מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף כמיל אבו רוקון, הודיע למקביליו ברשות הפלסטינית, כי אם לא ייפסק החרם הכלכלי על רכישת עגלים וצאן מישראל - החל מהזמן הקרוב לא תתאפשר הכנסת חלק ניכר מהתוצרת החקלאית הפלסטינית לישראל

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף כמיל אבו רוקון, הודיע למקביליו ברשות הפלסטינית, כי אם לא ייפסק החרם של הרשות הפלסטינית על ייבוא של עגלים וצאן מישראל – החל מהזמן הקרוב לא תתאפשר הכנסת חלק ניכר מהתוצרת החקלאית הפלסטינית לישראל. ״ישראל לא תאפשר חרמות מסוג כלשהו".

ברשות הפלסטינית הכריזו על מלחמת סחר נגד מגדלי הבקר הישראלים באמצע החודש שעבר כאשר הוציא משרד החקלאות הפלסטיני צו האוסר רכישת בקר מחקלאים או יבואנים ישראלים. חרם דומה הוטל על ייבוא בשר טלה מישראל לרשות בשנה שעברה, אך הוא בוטל במהירות בשל צעדי מחאה נגדיים.

הפעם לא ננקטו צעדי תגובה, ובקרב החקלאים מגדלי הבקר כבר מרגישים את הפגיעה הכלכלית. "אנחנו עומדים בפני סכנת קריסה ולא יודעים מה יהיה", אומר רן דה־לוי מ"דה־לוי תוצרת חקלאית" מהיישוב מחולה בבקעת הירדן למקור ראשון. "ההחלטה של הרש"פ תחסל את הפרנסה של מאות משפחות".

היקף ייצוא הבקר מישראל לרשות נאמד בכ־700 מיליון שקלים בשנה. בשוק הבשר הכשר בישראל שולטות משחטות ענק כמו דבאח ותנובה; בשוק הבשר הלא כשר יש נוכחות נרחבת למגדלי בקר פרטיים, המייבאים עגלים צעירים, ומגדלים אותם עד למשקל שבו הם נמכרים לשחיטה (כ־500 ק"ג). בענף מתפרנסים כ־600 בתי אב ומשקים חקלאיים ברחבי ישראל, המעסיקים כ־1,800 עובדים. הרשות הפלסטינית, בעזה ובגדה, היא היעד של כ־90 אחוזים מהתוצרת של מגדלי הבקר הפרטיים הללו, שנהנים מהאמינות ומהאיכות המיוחסים להם בקרב הסוחרים הפלסטיניים.