחד, כשכל אחד מייצג משהו בפני עצמו וההרכב הקבוצתי אמור להוביל לתוצאה הטובה ביותר. המטרה שהציבור ייתן בנו אמון לתהליך הזה. אני זכיתי להיות שנתיים בוועדת הסל לפני עשר שנים ועד היום אני מתרשם בהתפעלות מהעבודה המצוינת של הוועדה, זה תהליך שהוא כמעט נס, כשמגיעה רשימה ארוכה מאוד של טכנולוגיות ותרופות בעלות של מיליארדים ואנשים עם רקע הטרוגני מקבלים החלטות, ובסופו של תהליך מתקבלת רשימה מתועדפת של התרופות והטכנולוגיות שייכנסו בשנה הבאה".

לדברי בר סימן טוב "כל שנה התהליך נהיה יותר קשה. שנה שעברה הייתה אחת השנים הקשות ביותר שהיו לוועדה, והיה מצוין שרוני (פרופ' רוני גמזו) עמד בראש הוועדה והצליח לנווט בתקופה מאוד סוערת ולהביא את הוועדה לקו הגמר, ויש לי תחושה שהשנה לא יהיה קל יותר. התקציב שעומד לרשותכם הוא 460 מיליון דקל אבל הצרכים עולים מדי שנה, יש פה צוות מהטובים בשירות הציבורי, ד"ר אסנת לוקסמבורג וצוות המשרד שמרכזים את העבודה כדי שתוכלו לפנות את עצמכם לעבודה החשובה שהמוצר שתביאו יהיה מוצר שלם שיעבור למועצת הבריאות ויעבור את אישור הממשלה ויגיע למטופלים. בהצלחה במשימה".

פרופ' רוני גמזו יו"ר הועדה ומנהל המרכז הרפואי תל אביב (איכילוב) אמר: "אני רוצה להודות לרב ליצמן ולמנכ"ל המשרד על האמון. לקבל את ההחלטות בוועדה זו משימה לא פשוטה, וגם לעשות זאת בחודשיים זה פורמט נכון, כי אסור שהנושא ימרח כמו מסטיק לכל אורך השנה. צריך לזכור שהעבודה של צוות הסל נעשית כל השנה, החל מההגשות של התרופות והטכנולוגיות סביב חודש אפריל, ויש במשרד מסגרת גדולה של ידע על כל התרופות והטכנולוגיות שמאפשרת לנו למצות את הדיונים במהירות. מהות הוועדה הן תרופות וטכנולוגיות שאנחנו נותנים במימון ציבורי ל-100% מאזרחי המדינה".

פרופ' גמזו הוסיף כי "לא מדובר ברישום של התרופה או הטכנולוגיה, על כתפי חברי הוועדה להחליט על מימון ציבורי, להחליט שתרופה ניתנת לכלל התושבים על פי חוק ביטוח בריאות ממלכתי בלי גמישות, ובזמינות ראויה, וזו החלטה חשובה מאוד כי יש להימנע מלקבל החלטה לגבי טכנולוגיה שטרם בשלה לקבל מימון ציבורי. אלו ההחלטות הקשות שאנחנו עוברים וזה גם מה שנעשה השנה, כי יש לנו טכנולוגיות פורצות דרך בעלויות כבדות, ואנחנו רוצים במדינת ישראל לתת במערכת הבריאות הציבורית גם תרופות שכאלה, ונצטרך לשפוט טוב בין התרופות המועמדות והאחריות המוטלת עלינו כבדה. אני מודה להנהלת המשרד שנותנת לנו את האפשרות לקבל את ההחלטות".

להלן רשימת החברים בוועדה: פרופ' רוני גמזו, מנהל המרכז הרפואי תל אביב; ד"ר אסנת לוקסנבורג, ראש חטיבת טכנולוגיות רפואיות, מידע ומחקר במשרד הבריאות; פרופ' נחמן אש, המשנה מנכ"ל לענייני בריאות, מכבי שירותי בריאות; פרופ' אהובה גוליק, מומחית לרפואה פנימית, המרכז הרפואי אסף הרופא; מר אורן גבע, מ"מ רכז בריאות, אגף התקציבים, משרד האוצר; ד"ר טליה גולן, המערך האונקולוגי, המרכז הרפואי שיבא; הגב' הילה גרסטל, נשיאת בית משפט מחוזי בדימוס, בית משפט מחוזי מרכז-לוד; הגב' אורנה הוזמן-בכור, יו"ר נמל אשדוד; ד"ר גרשון הורוביץ, רופא שיניים; פרופ' שלמה וינקר, סמנכ"ל רפואה, קופ"ח לאומית; עו"ד מרים כבהא, נציבת שוויון הזדמנויות בעבודה, משרד הכלכלה; ד"ר ניקי ליברמן, ראש אגף מדיניות, חטיבת התכנון, שירותי בריאות כללית; פרופ' רות לנדאו, מרצה ואתיקאית; ד"ר דוד מוסינזון, סמנכ"ל רפואה, קופ"ח מאוחדת; פרופ' עידית מטות, מנהלת מערך ההרדמה ט.נמרץ וכאב, המרכז הרפואי תל אביב; הרב אברהם מנלה, סגן יו"ר מועצה דתית תל אביב ומנכ"ל חברה קדישא תל אביב; מר אלון מסר, סגן ממונה על התקציבים, משרד האוצר; מר ודים פרמן, סמנכ"ל תמחור ותקצוב, משרד הבריאות;;מר יפתח רון טל, יו"ר חברת חשמל; פרופ' עמוס תורן, מנהל המחלקה להמטואונקולוגית ילדים, המרכז הרפואי שיבא.

צילומים: Miriam Alster/FLASH90