צילום: דוד כהן, פלאש 90

אסון מירון • המהנדסים מאשימים אחרי החקירה: "האחריות – של המשטרה"

לאחר שעוכבו לחקירה, מהנדס ויועץ הבטיחות בהילולת מירון טענו: "התרענו על צפיפות - גורמי המקצוע התעלמו". באי כוחם: "ההמלצות נמסרו לפני חודשים" • חקירתם נערכה אתמול, 11 ימים אחרי האסון הנוראי בו נמחצו למוות 45 בני אדם במהלך חגיגות ל"ג בעומר
 • מזעזע: התאלמן מאשתו ואיבד את מאור עיניו

  תוכן מקודם

 • לחצו כאן וקבלו מנוי חינם לעיתון שחרית

  תוכן מקודם

 • בזכות כח הצדקה והתפילה מידה כנגד מידה יזכו להתארס עד ראש השנה תשפ"ב

  תוכן מקודם

 • גזירת מלך רשכבה"ג מרן שה׳׳ת הגר׳׳ח קנייבסקי שליט"א : ׳׳התורמים למגבית 'קופת העיר' עבור כלות עניות בסך 513 ש"ח, יזכו להתארס עד ראש השנה תשפ"ב.״

  תוכן מקודם

לאחר שעוכבו לחקירה, מהנדס ויועץ הבטיחות בהילולת מירון טענו: "התרענו על צפיפות – גורמי המקצוע התעלמו" – כך מפרסמים הבוקר (שלישי) לראשונה, כתבי "ישראל היום" איציק סבן וחנן גרינווד.

מהנדס הבטיחות של הילולת מירון ויועץ הבטיחות לחוקרי המשטרה אומרים בין היתר: "האחריות לאסון – של המשטרה". על פי הנוהל החדש שגיבש היועץ המשפטי לממשלה, חקירתם של השניים תועבר למחלקה לחקירת שוטרים. חוקרי היחידה הכלכלית בלהב 433 התייצבו בביתם של השניים ועיכבו אותם לחקירה. מדובר במשרד פרטי שבו השתמשה המשטרה להסדרת ליקויי הבטיחות בהר מירון.

בחקירתם פירטו השניים את חלקם בהכנות להילולה במירון, ולדברי מקור הבקיא בחקירה, הם גלגלו את האשמה לפתחה של המשטרה: "האסון לא נגרם בגלל ליקויי בטיחות שהיו ידועים לכל וגם לא בגלל התרשלות מצידנו. האסון נגרם אך ורק משום שהמשטרה התעלמה מאנשי מקצוע, שהיא בעצמה חייבה על פי חוק את המארגנים להשתמש בשירותים שלהם".

השניים סיפרו כי העבירו למשטרה את דו"ח הליקויים שנמצאו כבר ב־25 באפריל. על פי מסמכים שנחשפים כאן לראשונה, כבר בחודש ינואר דרש מהנדס הבטיחות לקיים את ההדלקות על ההר בו בזמן, כדי למנוע מעבר של אנשים ממקום למקום – כדי שלא יווצרו דוחק וצפיפות. בפועל, כך עולה, דרישתם לא קוימה.

עוד הוסיפו: "התרענו על דוחק וצפיפות ללא קשר לקורונה – אלא בגלל השבת. הערכנו שהמוני בני אדם יגיעו בבת אחת וזה מה שקרה".

זאת ועוד, במכתב שנשלח לקצין רישוי ואבטחה במחוז הצפוני של המשטרה ב־26 באפריל, בעקבות סיור בטיחות שערך בהר מהנדס הבטיחות, ביחד עם אחד מרכזי הרישוי של המשטרה, נטען כי בעקבות מרפסת שהקימה אחת המשפחות: "צומצם פתח יציאת החירום המוביל לתולדות אברהם (מדרגות), בחירום מכשול זה מהווה סכנה ולצוואר בקבוק".

עוד התריע מהנדס הבטיחות במכתב כי: "בשל כמות הקהל הצפויה יש לשמור על כל יציאות החירום פנויות". בפועל כאמור, על פי עדויות, מסיבה שטרם הובררה אחת היציאות נחסמה.

כתבות קשורות

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן