ועדת המעקב העליונה של הציבור הערבי פתחה במחאה מול משרד ראש הממשלה בירושלים. אוהל המחאה שיעמוד במקום במשך שלושה ימים התמלא במפגינים שקראו למדינה ולמשטרה לפעול נגד האלימות הגואה. "רוצים לחיות בלי אלימות ופשע"

הנהגת הציבור הערבי פתחה היום (ראשון) בשביתת רעב בת שלושה ימים, זאת במחאה על האלימות הגוברת במגזר ומה שהם מכנים "אזלת היד" מצד המשטרה והממשלה בטיפול בפשיעה ובאלימות בחברה הערבית. ועדת המעקב הקימה מאהל מחאה מול משרד ראש הממשלה והניפה שלטים ועליהם הקריאה: "רוצים לחיות בלי אלימות ופשיעה".

ראש ועדת המעקב, חבר הכנסת לשעבר מוחמד ברכה, אמר: "היום נתחיל עם אוהל המחאה ונכריז על שביתת רעב למשך שלושה ימים במחאה על התפשטות הפשע, האלימות, המסחר בנשק והשוק השחור והאפור, בחסות המשטרה שאינה ממלאת את תפקידה. יש לנו רושם שיש מישהו שמרוצה מהתופעות האלו בחברה הערבית. הקמת האוהל היא חלק מהמאבק הציבורי שנמשך קרוב לחודש וחצי, והוא יימשך עד שנתחיל לראות תוצאות בשטח בכל מה שנוגע למלחמה באלימות ובפשע, ובמיוחד איסוף הנשק הבלתי חוקי שרוצח אותנו".


צפו: ח"כ אוסאמה סעדי באוהל המחאה

יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה אמר באוהל המחאה מול משרדי רה"מ: "ביוזמת וועדת המעקב אצטרף לשביתת הרעב במשך שלושה ימים מול קריית הממשלה. כי אסור לחכות לקורבן הבא. אסור לשחק עם החיים של הילדים שלנו. אסור לקבל תירוצים כשמדובר בחיי אדם. אנחנו דורשים החלטת ממשלה ויישום תוכנית מערכתית למיגור האלימות".

מוועדת המעקב נמסר כי הפשיעה והאלימות גבו את חייהם של 1395 אזרחים ואזרחיות מתחילת שנת 2000 ו-79 אזרחים ואזרחיות מתחילת השנה. "אוהל מחאה זה בא לזעוק את זעקתם של האזרחים הערבים בדרישה להכריז על מצב חירום ותוכנית ממשלתית מפורטת שתכלול החלטה ממשלתית למאבק באלימות ובפשיעה ולהקצות את המשאבים הדרושים לכך ולאסוף את הנשק ולמנוע את זרימתו ליישובים הערבים, עם לוח זמנים ברור ומזורז". 

מאז תחילת 2019, כאמור, נהרגו 79 אזרחים ואזרחיות בתקריות אלימות בחברה הערבית, כשהקורבן האחרון פאלח דחלה בן ה-35, הצטרף לרשימה אתמול. דחלה נפצע אנוש במהלך קטטה שפרצה בין שתי משפחות בכפר טורעאן, ולאחר מאמצי החייאה נקבע מותו. במהלך האירוע, נורו זיקוקים, יודו אבנים, הוצתו פחי אשפה ונורו יריות באויר. שני בני אדם נוספים נפצעו באירוע באורח קשה וקל. כוח משטרתי גדול פיזר את המעורבים בקטטה והפצועים פונו לבית החולים פוריה.