אלוף שמני פורש לאחר 35 שנות שירות • הסיבה לפרישה: לא התמנה לתפקיד סגן הרמטכ"ל • בעבר כיהן כמזכיר הצבאי לראש הממשלה ואלוף פיקוד המרכז • במטכ"ל החלו בסבב מינויים חדש

במטכ"ל החלו להיערך לסבב מנויים חדש אולם כשנודע לנספח צה"ל בוושינגטון האלוף גדי שמני  האלוף גדי שמני כי הוא לא יזכה לקבל את תפקיד סגן הרמטכ"ל .החליט להודיע כי הוא פורש מצה"ל לאחר 35 שנות שירות. הודעתו של שמני חפץ בתפקיד, הנחשב כקרש קפיצה לתפקיד הרמטכ"ל בעתיד.

קרא עוד:

[postim]

שמני התגייס לצה"ל בשנת 1977, ולאחר ששימש מפקד פלוגה בצנחנים יצא להשתלמות בצבא האמריקני. בהמשך שימש מפקד סיירת הצנחנים. בזמן ששימש מפקד גדוד 890 של הצנחנים, נפצע שמני קשה בהתהפכות ג'יפ שבו נסע סמוך לגבול לבנון. עוד הוא שימש קצין חי"ר וצנחנים ראשי, וכן מזכיר צבאי לראש הממשלה ומפקד פיקוד המרכז. בתקופה שבה כיהן בפיקוד המרכז נרשמו עימותים לא מעטים בינו לבין המתנחלים באיו"ש.

בתוך כך נודע כי המועמד המוביל כעת לשמש סגן הרמטכ"ל הוא האלוף גדי אייזנקוט. שכיהן בעבר כאלוף פיקוד צפון. אייזנקוט נחשב לאחד המקורבים לרמטכ"ל רא"ל בני גנץ, אולם מינויו תלוי, בין היתר, בממצאים בפרשת הרפז, מכיוון שאייזנקוט היה בין אלה שהכירו את המסמך לפני פרסומו בתקשורת, ומקורביו הם שהדליפו את הסיפור לתקשורת, גם אם ללא ידיעתו. היועץ המשפטי לממשלה אישר את מועמדותו של אייזנקוט לתפקיד, אך נדמה כי שר הביטחון ממתין לדו"ח הסופי של מבקר המדינה עד לקבלת ההחלטה בנושא.

מועמד נוסף לתפקיד סגן הרמטכ"ל הוא האלוף אבי מזרחי, שסיים לפני כמה חודשים את תפקידו כמפקד פיקוד המרכז. גם שמו של אלוף פיקוד הצפון, יאיר גולן, עלה כמועמד אפשרי לתפקיד.

במהלך התקופה הקרובה בצה"ל יידרשו מינויים נוספים לכמה תפקידים, ובהם תפקיד מזכירו הצבאי של ראש הממשלה, ואלוף פיקוד הדרום, תפקיד שאותו ממלא בימים אלה האלוף טל רוסו. אחד המועמדים להחליפו הוא מפקד זרוע היבשה, האלוף סמי תורג'מן.

הרמטכ"ל גנץ מינה מספר מפקדים בכירים בצה"ל. בין המינויים בולטים  תא"ל אהרון חליווה שימונה לראש חטיבת המבצעים, תא"ל איציק תורג'מן ימונה למפקד אוגדה 36, תא"ל מוני כץ למפקד אוגדת הגליל, תא"ל חגי מרדכי לרמ"ט זרוע היבשה ותא"ל הרצי הלוי למפקד פו"ם.