בני ערובה: תנועת הרכבות נעצרה הבוקר לכמה דקות, כצעד מחאתי ששל ועד עובדי 'רכבת ישראל. הנהלת הרכבת: "ההסתדרות והועד מתעקשים, לא מתגמשים ומסרבים להגיע להסדר". נתניהו: ״ניסנקורן ישבית את המדינה״

תנועת הרכבות בכלל הארץ נעצרה הבוקר לכמה דקות, כצעד מחאתי שנקטו בועד העובדים של 'רכבת ישראל' בשל המבוי הסתום אליו נקלעו השיחות בינם להנהלת הרכבת בשעות האחרונות. המשבר הנוכחי בין ועד עובדי הרכבת בראשות גילה אדרעי לבין ההנהלה החל לפני שלושה שבועות, עם יציאת סידור העבודה החדש של הנהגים שצפוי להאריך את זמני הנהיגה ויכנס לתוקפו בחודש אפריל.

לטענת ועד העובדים, סידור העבודה החדש יצר מצב שבו חלק מצוות הנהגים של רכבת ישראל נותר בביתו ואינו נוהג כלל, בעוד העבודה המרובה נופלת על חלק אחר של הנהגים שצריכים לנהוג הרבה יותר במהלך המשמרת ולצמצם את זמני ההפסקה שלהם כמעט לאפס. בוועד ציינו בשבוע האחרון כי נהגי קטר כבר הביעו את חששם לכך שנהיגה תחת לוח הזמנים החדש מסכנת את ציבור הנוסעים.

הבוקר דווח כי המשא ומתן בין הנהלת רכבת ישראל להסתדרות וועד העובדים כשל. בהודעת 'רכבת ישראל' נכתב: "לצערנו ההסתדרות והועד מתעקשים, לא מתגמשים ומסרבים להגיע להסדר. הנהלת רכבת ישראל תמהה על ההתעקשות של הועד שלא לממש את החלטת בית הדין בדבר סידור הנהגים, ועל חוסר האחריות מול עשרות אלפי הנוסעים הנפגעים מידי יום. הנהלת רכבת ישראל תמשיך לעשות כל מאמץ כדי לקדם את המשא ומתן למען ציבור הנוסעים".

כאמור, בועד העובדים הכריזו בתגובה על פעולת מחאה מידיית בדמות עצירה לכמה דקות של כל הרכבות במדינה, מדובר כמובן במאות רכבות ובהם אלפים רבים של נוסעים שמוצאים את עצמם כבני ערובה במאבקי הכח בתוך חברת הרכבת.

ראש הממשלה נתניהו אמר על השבתת הרכבות: "את השביתות ברכבת צריך להפסיק מייד. ניסנקורן, שר האוצר של לפיד וגנץ, ישבית את המדינה. הוא יחזיר אותנו אחורה לכלכלת הסתדרות שתפגע באזרחים. אסור לתת לזה לקרות. חייבים להמשיך קדימה עם ממשלת ימין של הליכוד – כלכלה חופשית שפותחת את השוק לתחרות ומורידה מחירים לטובת האזרחים".

מכחול לבן נמסר בתגובה לטענות אודות השביתה ברכבת: "נתניהו הוא לא קורבן, אלא מי שאחראי למחדל הרכבת בעשור האחרון. ראש ממשלה בחצי משרה לא יכול להוביל את המדינה".