נמל חיפה. אילוסטרציה. צילום: Yaniv Nadav/Flash90

התושבים חוששים: "האסון בביירות עלול להתרחש בחיפה"

פחות מ-200 ק"מ אוויריים מפרידים בין שתי ערי הנמל, והתמונות ששודרו מהפיצוץ בלבנון גרמו בכרמל לדאגה, והציפו טענות לגבי חוסר מוכנותה של ישראל להתמודד עם אירוע דומה. פעילים ומומחי בטיחות בעיר, שידעה את אחד ממאבקי הסביבה הבולטים בישראל, מתריעים: "יהיה פה אסון"
 • הגאון הרב בעדני מבקש: "שלא יבושו בעת שמחתם"

  תוכן מקודם

 • ודאי כל התורמים יזכו למידה כנגד מידה שצאצאיהם יהיו בריאים בנפשם

  תוכן מקודם

 • "אדם אציל נפש" התגובות על פטירתו של פרוש

  תוכן מקודם

 • ברוך דיין האמת: הרב ברוך יהושע דים, אב לעשרה ילדים

  תוכן מקודם

בעקבות הפיצוץ הקטלני שאירע אתמול (שלישי) בנמל בביירות, בישראל הביעו היום חשש מתקריות דומות שעלולות להתרחש במפרץ חיפה. "כל מי שמסתכל בתמונות הקשות מלבנון לא יכול שלא לחשוב על מקום אחר, לא רחוק משם – אזור מפרץ חיפה", אמרה יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה ח"כ מיקי חיימוביץ'. "מה שקרה בביירות זה פעמון אזעקה עצום שמצלצל באוזנינו וקורא לנו להגביר את הוצאת התעשייה המזהמת ממפרץ חיפה".

"המחשבה שמקבץ המפעלים שנמצאים שם, החומרים המסוכנים והדאגה ממה שעלול לקרות – מדירה שינה מעיננו", המשיכה. "נקיים דיון על כך בוועדה כדי לבדוק את מוכנות ישראל לאסון בסדר גודל כזה, ואיך ישראל יודעת לטפל בחומרים מסוכנים".

גם השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל הזהירה הבוקר באולפן 'ווינט' כי אסון בסדר גודל כפי שהיה אמש בלבנון עלול לקרות גם במפרץ חיפה – ולדבריה התכנית שהיא מקדמת תוציא את המפעלים המסוכנים תוך חמש שנים.

"הבעיה היא שבמקום שיש בו אוכלוסייה מרוכזת – להציב מפעלים עם חומרים מסוכנים זאת סכנת חיים", אמרה השרה. "התכנית שאני מקדמת תוביל לכך שכל המפעלים והחומרים המסוכנים לא יישארו בחיפה". לדברי השרה, "אין מה להשוות את ההפקרות שהייתה באותו מחסן בלבנון לכאן. המשרד להגנת הסביבה ומערכת הביטחון מפקחים, אבל יכולה להיות גם תאונה רשלנית או חס וחלילה מתקפת טילים על המקומות הרלוונטיים".

גמליאל הוסיפה כי "אנחנו צריכים לעשות הכל על מנת שהתכנית תצא לפועל. אמנם זה יהיה תהליך ארוך, אבל תוך חמש שנים אפשר להוציא את כל המפעלים מהמקום הזה ויותר, ותוך עשור להפוך את מפרץ חיפה לאטרקציה הירוקה של מדינת ישראל, עם מפעלי תעשיות סביבתיות ירוקות".

ראש העיר חיפה, עינת קליש רותם, שלחה אף היא בדף הפייסבוק שלה תנחומים "למשפחות שאיבדו את יקיריהן באירוע המצער", והוסיפה כי "מזה שנים רבות, עוד טרם בחירתי לראשות העיר, הובלתי מאבק עיקש וארוך לעצירת הרחבת התעשיות המזהמות והמסוכנות ממפרץ חיפה. היום כבר ברור לכולנו שלא מספיק לעצור את הגידול שלהם, הם צריכים לצאת",.

לדבריה, "החשש של כולנו, המבוסס על מומחים בתחום, הוא בדיוק מתרחיש אימים כמו זה שהתמשש אתמול צפונית לישראל. לשמחתי, ההתעלמות של גורמים פוליטיים ואחרים מהאיום הסביבתי במפרץ מתחילה להשתנות, ולטובה. השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל, הכריזה שבז"ן יפונה בתוך כמה שנים. רמ"י מקדמים תכנית ליום שאחרי. אלה מהלכים משמעותיים לקראת הפיכת מפרץ חיפה למקום ירוק, ידידותי לסביבה, שמוקמות בו שכונות חדשות לצד מקורות תעסוקה מתקדמים ולא מזהמים".

קליש אמרה שהפיצוץ בלבנון הוא קריאת השקמה. "אני אפעל בכל דרך שהכרזות אלה יהפכו למציאות. אתמול קיבלנו קריאת השכמה מביירות. כרטיס צהוב, שהזכיר לנו את השורה התחתונה: אין מקום לחומרים מסוכנים ולמפעלים מזהמים בתוך המרחב העירוני ובקרב האוכלוסיה. אחרי שהזדעזענו מהמראות הקשים מלבנון, זה הזמן לפעול ויפה שעה אחת קודם".

במרכז המחקר הסביבתי בחיפה התייחסו הבוקר לאסון בלבנון. "הארוע בלבנון ממחיש את הסכנה בריכוז חומר מסוכן סמוך לאוכלוסייה צפופה ומציף את הצורך הדחוף לסגור את התעשיות הדליקות והנפיצות", נכתב בהודעת המרכז. "דוח לבחינת סכנות וסיכונים בחיפה קבע כי מפעלים ומתקני חומרים מסוכנים בחיפה ייפגעו בחירום – כקביעה עובדתית".

"סקר סיכונים של המשרד להגנת הסביבה קבע כי במפרץ חיפה קיימים 1,500 מוקדי סיכון מצרפי ו-800 סוגי חומרים מסוכנים במפעלים הסמוכים לחדר השינה שלנו", הוסיפו בהודעת המרכז. "אמנם מיכל האמוניה רוקן – אך במפרץ חיפה עדיין מרחפת סכנת האמוניה כאשר ה'טנקרים' של האמוניה עומדים בנמל – לא רחוק מהאוכלוסייה ומפעל דשנים המכין דשן ופצצות עומד במרכז העיר ומחזיק קונטיינר של 15 טון אמוניה ללא מיגון".

כתבות קשורות

ישראל חשפה את סעיד ארג'אני - האיש מאחורי המתקפה על הספינה
עדויות ארכיאולוגיות לרעידת אדמה שמוזכרת בתנ"ך נחשפו לראשונה • צפו
התרסקות המטוס באוקראינה: מיכאל שניצלער בשיר חדש ומרגש "א בריוו"
הישג לסמוטריץ': בעקבות מחאתו - חוק הפקרת החיילים ירד מסדר היום
משה קליין בסינגל חדש מתוך אלבום הבכורה: "מה טובו אוהליך"
באמצע ההצבעה בכנסת: בנט וגנץ קיבלו עדכון על הירי מלבנון • צפו
בתגובה לירי הרקטות: צה"ל ממשיך לירות לעבר לבנון; גנץ קיים הערכת מצב
סמוך לצומת סואן: צפו בתיעוד מזירת נפילת הרקטה ליד קריית שמונה
צה"ל מודיע: זוהו שלושה שיגורים מלבנון - שני רקטות נפלו בשטח ישראל
עימות חריג בבני ברק: החברא קדישא נגד הסכם העירייה על הקבורה באלעד
המבקר: האמון של יוצאי אתיופיה במשטרה נמוכה מאשר כלל האוכלוסייה
לאחר החלטת היועמ"ש: כתב אישום הוגש נגד זועבי על עבירות זיוף ומרמה

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן