צילום: משה שי / פלאש 90.

מחקר: ירושלים מתקרבת למליון תושבים – 25% חרדים, 38% ערבים

מחקר מקיף על הבירה מעלה נתונים מעניינים על העיר הגדולה בישראל עם 919,400 תושבים - כפול מאוכלוסיית תל אביב ופי שלוש מאוכלוסיית חיפה. בין היתר ניתן לראות מהפך בנתוני ההגירה השלילית בבירה - 6000 איש עזבו את ירושלים, המספר הקטן מזה עשור

כתבות נוספות בנושא:

גזירת המעונות: העימות בין היועמ"ש לשרים ידחה את הכניסה לתוקף?
החשש מהמוטציה החדשה של הקורונה: אלו ההחלטות שהתקבלו
המתווך: כך הוביל דרעי את האופוזיציה לניצחון מתוק על הקואליציה
דיקטטורה: בימינה מאיימים על המתנגדים לחוק של סער נגד נתניהו
 • איך מזהים השקעה שווה ולמי אסור להשקיע?

  תוכן מקודם

 • ''ההורים הותירו אותנו לבד ברחוב - עברנו חיי סבל נוראיים": הכלה במונולוג מצמרר

  תוכן מקודם

 • דווקא אחרי תקופת הקורונה- מחר הכנס שיעזור לך לגייס מתורמים חדשים>>>

  תוכן מקודם

 • איך עושים כל־כך הרבה כסף מסטארט־אפ?

  תוכן מקודם

מכון ירושלים לחקר מדיניות מציג את השנתון הסטטיסטי לירושלים ממנו עולה כי 25% מתושבי הבירה הם יהודים חרדים. כמו כן, ירושלים הצליחה להתמודד עם מספר בעיות שליוו אותה בשנים האחרונות. בין היתר ניתן לראות מהפך בנתוני ההגירה השלילית בבירה – 6000 איש עזבו את ירושלים, זהו מספר העוזבים הקטן ביותר מזה עשור. מתוך היוצאים מהעיר 64% עברו לישובים במטרופולין ירושלים והם שומרים על ירושלים כמרכז חייהם.

השתתפות של נשים חרדיות בשוק ההייטק בירושלים גבוה מאוד ביחס לישראל: 10% מהמועסקים בהייטק הם חרדים, מתוכן 80% נשים חרדיות. כמו כן, ישנם 16,700 גברים חרדים מועסקים. בגילאי העבודה העיקריים שיעור ההשתתפות שלהם הוא 45%. נתון נוסף מצביע על כך שכשליש מהנשים החרדיות המועסקות (כ-10,000 נשים), עובדות במשרות בסיכון גבוה או בינוני להיעלמות/שינוי בעקבות התפתחויות טכנולוגיות.

מספר העובדים הנכנסים לירושלים כל בוקר גדל לשיא של כל הזמינים והוא עומד על 12,800 אנשים. פערי שיווין תעסוקתיים הצטמצמו משמעותית בירושלים הפרש המשכורות בין גברים ונשים הוא 20% לעומת 33% בישראל ו32% בתל אביב ו-35% בחיפה.

מהנתונים שנמסרו ממכון ירושלים למחקרי מדיניות לשנת 2019 עולה כי ירושלים ממשיכה להיות העיר הגדולה בישראל, עם 919,400 תושבים – כפול מאוכלוסיית תל אביב ופי שלוש מאוכלוסיית חיפה. כמו כן ירושלים היא העיר היהודית הגדולה ביותר בישראל עם 569,900 תושבים יהודים ואחרים, והעיר הערבית הגדולה ביותר עם 349,600 תושבים ערבים. חלוקה דמוגרפית: 37% יהודים לא חרדים ואחרים, 25% יהודים חרדים, 38% ערבים. מספר התלמידים בעיר עומד על כ-286,900. מספר זה עולה על מספר תושבי חיפה (283,600 תושבים).

עוד עולה מהנתונים הדמוגרפיים כי ירושלים ממשיכה במגמת הירידה במאזן ההגירה השלילי: שנה שניה שבה מאזן ההגירה עומד על 6000-, הקטן ביותר מזה עשור. מתוך היוצאים מהעיר, 46% עברו לישובים במטרופולין ירושלים. מספר הנכנסים לירושלים הוא הגבוה ביותר שהיה אי פעם: 12,800 אנשים. לראשונה עלה מספר התלמידים במערכת החינוך הממלכתית דתית בירושלים (31,700 תלמידים) על מספר התלמידים במערכת החינוך הממלכתית בעיר (30,800 תלמידים). בירושלים מתגוררים 84,400 תושבים מעל גיל 65. זוהי האוכלוסייה המבוגרת הגדולה ביותר בישראל, אבל באחוזים הם מהווים רק 9% מתושבי העיר בהשוואה ל-15% בתל אביב ו-20% בחיפה.

מזרח ירושלים

לראשונה משנת 2015, ירידה בגידול השנתי של האוכלוסיה הערבית בירושלים. הפער בין גידול האוכלוסייה היהודית לגידול באוכלוסייה הערבית הולך ומצטמצם. לפני עשור, עמד הפער על 1.9% (שיעור הגידול של היהודים בעיר היה אז 1.0% ושל הערבים כ-2.9%) וכיום עומד על 0.6% (1.8% לעומת 2.4%). מספר הסטודנטים הערבים גדל: נצפה גידול של 25% במספר הסטודנטים הערבים באוניברסיטה העברית בירושלים, גידול של 52% במספר הסטודנטים הערבים במכללות אקדמיות בירושלים (סה"כ גידול של 33% סטודנטים ערבים במוסדות האקדמיים). עד הקורונה, אחוזי אבטלה נמוכים מאוד בקרב ערבים וערביות שיוצאים לעבוד: אחוז האבטלה בקרב גברים ערבים בגיל העבודה העיקרי עומד על 3%, כמו בישראל; אחוז האבטלה בקרב נשים ערביות באותם גילאים גם הוא עומד על 3%, לעומת 5% בישראל.

לגבי השינויים במגדר, פערי שוויון תעסוקתיים מעלים כי קיים פער של 20% בין שכר גברים ונשים בירושלים, לעומת 33% בישראל, 32% בתל אביב-יפו ו-35% בחיפה. אחוז הנשים המועסקות במשלח יד הייטק בירושלים (5.1%) נמוך במעט מזה של הגברים (7.0%), בעוד שבתל אביב ובחיפה הפער הוא כמעט כפול בין נשים לגברים. בתוך כך, השתתפות של נשים חרדיות בהייטק גבוה מאוד ביחס לישראל: 10% מהמועסקים בהייטק הם חרדים, מתוכן 80% נשים חרדיות.

תעסוקה

ירושלים ממשיכה להיות המרכז הכלכלי השני בגודלו בישראל: בעיר עובדים 349,000 מועסקים (9% מכלל המועסקים בישראל), לעומת 425,000 בתל אביב (11%) ו-179,000 בחיפה (5%). תעסוקת גברים חרדים: ישנם 16,700 גברים חרדים מועסקים. בגילאי העבודה העיקריים שיעור ההשתתפות שלהם הוא 45%. בנוסף, קיימת עלייה במספר המועסקים המגיעים לירושלים מתל אביב: בשלוש השנים האחרונות המספר עמד על 2,100. השנה הוא עלה ב-43% ל-3,000 איש ואישה. מספר הירושלמים שעושים את הכיוון ההפוך לא עלה בשנה האחרונה.

אתגרי תעסוקת המחר בעקבות שינויים טכנולוגיים בשוק: כ-190,000 מועסקים נמצאים במשרות בסיכון גבוה או בינוני להיעלמות/שינוי בעקבות התפתחויות טכנולוגיות. 80% מהגברים הערבים המועסקים (כ-55,000 איש), וכשליש מהנשים החרדיות המועסקות (כ-10,000 נשים), מועסקים במקצועות אלו. אחוז שרידות העסקים הגבוה בישראל: 57% מהעסקים בתחומי ההיי-טק שנולדו בשנת 2013 הצליחו לשרוד במשך חמש שנים, לעומת 51% בישראל, 48% בתל אביב ו-55% בחיפה.

תיירות

לראשונה, ירושלים עקפה את אילת במספר חדרי מלון (11,100) והיא המובילה בכל הארץ. נמשכת מגמת העלייה במספר התיירים במלונות תיירות בירושלים: 1.26 מיליון תיירים לנו במלונות תיירות בירושלים וצרכו 4.17 מיליון לינות.

בנייה

מחירי דיור: ירושלים במקום השני במחיר הדירות החדשות בערים מעל 100,000 תושבים (אחרי תל אביב), ובמקום השלישי במחיר הדירות יד שניה (אחרי תל אביב וכפר סבא). בשנת 2019 החלה בירושלים בנייתן של 2,500 דירות. מספר הדירות שהחלה בנייתן בשנה זו נמוך בהשוואה לשנת 2018 , שבה החלה בנייתן של 2,900 דירות. בשנת 2019 הסתיימה בירושלים בנייתן של 2,700 דירות. מספר זה גבוה בהשוואה לשנת 2018, שבה הסתיימה בנייתן של 2,200 דירות, אך נמוך בהשוואה לשנים 2017-2016 , שבהן הסתיימה בנייתן של 3,900-3,100 דירות.

השנתון סוקר את הנתונים כפי שעלו בין סוף שנת 2018 לסוף שנת 2019.

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין קיבל לידיו את הנתונים על ידי יו"ר המכון דני הלפרן ומנכ"ל המכון ליאור שילת, שהציגו את עיקריו. הנשיא הודה לאנשי מכון המחקר על עבודתם המסורה ואמר: "השנתון הסטטיסטי של מכון ירושלים למחקרי מדיניות עוסק בכל רבדיה של ירושלים, בכל שכונותיה. מזרח ומערב, חדש וישן, דתי וחילוני, יהודי וערבי. זו ירושלים האמיתית ואל לנו לשכוח אותה, ירושלים של מטה."

