צילום: לע"מ

המסמך הגנוז חושף: "חיילים גזזו פאות לילדים תימנים במעברות"

אחרי עשרות שנים הוסר החיסיון: מכתב שכתב ראש אכ"א ב־1950 ונחשף הבוקר ב'ישראל היום' חושף מציאות מזעזעת במחנות העולים, שהתלוננו על כך שחיילים שנשלחו לסייע להם בהליכי הקליטה, גזזו פאות לילדים ופגעו ברגשותיהם

זווית מזעזעת נוספת בפרשת ילדי תימן: ב־1950 שלח ראש אגף כוח אדם בצה"ל דאז, האלוף שמעון מזא"ה, מכתב ובו דרישה מאלופי הפיקודים והחילות להורות לחיילים להתחשב ברגשות העולים הדתיים במעברות ולהחמיר עם מי שלא יקפיד על כך. הסיבה למכתב: טענות שלדברי האלוף התקבלו אצלו על נוהג פסול שאירע לעיתים מצד חיילים – גזיזת פאותיהם של ילדים לעולי תימן. כך חושף הבוקר בעיתון 'ישראל היום' העיתונאי מתי טוכפלד.

דלות, תת תנאים ועבודה קשה: סיור מצולם במעברות של עולי תימן
עימות בועדה: האם בוצעו על ילדי תימן ניסויים רפואיים? צפו
״מפחד לגלות את השמות״ • צפו: הרב מנחם פרוש ז״ל על ילדי תימן

לטענת טוכפלד, המכתב, שנשמר בארכיון צה"ל, הגיע יותר מחצי שנה אחרי שוועדת חקירה ממשלתית קבעה כי גזיזת פאות ילדי העולים נעשתה באופן שיטתי ומכוון – מסקנה שהיתה אמורה לעצור את הנוהג כבר אז.

בראש המסמך הודגש כי מדובר במכתב "סודי – אישי", ואף צוין כי הוא "דחוף". תחת הכותרת "הנדון: התנהגות חיילי צה"ל במעברות" מציין מזא"ה כי "מספר מעברות מתוך אלו שצה"ל קיבל על עצמו את הטיפול בהן, מיושבות על ידי אנשים דתיים. נתקבלו תלונות מספר מתושבי מעברות אלו על מקרי פגיעות ברגשות הדתיים מצד אנשי צבא. מקרים אלו התבססו בשיחות בין חיילים לבין תושבי המעברות – מבוגרים וילדים – שפגעו ברגשות אלו, גזיזת פאות ילדים וכד'".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן