שריפה פרצה במספר תאים באגף חמאס בבית סוהר רמון. האגף הוא אחד מהאגפים בהם הותקנה חסימת סלולאר באחרונה. לא ידוע על נפגעים בשלב זה. משב"ס נמסר כי האגף אוכלס באסירי חמאס, והוצת במחאה על תנאי הכליאה

שירות בתי הסוהר מסר הערב (שני) כי אסירי חמאס הציתו עשרה תאים באגף של הארגון בבית הסוהר רמון, הממוקם באזור מצפה רמון וליד כלא נפחא. לא ידוע על נפגעים. עוד נאמר כי מדובר באחד האגפים שבהם שבהם מותקנת חסימת סלולר. "בית הסוהר היה ערוך והשריפה כובתה על ידי סגל בית הסוהר וצוותי כיבוי שהיו בכוננות", נמסר משירות בתי הסוהר.

באגף פרצה השריפה מוחזקים, כאמור, אסירים ביטחוניים השייכים לארגון החמאס בכלא רמון. באגף הותקנה לאחרונה חסימת סלולר, כחלק מפיילוט של השב"ס המבקש להילחם בתופעת הברחת הטלפונים הסלולריים לאסירים ביטחוניים בכלא. מטרת הפיילוט היא לחסם את ערוצי התקשורת של האסירים הביטחוניים אל העולם שמחוץ לכלא, אותם הם מנצלים בין היתר גם למטרות טרור.

חסימת הסלולר עדיין לא הפכה למבצעית, ובמידה והפיילוט שנערך בשני בתי סוהר ברחבי הארץ יצליח, היא צפויה להיכנס לפעילות מבצעית בחודשים הקרובים. עקב זאת, גובר המתח בין האסירים הביטחוניים לשב"ס, ולאחר שאיימו לנקוט בפעולות כנגד המהלך, שריפת התאים על ידם היום בוצעה ככל הנראה כחלק מכך.

בחודש שעבר הודיע שב"ס כי הוא נערך להפרות סדר מצד האסירים הביטחוניים של חמאס בתגובה להצבת מערכות שמונעות כל אפשרות לקיים שיחות במכשירים סלולריים מהכלא. "בעקבות פעילות של שב"ס לסיכול ניסיונות הכוונת טרור מתוך בתי הסוהר, ובעקבות הודעת חמאס על צעדי מחאה, נערך שב"ס לתרחישים שונים ובהם תקיפות סגל, הפרות משמעת באגפים וחבלה באמצעים ובציוד", נמסר בהודעת שב"ס. "הובהר לאסירים כי פעולות מעין אלה מצד אסירים תיענה בתגובה תקיפה".

מחאת האסירים הביטחוניים פרצה לאחרונה בעקבות חיפושי פתע שנערכו בבתי הכלא, כחלק מפעילות שב"ס לסכל ניסיונות להוציא לפועל פיגועים מבתי הכלא. בעקבות זאת, פרצו מהומות שבמהלכן התפרעו 300 מאסירי כלא עופר ושרפו את אחד מהתאים. שלושה אסירים ושני סוהרים נפגעו במהומות ופונו לקבלת טיפול רפואי, ושלושה אסירים נוספים טופלו במקום.

כמה ימים לאחר מכן החלו אסירי כלא עופר להחזיר את ארוחותיהם ו-30 אסירים נוספים מכלא רמון הצטרפו אליהם בהמשך. במקביל, החלו הפגנות בגדה המערבית וברצועת עזה לתמיכה באסירים. בחמאס ובג'יהאד האסלאמי קראו להסלים את המאבק ו"להתנגד למתקפה הטרוריסטית", בעוד שהשר לביטחון פנים אמר כי הצהרותיהם "לא יעמדו במבחן המציאות".