"כפי שמצוין בשנתון, ירושלים היא העיר החרדית הגדולה ביותר, וגם העיר שבה מספר התושבים הערבים הגדול ביותר," הוסיף הנשיא והדגיש: "ירושלים היא גם עיר ״צעירה״ במונחים דמוגרפיים, אחוז הצעירים בירושלים הוא גדול בין היתר בגלל הגידול הדמוגרפי בציבורים הערבי והחרדי. הצעירים האלו הם המחר."

"ירושלים היא מיקרוקוסמוס לקיומנו כאן, דווקא כאן, בעיר המורכבת מכל העושר הדמוגרפי של מדינת ישראל, צריך למצוא דרך ליצור שיח, לחבר, לשתף פעולה. אני מבקש להודות לאנשי המכון על עבודתם המסורה לשקף את תמונת המציאות. המאבק העיקש, המתמיד, להבנת המציאות ולהנגשתה לציבור, הוא חשוב במיוחד. תודה לכם," אמר הנשיא בתום דבריו.

ראש העיר ירושלים, משה ליאון אמר: "המהפך בהגירה השלילית זוהי בשורה משמחת ומעודדת, נמשיך ונשקיע גם בשנים הקרובות. העיר ירושלים ממשיכה לצמוח לטפס מעלה מעלה גם בנתונים המספריים. אנו ממשיכים לראות בלימה בהגירה השלילית וכניסה של יותר ויותר משפחות צעירות ואנשי הייטק לעיר. בשנים הקרובות נמשיך לפתח את הדיור, הכלכלה, התעסוקה והחינוך ולקדם את ירושלים בכל המדדים למען תושבי הבירה ומדינת ישראל כולה. זה עניין של זמן עד שירושלים תהפוך לעיר האטרקטיבית ביותר בישראל".

לדברי מנכ"ל מכון ירושלים למחקרי מדיניות, ליאור שילת: "הנתונים הדמוגרפים שאנחנו מפרסמים היום בשנתון ירושלים מצביעים על כך שירושלים של היום היא תמונה מקדימה לתחזיות הדמוגרפיות לישראל בעוד שניים או שלושה עשורים. במובן הזה ירושלים יכולה להיות מעין 'מעבדה לאומית' לתפיסת ארבעת השבטים של הנשיא ריבלין. בירושלים יש לנו הזדמנות לייצר שיתופי פעולה חדשים ולשכוח פרדיגמות ישנות, כדי להוביל את כל ישראל למציאות טובה יותר עבור כל תושביה."

כתבות קשורות

גזירת המעונות: העימות בין היועמ"ש לשרים ידחה את הכניסה לתוקף?
החשש מהמוטציה החדשה של הקורונה: אלו ההחלטות שהתקבלו
המתווך: כך הוביל דרעי את האופוזיציה לניצחון מתוק על הקואליציה
דיקטטורה: בימינה מאיימים על המתנגדים לחוק של סער נגד נתניהו
תעלומה בלב המדבר: מי חתך את הסלע האימתני בדיוק באמצע? • צפו
המקובל התגלה לבנו בחלום: "זו הסיבה שביאת המשיח מתעכבת" • מצמרר
גפני תקף את אלקין: "נכון שאנחנו חרדים אבל לא מטומטמים" • צפו
אדלשטיין הגיש אי אמון: "מתעסקים בבובה בנט ומרצ עושים כעולה על רוחם"
נדחה ערעור הסייען מברקן: "אין מקום להקל בעונשים"
להקת 'פיי דליד' מחדשים את השיר השבתי של קרליבך: "ושמרו"
איווט לעג על ישיבת 'אור ישראל'; המנכ"ל הגיב במתקפה חריפה • צפו
השיא החדש של הביטקוין: אזהרת המומחים וההערכות לגבי העתיד
סינגל בכורה לזמר מוישי וייס: "אנעים זמירות"
גפני ישתתף בועידה בחסות הקרן שמממנת את הרפורמים בישראל?
מסעיר את הפלסטינים: רוקדים עם כאפיה ונשק בחתונה חרדית • צפו
עיר חדשה בישראל: באר יעקב כבר לא מועצה מקומית
הציבור מסתער על המדפים: המס שיכפיל את מחירי החד פעמי יחול בקרוב
אילון מאסק ניפץ את שיא העושר העולמי • תחזית: יהפוך להיות הטריליונר הראשון

2 תגובות

 1. איזה כיף
  וזה המקום להודות לרב נחמן דיקשטיין יו"ר מד"א אוקראינה וראש הקהל בקייב ולרב הלל כהן העסקן האגדי ויו"ר איחוד הצלה באוקראינה

סגור לתגובות.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו