Share on whatsapp

צילום: נתי שוחט, פלאש 90

פרשת מצלמות המהירות: "להדיח ולחקור קצינה בכירה במשטרה"

פרשת מצלמות המהירות ואמינותן עולה שוב לסדר היום. נציב תלונות הציבור קבע כי המשטרה הטעתה בכוונה את בית המשפט והסתירה חומר חקירה מהותי מההגנה. ממליץ להעביר מתפקידה ולהעמיד לדין את ראש לשכת התביעות במשטרת התנועה
 • "איבדנו בעל, אבא וסבא אהוב" משפחת פרוש מתאבלת

  תוכן מקודם

 • "המשפחה הגיעה לפת לחם" גדול הדור במכתב המלצה

  תוכן מקודם

 • מזעזע: נסע לפרנס את משפחתו ונפטר בחו"ל מדום לב

  תוכן מקודם

 • הגאון הרב בעדני מבקש: "שלא יבושו בעת שמחתם"

  תוכן מקודם

אמינות מצלמות המהירות: נציב תלונות הציבור, השופט בדימוס דוד רוזן, ממליץ היום (ב') ליועץ המשפטי לממשלה לנקוט צעדים פליליים נגד תובעים במשטרה, בטענה כי אלה הסתירו מבית המשפט ומצוות ההגנה במכוון חומרים הקשורים לאמינות מצלמות המהירות. כמו כן המליץ לממלא מקום מפכ"ל המשטרה להדיח את נצ"מ שרית פיליפסון, ראש לשכת התביעות במשטרת התנועה, בעקבות רשת הסתרה ושקרים של התביעה המשטרתית בבית המשפט.

רוזן מצא כי פיליפסון ותובע משטרתי בדרגת רב פקד, "הסתירו לכאורה בכוונת מכוון מבית המשפט עובדות מהותיות שהיה בכוחן לקעקע מארג ראיות התביעה". הוא ציין בהחלטתו כי העביר את הטיפול ליועץ המשפטי לממשלה, "נוכח החשש הממשי לביצוע עבירה פלילית על ידי מייצגי המדינה בערכאות".

לתביעה המשטרתית התברר כי עיקר התשתית הראייתית שלה בתיק מבוססת על עדות שקר שנתן נציג מכון התקנים, בעדותו בבית המשפט לגבי מהימנותה של מערכת מצלמות המהירות שמפעילה המשטרה. משהתבררה הקריסה הראייתית, הנחתה פרקליטות המחוז את התביעה המשטרתית למסור באופן מיידי את המידע החדש לידי ההגנה. אולם במשך שנה וחצי החומר לא הועבר, בהנחיית ראש לשכת התביעות במשטרת התנועה, ניצב משנה שרית פילפסון.

הבדיקה של הנציב החלה לאחר שסנגור פנה אליו בתלונה נגד התנהלותה של התביעה המשטרתית בתיק שלטענתו התנהלה באופן שעלול להתפרש כעבירה חמורה על טוהר המידות ואף הסתירה בכוונה מידע חשוב מבית המשפט ומצוות ההגנה. לאחר בירור התלונה על כלל טענותיה קבע הנציב כי מדובר בתלונה מוצדקת. "התביעה המשטרתית נמנעה מלמסור חומר חקירה מהותי להגנה, ולא פחות חשוב, לבית המשפט", קבע הנציב.

השופט בדימוס, רוזן, מציין כי נציג מכון התקנים העיד בבית המשפט שנכח בעשרה ניסויים בהולנד בנוגע לאמינות מצלמות המהירות, וכי עוזרו נכח ב-490 ניסויים נוספים. לאחר העדות, כותב רוזן, כי התברר שנציג מכון התקנים שיקר וכי הוא או כל נציג אחר של מכון התקנים כלל לא נכחו בניסויים שעליהם העיד, ולמעשה כלל לא התקיימו ניסויים בהולנד.

