צילומים: פלאש 90

אחרי שטראמפ פרש: בישראל מתכננים להרחיב את המחויבות להסכם האקלים

המשרד להגנת הסביבה הודיע: "אנו מתכננים להרחיב את מחויבותה של ישראל להסכמים שהושגו בוועידת האקלים בפריז ולהעלות את היעדים ל-2030". אלקין: "ההחלטה שקיבלה ארצות הברית לסגת מהסכם פריז - לא תוביל גם אותנו לסגת ממנו"
 • "נקרע לי הלב" הפרמדיק שטיפל ברב פרוש ז"ל

  תוכן מקודם

 • "אבא עזב אותי בגיל 4" ניכור הורי או נטישה?

  תוכן מקודם

 • "הנני מכירות הרבה שנים שהוא פך שמן טהור ועדיו לגדולות

  תוכן מקודם

 • לא סתם ברכה זו גזירה לכל דבר ועניין

  תוכן מקודם

השר להגנת הסביבה זאב אלקין הודיע כי, "ההחלטה שקיבלה ארצות הברית לסגת מהסכם פריז – לא תוביל גם אותנו לסגת ממנו. מדינת ישראל מייחסת חשיבות גדולה להתמודדות עם משבר האקלים ורואה את עצמה מחויבת לקיום ההתחייבויות שלנו. בשנים האחרונות פעלנו להפחתת זיהום האוויר והפחתת פליטת גזי חממה, בזכות המעבר מפחם ומדלקים מזהמים לגז טבעי, כדלק מעבר, בדרך לאנרגיות מתחדשות ואגירת אנרגיה".

לדברי אלקין, "הפחתנו את זיהום האוויר מתחבורה ואנחנו מובילים את המשק כולו לגמילה מדלקים מזהמים. בשנים האחרונות העברנו החלטת ממשלה דרמטית בשיתוף משרד האנרגיה להפחתת שימוש בדלק המזהם ביותר לייצור חשמל – פחם, לצד החלטה היסטורית לסגירת היחידות הפחמיות 1-4 באורות רבין, וכיום אנחנו פועלים להפסקה מוחלטת של השימוש בפחם במהלך העשור הקרוב, כמו גם להעלאה משמעותית של היעדים לייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות וחיוב בנייה ירוקה ומאופסת אנרגיה בכל רחבי הארץ. במקביל להפחתת גזי החממה, העברנו החלטת ממשלה נוספת, ייעודית, שתסייע למדינת ישראל להתמודד עם שינויי האקלים, להם עשויות להיות השלכות כלכליות וביטחוניות והקמנו את המנהלה להיערכות לשינויי האקלים".

"מעבר לפן הסביבתי, הסכם פריז מייצר עבור מדינת ישראל הזדמנויות כלכליות להפיכת ישראל למעצמת טכנולוגיות סביבה. בשנים האחרונות השקענו עשרות מיליוני שקלים בתחום והגענו להסכמים פורצי דרך עם סין בנושא. הסכם פריז מייצר הזדמנות פז לטכנולוגיות ישראליות להיכנס לשוק הקלינטק העולמי ולהפוך את תחום הטכנולוגיות הסביבתיות לאחד ממנועי הצמיחה של הכלכלה הישראלית", דברי השר להגנת הסביבה.

יצוין שמדינת ישראל הצטרפה לשאר מדינות העולם אשר התחייבו להפחית גזי חממה במסגרת ההסכם ההיסטורי שהושג בוועידת האקלים של פריז. בוועידה זו הצהירה ישראל על יעד לאומי להפחתת גזי חממה ושורת צעדים למימוש מחויבות זו, ובראשן הפחתת השימוש בפחם, ייעול השימוש בחשמל, העלאת שיעור האנרגיות המתחדשות והפחתת הנסועה הפרטית.

ההפחתה שכבר הושגה בשימוש בפחם והעלאת הייצור מאנרגיות מתחדשות הצליחה להפחית דרמטית את פליטות מזהמי האוויר וגזי החממה, ולחסוך למשק מאות מיליוני שקלים בשנה. המשרד להגנת הסביבה מדגיש את מחויבותו להסכמים אלה ומצהיר על כוונתו אף לעדכן את היעדים לשנת 2030 ולהמשיך להוביל לגיבוש חזון ואסטרטגיה ארוכי טווח להפיכת כלכלת ישראל לדלת פחמן, דלת זיהום ומשגשגת.

העולם נמצא בעיצומו של תהליך המובל על-ידי ארגון ה-OECD למעבר לכלכלה דלת זיהום, יעילה בצריכת משאבים וצומחת. זאת, באמצעות השקעה ומעבר לייצור ולצריכה נקיים ויעילים יותר במשאבים. ישראל, כמו שאר מדינות העולם, התחייבה בפריז שעד סוף 2020 היא תגיש תוכנית המאושרת על-ידי הכנסת, ובה יעדים וחזון לכלכלה דלת זיהום ומשגשגת.

עמדת המשרד להגנת הסביבה היא כי "העמידה בהסכמי פריז – הן ביעדים ל-2030 והן בגיבוש אסטרטגיה למעבר לכלכלה דלת פחמן – היא אינטרס בין-לאומי אך קודם כל אינטרס לאומי, כלכלי וחברתי של ישראל, הנובע מהקשר ההדוק בין סביבה נקייה לצמיחה כלכלית וחברתית. על ישראל להפחית את הזיהום ולייעל את צריכת המשאבים שלה על-מנת לשמור על כלכלה תחרותית מוטית ייצוא, אשר תיאלץ להתמודד על נטל עלויות הולך וגובר של זיהום והנזק הבריאותי הנובע ממנו, כמו גם עם העלויות של משאבי הטבע וחומרי הגלם שאותם אנו צורכים".

"על בסיס הניסיון הנצבר במדינות העולם ובראשן ה-OECD, מוביל המשרד להגנת הסביבה בימים אלה תהליך רב-מגזרי, שלא היה כמוהו עד היום, במסגרתו נעדכן את היעדים ל-2030, נעלה אותם ליעדים מאתגרים יותר, ונגבש אסטרטגיה אשר תשנה את האופן בו אנו מתכננים, בונים ומשתמשים בתשתיות תחבורה ואנרגיה ובמבנים ובערים או גרים ועובדים".

"העלאת היעד הלאומי ל-2030 לאנרגיה מתחדשת חייבת להיות שלב בדרך למשק אנרגיה המבוסס על אנרגיות מתחדשות ולא על דלקים פוסיליים-מזהמים. מדינת ישראל חייבת להיגמל מדלקים אלה ובמקומם לייצר באנרגיה נקיה ויעילה, אשר ניתן לאגור אותה ולבזר את הייצור באופן שיגביר את הביטחון האנרגטי של ישראל, יוריד את יוקר המחיה וכן יוביל לשוויון חברתי".

"המשרד מתכוון להגיש כבר בחודשים הקרובים לממשלה החדשה הצעת מחליטים, שתקבע את היעדים ארוכי הטווח. בהמשך, בכוונת המשרד להעביר חוק אקלים, שישנה את האופן שבו ישראל מתכננת, בונה ומשתמשת בתשתיות במבנים ובערים. הפחתה של זיהום ויעילות אנרגטית הולכים יד ביד עם שוויון והורדת יוקר המחיה. לכן, בכוונת המשרד לפעול מיד עם כינון הכנסת והממשלה החדשה, לפעול לחיוב שלפיו כל בנייה חדשה בישראל תהיה ירוקה, ובשלב הבא מאופסת אנרגיה", לשון הודעת המשרד.

כתבות קשורות

פרופ' מסעד ברהום: "חובה להתחיל סגר מעכשיו ולחסן את שאר התושבים"
כישלון לליכוד וש"ס: אלו נציגי הכנסת בוועדות לבחירת דיינים ושופטים
גנב מסכים מדירה תוך "הקפדה על עטיית מסכות" - ונעצר • צפו
חם לכם? בדובאי יותר חם, אבל יש להם פתרון יצירתי להתמודדות • צפו
ישראל חשפה את סעיד ארג'אני - האיש מאחורי המתקפה על הספינה
עדויות ארכיאולוגיות לרעידת אדמה שמוזכרת בתנ"ך נחשפו לראשונה • צפו
התרסקות המטוס באוקראינה: מיכאל שניצלער בשיר חדש ומרגש "א בריוו"
הישג לסמוטריץ': בעקבות מחאתו - חוק הפקרת החיילים ירד מסדר היום
משה קליין בסינגל חדש מתוך אלבום הבכורה: "מה טובו אוהליך"
באמצע ההצבעה בכנסת: בנט וגנץ קיבלו עדכון על הירי מלבנון • צפו
בתגובה לירי הרקטות: צה"ל ממשיך לירות לעבר לבנון; גנץ קיים הערכת מצב
סמוך לצומת סואן: צפו בתיעוד מזירת נפילת הרקטה ליד קריית שמונה

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן