ח"כ אורי מקלב פנה בשאילתא לשרי האוצר והחקלאות בדרישה לדעת כיצד הם מתכוונים לפעול בכדי להבטיח אספקה סדירה של חמאה לצרכנים. "המחסור בחמאה פוגע בעיקר בשכבות החלשות, שאינן יכולות להרשות לעצמם רכישת חמאה מיובאת במחירים מופקעים"

מחסור חמור בחמאה ברשתות השיווק ובחנויות בחודשים האחרונים זאת לאור כך כי המחלבות טענות כי לא רווחי להם לייצר כלל חמאה עקב פיקוח המחירים על החמאה וההגבלות אף חמאה מיובאת, בכדי להתמודד עם המשבר בחמאה רשתות שיווק וחנויות מסוימות אף הגבילו את מכירת החמאה ללא יותר מחבילה אחת לצרכן.

אומנם לפני מספר חודשים חילק משרד הכלכלה מכסה של 3,000 טונות ליבוא חמאה פטורה ממכס, שהייתה אמורה לכסות על המחסור, אך הסחורה לא הגיעה לשוק. מה גם שדבר זה אינו עונה באופן מלא על צריכת החמאה בשוק החרדי הצורך חמאה בכשרות מהודרת, והמכסות ניתנו בתנאי שהחמאה תימכר במחיר החמאה המפוקחת.

לאור העובדה כי המצב לא צפוי להשתפר בקרוב, והמחסור בחמאה אף צפוי להחריף פנה הבוקר חבר הכנסת הרב אורי מקלב בשאילתא ישירה לשר האוצר משה כחלון ולשר החקלאות ופיתוח הכפר אורי אריאל בדרישה לדעת כיצד המשרדים יפעלו כדי להבטיח אספקה סדירה של חמאה לצרכנים? ומה המשרד פעל עד כה בנידון דרש הרב מקלב לדעת בפנייתו.

בחודשים האחרונים ובמיוחד בתקופת החגים קיים מחסור חמור של 'חמאה' ברשתות השיווק ובחנויות המכולת. כתב מקלב והוסיף, חמאה היא מוצר שמחירו נמצא בפיקוח מחירים מכיוון שהוא חלק בסיסי מסל המזון. המחסור בחמאה פוגע בעיקר בשכבות החלשות, שאינן יכולות להרשות לעצמם רכישת חמאה מיובאת במחירים מופקעים סיכם מקלב את פנייתו.