קצינת המשטרה הבכירה טענה בהתייחסותה, כי לא היא ניהלה את התיק המדובר, כי היא לא עודכנה באופן שוטף בנעשה בו וכי ישנם גורמים מקצועיים שזה היה תפקידם. הנציב קבע שעמדה זו מתנגשת בדברים שנגלו בבירור התלונה בצורה חד משמעית על ידי התובעים: "מעורבותה של הקצינה הבכירה בניהול התיק, בצורה צמודה וישירה, ניכרת וברורה".

לנוכח הדברים, העביר הנציב את החלטתו לטיפול היועץ המשפטי לממשלה. כמו כן, המליץ בפני ממלא מקום מפכ"ל המשטרה, להעביר את הקצינה הבכירה מתפקידה. "לידי התביעה המשטרתית הועבר חומר חקירה מהותי, שיש בו, לכאורה, כדי לקעקע הבסיס הראייתי עליו הסתמכה התביעה בבית המשפט להוכחת כתב האישום", פירט הנציב בהחלטתו. "חרף זאת, התביעה, בידיעתה המלאה ובהנחייתה של הקצינה הבכירה, בחרה לנהוג אחרת. התביעה הלכה למעשה, הסתירה לאורך כשנה וחצי את המידע החדש שהובא לפניה – בתקופה בה נמשכו הדיונים בבית המשפט – עד להתערבותה של פרקליטות המדינה בעניין".

עוד כתב רוזן בהחלטתו: "אין מחלוקת כי העובדה שנציג מכון התקנים חזר בו מעדותו ומהכתוב בחוות דעתו, הינה בבחינת 'ראיית זהב' עבור ההגנה, שיש בכוחה לזכות את הנאשמים, כפי שאכן קרה בפועל, עם חשיפת האמת בבית המשפט. הסתרת חומר חקירה הינה אך מקלעת אחת ברשת השקר והחיפוי שנפרשה על ידי התביעה בבית המשפט".

מהמשטרה נמסר בתגובה כי: "החלטת הנציב התקבלה היום במשטרה. בכוונתו ללמוד אותה לעומקה, וככל שידרש יופקו הלקחים הנדרשים וינקטו צעדים מתאימים. נדגיש כי תובעי המשטרה, בתחום התעבורה ובכלל, פועלים וימשיכו לפעול ברוח הצדק ובהתאם לחוק, ביושרה, בהגינות וללא משוא פנים, כשכל חריגה מהאמור תיבדק ותטופל בהתאם.

כתבות קשורות

שמחת הברית לנכד האדמו''ר מסאדיגורה זצ"ל
שמחת הבר מצוה לבן הגה"ח רבי יעקב ברנשטיין דומ"צ קהילת מאירת עינים
שמחת הווארט בחצרות נדבורנה - קאמארנא - סערט ויז'ניץ
אימה בחיפה: רוסי רדף אחרי חרדים עם סכין קצבים - ותלש מזוזות מבית כנסת
חיים מרדכי עקשטיין בסינגל חדש: א אידישע נשמה
גנרל רוסי טוען: הצלחנו לסכל תקיפה ישראלית באמצעות טילים בסוריה
נתונים מעודדים: מרבית המחוסנים שחלו בקורונה לא הדביקו אנשים אחרים
שלימזל: בפער של 4 ימים, תאונות שונות החריבו לו את החצר • צפו
אאוץ': הצליחו לנסר את העץ - שקרס על בית המגורים • צפו
ועכשיו תורו של אביר קארה לאיים על הממשלה: אצביע נגד התקציב
'ותחזינה': עולים לרגל עם זאנוויל ויינברגר ומקהלת 'מלכות' • צפו
דוד יוחאי ואיתן עמיהוד בסינגל חדש: געגועים

תגובה אחת

 1. לא הבנתי כלום משפת הקודים הציונית הזאת.
  אז מה נפקה מינא? האם המצלמות מהירות אמינות או לא? אם הם אמינות וחוזרות לתפקוד כבעבר שכך מרוקנים כיסים בדו"חות מהירויות אני עוזב את המדינא הזאת לאלתר.
  אני מאד מקוה שימצאו שהמצלמות לא אמינות

סגור לתגובות.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן