הרש"פ הקימה מזבלה לא חוקית הגורמת לזיהום הסביבה. גרשון מסיקה ראש המועצה האזורית פנה למשרד להגנת הסביבה לטפל בעניין. המזבלה הוקמה בשמורת הטבע

ראש המועצה האזורית שומרון גרשון מסיקה פנה השבוע למנהל האזרחי ולגורמי המשרד להגנת הסביבה בדרישה להפסיק באופן מיידי את פעילותה של מזבלה לא חוקית שהקימה הרשות הפלשתינית בלב שמורת הטבע נחל קנה, השורפת טונות של פסולת בכל שעות היממה ומזהמת את האויר בעשן שחור וסמיך וכן מי התהום של שמורת הטבע, ממקורותיו העיקריים של נהר הירקון.

קרא עוד:

[postim]

כזכור, לפני כשנה וחצי ניסתה הרשות הפלשתינית להרוס את שמורת הטבע נחל קנה ולייבש את הנחל ע"י פריצת כביש (בטקס במעמד סלאם פיאד) לתוך השמורה ועבודות הטיה נרחבות של הנחל לכיוון מטעים לא חוקיים ששתלו ערבים בשמורה. רק לאחר לחצים גדולים ומתמשכים של המועצה האזורית שומרון והודעת תושבים כי יפסיקו העבודות בעצמם, הפסיק המנהל האזרחי את עבודות ההטיה של הנחל וכיסה את הדרך שנפרצה.

המנהל האזרחי הקפיד, כזכור, להרוס במסגרת אותה פעולה גם מבנה בישוב 'חוות יאיר' הסמוך. כעת, לאחר שהנחל מתחיל להשתקם אט אט מהנזק הגדול של עבודות ההטיה, מחדשת כנראה הרשות הפלשתינית את הניסיונות להרוס את שמורת הטבע הירוקה, והפעם בדרך מלכלכת ומזהמת במיוחד. משאיות ערביות פרצו מחדש את הדרך שכוסתה ומזבלה ענקית הוקמה במקום, מזבלה בה נשרפות בכל שעות היממה טונות של זבל מהכפרים הערביים באזור. העשן השחור מיתמר למרחוק, ותושבי הישוב חוות יאיר תיעדו את העשן הסמיך מגיע אל בתי הישוב.

בסיור שקיימו אנשי מועצת השומרון ומזכירות הישוב במקום, התברר כי מדובר במזבלה גדולה, השורפת כמות גדולה של פסולת ביתית ותעשייתית – כאמור באדמות המדינה הירוקות בלב שמורת הטבע. ראש המועצה האזורית שומרון פנה לפני מספר ימים למנהל האזרחי ולגורמי המשרד להגנת הסביבה בדרישה להפסיק באופן מיידי את פעילות המזבלה הלא חוקית והמזהמת ולהעניש את העבריינים.

"מדובר במפגע סביבתי מזהם ומסוכן בלב שמורת טבע מוכרזת" – אומר מסיקה – "אני רק יכול לדמיין מה היו עושות רשויות אכיפת החוק ליהודי אזרח ישראל שהיה מקים מזבלה לא חוקית ושורף כמויות של זבל באמצע שמורת טבע ירוקה. שוב אנו רואים כיצד לרשות הפלשתינית אין גבולות. זו הפעם השניה בה מנסה הרשות הפלשתינית להשתלט על אדמות המדינה של שמורת הטבע נחל שנה, וגם הפעם היא מנסה לעשות זאת גם במחיר זיהום הקרקע, האויר והמים שלה בצורה כה קשה ומכוערת. על הרשויות להפסיק את אזלת היד. לא נוכל להסתפק בטיפול קוסמטי. יש לסגור באופן מיידי את המזבלה המזהמת, להעמיד לדין את העבריינים ולשקם את החלק בשמורה שנפגע".

תמונות מהמקום