צילום: פלאש 90

19 מיליארד שקלים שהולכים לפח: נתוני המזון האבוד בישראל

הדו"ח הלאומי ה-4 לאובדן והצלת מזון בישראל חושף: אובדן המזון משפיע על יוקר המחייה: מייקר את מחירי המזון ב-11% משפחה ממוצעת בישראל זורקת לפח 3,200 ₪ בשנה, שהם שווה ערך לחודש וחצי של צריכת מזון. נדרש להציל 20% מהמזון האבוד

כתבות נוספות בנושא:

בערב לזכר ר' בן ציון שנקר: החזן דוד וינבך שר "ממקומך"
חריג: "הכומר היהודי" נפטר וייקבר בקבר שרכש לעצמו ליד נרצחי השואה
נחשף לראשונה: כשהרבי מליובאוויטש ניחם את האדמו"ר מבאבוב
הפרשנות של יאיר נתניהו: "בנט ושקד משוריינים ביש עתיד"
 • "אין לי אפשרות לקנות להם סוודר ומעיל לחורף שמתקרב" אריה בפוסט כואב

  תוכן מקודם

 • מזעזע: נפטר מדום לב שבוע אחרי שאירס את בתו.

  תוכן מקודם

 • "תחזרי הביתה דחוף" כך השתנו חייה של אסתר לבלי שוב.

  תוכן מקודם

 • איך עושים כל־כך הרבה כסף מסטארט־אפ?

  תוכן מקודם

ארגון לקט ישראל בשיתוף BDO, חשפו היום את הדו"ח הלאומי ה-4 לאובדן והצלת מזון בישראל. הדו"ח מציג לראשונה פרק העוסק באובדן המזון בצריכה הביתית ומציג את שווי אובדן המזון עבור משקי הבית בישראל.

שווי המזון האבוד בישראל, בהיקף של 2.5 מיליון טון, הינו 19.7 מיליארד ₪. כמעט מחצית מהאובדן הוא בר-הצלה, בהיקף של 1.2 מיליון טון ובשווי של כ-7 מיליארד ₪.

ממצאי הדו"ח מראים כי האובדן בצריכה הביתית של משקי הבית בישראל הסתכם בכ-880 אלף טון מזון, בשווי של כ- 7.9 מיליארד ₪. משפחה ממוצעת בישראל זורקת לפח 3,200 ₪ בשנה, שהם שווה ערך לחודש וחצי של צריכת מזון. עיקר האובדן בצריכה הביתית נובע מזריקת פירות וירקות.

הדו"ח חושף את השפעת אובדן המזון על יוקר המחייה: ההשפעות של האובדן בכל שלבי שרשרת הערך מייקרות את מחירי המזון בכ-11%. בנוסף, אובדן המזון פוגע בפריון במשק בשל תשומות ייצור ועבודה היורדות לטמיון.

כדי לסגור את פער אי-הביטחון התזונתי בישראל נדרש להציל 20% מהמזון האבוד, בשווי 3 מיליארד ₪. הצלת מזון מאפשרת לעשות זאת בעלות של 830 מיליון ₪ בלבד, כלומר תוך חסכון של 72% מהעלויות. זאת, מבלי לכמת את יתרונותיה הסביבתיים.

לדברי גידי כרוך, מנכ"ל לקט ישראל: "מהדו"ח עולה כי משפחה ממוצעת זורקת לפח חודש וחצי של צריכת מזון בכל שנה, בשווי 3,200 ₪. במקום לתת מענה נקודתי כגון מלחמה במחירי הקוטג', על מדינת ישראל להפנים את היתרונות הרבים של הצלת מזון ולגבש מדיניות לאומית, יעדים ולתקצב נושא זה. על התכנית לתת את הדעת לכל שרשרת ערך המזון – משלב החקלאות, עובר ברשתות הקמעונאיות והשיווק ועד הצריכה הביתית. באוקטובר 2018 כנסת ישראל הכירה ביתרונות הרבים של הצלת המזון ואישרה את 'החוק לעידוד הצלת עודפי מזון'. על הממשלה הבאה לאמץ את הצלת המזון כפתרון משמעותי למיגור אי הביטחון התזונתי ולהציב נושא זה כנושא מרכזי על סדר יומה – הכלכלי, החברתי והסביבתי ".

חן הרצוג, הכלכלן הראשי של BDO: "עלויות אובדן המזון, מתגלגלות בסופו של דבר לכיסו של הצרכן ומשפיעות על יוקר המחיה בישראל, וגורמות להתייקרות של 11% במחירי המזון. בנוסף, אובדן המזון פוגע בפריון במשק בשל תשומות ייצור ועבודה היורדות לטמיון ופוגע בתחרותיות של תעשיית המזון הישראלית.

לפיכך, מדיניות הצלת מזון וחלוקתו לשכבות מוחלשות היא מדיניות כלכלית אפקטיבית דווקא בישראל, בה חלק נכבד מההוצאה של משקי הבית היא על מזון. הצלת מזון היא נוסחה מנצחת, שמאפשרת לסגור את פער אי הביטחון התזונתי תוך חסכון ישיר למשק בסך של כ- 2 מיליארד ₪. בכימות היתרונות החברתיים והסביבתיים העודפים החיסכון למשק אף עולה על 4.5 מיליארד ₪".

כך למשל ארגון 'לקט ישראל' הציל בשנת 2018 כ-2.2 מיליון ארוחות מבושלות מבסיסי צה"ל, בתי מלון, חברות הסעדה, מסעדות ועוד וכ-15.5 אלף טון תוצרת חקלאית בשווי כולל של כ-150 מיליון ₪. עודפי המזון הללו מועברים מדי שבוע ללמעלה מ- 175,000 נזקקים באמצעות כ-200 עמותות ברחבי ישראל.

ח"כ אורי מקלב, יוזם חוק הצלת המזון על דו"ח אובדן המזון של לקט ישראל אמר כי, "משמח לדעת כי מאז אישור החוק, חוק זה מהווה מהפך של ממש וגרם לכך כי עשרות גופים וחברות הצטרפו למעגל תורמי המזון, יצויין כי בתרומת המזון נמנע השחתת המזון וככל שמתרחב מעגל התורמים יכולים לקבל מזון זה גם משפחות שאין הם מוגדרות דווקא נזקקות או קשישים נמנעים ממזון בריא ובזכות זה יהנו ממזון זה, אנו חותרים להגיע למצב בו במדינת ישראל לא יזרק כלל מזון איכותי לאשפה".

כתבות קשורות

בערב לזכר ר' בן ציון שנקר: החזן דוד וינבך שר "ממקומך"
חריג: "הכומר היהודי" נפטר וייקבר בקבר שרכש לעצמו ליד נרצחי השואה
נחשף לראשונה: כשהרבי מליובאוויטש ניחם את האדמו"ר מבאבוב
הפרשנות של יאיר נתניהו: "בנט ושקד משוריינים ביש עתיד"
באישור ההנהלה? תשלום על שעות פיקטיביות ברכבת ישראל
הדרך לזוגיות מיטבית עם הרב ישי אלגזי: הפרק הראשון
נתניהו הטיח בעדותו במשטרה: "ליועמ"ש לא אכפת שירצחו אותי"
תלמידי כיתה א' מת"ת שיח בני יוסף אור יהודה הגיעו לבני ברק והתקבלו אצל גדולי ישראל
בכיר רע"מ שהצטלם עם בנט ולפיד - והקשרים עם ארגון הטרור חמאס
איטליה: יומיים רצופים של גשם גרמו למותם של שניים • צפו
סער: לא הפרתי הבטחות בחירות; לא הפכתי לראש ממשלה עם 6 מנדטים
מרן האדמו"ר מבעלזא בעריכת שולחנו לרגל הילולת האדמו"ר מהרי"ד מבעזלא זי"ע
בנט: "הממשלה תתפרק בסבירות לא מבוטלת, בין התקציב לרוטציה"
תיעוד: האדמו"ר מפינסק קרלין באנטוורפן שבבלגיה
הדולר מתרסק לשפל חדש; בנק ישראל לא מתערב בשער היציג
בנט יוצא לוועידת האקלים; אלו המנהיגים איתם ייפגש בגלאזגו
נפטר היהודי שנקם בנאצים על ידי ניקיון אבני הכותל • הסיפור המצמרר
שִׁירַיִם מסכם שבוע עמוס: פסגת האדמורי"ם במיאמי והמקטרת הקדושה שנחשפה

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו