סיור של ראש מועצת שומרון יוסי דגן יחד עם זאב אלקין שר המים דאז במתקן המזהם של הצבא. ארכיון. צילום: רועי חדי

תלונה נגד משרד הביטחון: "בסיס צבאי מזהם את קידוח המים של השומרון"

משרד הבריאות הורה לסגור את הקידוח, אך משרד הבטחון לא מטפל בבעיה. יוסי דגן ראש מועצת שומרון בהתראה לפני עתירה לבג"ץ נגד משרד הבטחון: "מחדל חמור וזלזול בתושבי השומרון, אם משרד הבטחון לא יתעשת תושבי גב ההר יוותרו ללא מים בקיץ"
 • ה' לא חייב לי כלום

  תוכן מקודם

 • "הנני מכירות הרבה שנים שהוא פך שמן טהור ועדיו לגדולות

  תוכן מקודם

 • " החופש הנורא ביותר בחיי " חני בעדות קשה

  תוכן מקודם

 • שלא ישמע עוד שוד ושבר בגבולו ויזכה לבריאות הנפש ואריכות ימים

  תוכן מקודם

בשומרון חוששים מבעיה חמורה באספקת המים בקיץ הקרוב. אחד הקידוחים החשובים בשומרון, קידוח מחנה חורון, המספק כשליש מאספקת המים של יישובי גב ההר נסגר ע"י משרד הבריאות, וזאת משום שהבסיס הצבאי הסמוך, חטמ"ר שומרון, אינו מסלק את מי השופכין שלו בצורה מסודרת ולמעשה מזהם את מי התהום של אותו קידוח.

על אף פניות חוזרות ונשנות בשנים האחרונות למשרד הבטחון בבקשה שיסדיר את סילוק מי השופכין של הבסיס הצבאי, משרד הבטחון גורר רגליים עד כדי כך שמשרד הבריאות החליט בצעד חריג לסגור את קידוח המים מחשש לפגיעה בתושבים. המחסור במים צפוי להיות מורגש בקיץ בישובי גב ההר וגם בישובים הפלסטינים שכולם מקבלים מים מאותו קידוח.

המועצה האזורית שומרון מתריעה משנת 2015 בפני משרד הביטחון על הזיהום ודרשה ממשרדי הממשלה השונים כי ימצאו פתרון לבעיית זיהום מי התהום בתחומה. משרד הביטחון התחייב בשנת 2017 לטפל במערכת הביוב ולחבר את הבסיס הצבאי למערכת סילוק מי השפכים של הישוב איתמר אלא שעל אף ההסכם שנחתם בנושא דבר לא התקדם.

המועצה האזורית שומרון הגישה התראה לפני עתירה לבג"ץ לשר הבטחון בני גנץ, לשר הבריאות יולי אדלשטיין, לראש המנהל האזרחי פארס עטילה וליו"ר רשות המים גיורא שחר, בו היא מודיעה כי באם הנושא יטופל בדחיפות עליונה היא תפנה לבג"ץ

"לא ייתכן שישובים שלמים יישארו ללא אספקת מים מסודרת, רגע לפני הקיץ ובשיא החום, ומשרד הבטחון ימשיך לגרור רגליים" אומר יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון. "אנחנו עומדים לפני לא פחות מקטסטרופה, ומשרד הבטחון, ללא כל הסבר מניח את הדעת, לא עוצר את זיהום מקורות המים של השומרון בכלל ויישובי גב ההר בפרט".

לדבריו, "ישנה כאן פגיעה בתושבי השומרון, פגיעה בחיילים שלמשרד הבטחון לא אכפת שישתו מים מזוהמים. ופגיעה בערבים המתגוררים במרחב שגם הם נהנים מאותם מים. אני מצפה ממשרד הביטחון ומרשות המים למצוא פתרונות, ב 2021 תושבים בשומרון לא ישתו ממיכלי חירום ויוותרו על צרכים בסיסיים בשל גרירת רגליים של פקידות, וזלזול בתושבי השומרון".

כתבות קשורות

השיעור השבועי: פרשת ראה • הרב נתנאל אביסרור
וַיְהִי בֹקֶר יוֹם שִּׁשִּׁי • כותרות העיתונים – כ"ח באב ה'תשפ"א
יָבוֹאוּ טְהוֹרִים • חומש סעודה בת"ת תולדות אברהם יצחק הר יונה
שמחת האירוסין בחצרות מעליץ - בישטנא - שאץ - זוויעהל
חומש סעודה בתלמוד תורה סאטמאר בני ברק • גלריה
פיילוט במגזר החרדי: תו ירוק לילדים מחלימים על בסיס בדיקה סרולוגית
תיעוד: מטוסי כיבוי הוזנקו לשריפת חורש ליד ביתר עילית
אסונות בין הזמנים: בן 50 נמשה מהים סמוך לגשר רידינג בת"א - מצבו קריטי
גל שריפות ביוון: יותר מ-100 בתים עלו באש; ישראל תשלח סיוע • צפו
הִילּוּלָא קַדִּישָׁא • המקובל רבי אברהם חיים עדס זצ"ל
10 בני משפחה בהם ילדים קטנים נקלעו לחשכה בהר מירון - חשש להתייבשות
סקר: רוב הציבור חושב שתפקוד הממשלה במשבר הקורונה "רע" • כמה יצייתו לסגר?

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן