הכנסת אישרה את הפילוג בקדימה

וועדת הכנסת אישרה הערב את הפילוג בקדימה • בקשתה של ח"כ יוליה שמלוב ברקוביץ נדחתה • ח"כ חיים אמסלם פורש מש"ס

בתום דיון לילי ארוך הערב (שני) שנחתם רק לפני מספר דקות וועדת הכנסת קיבלה את ההחלטות הבאות : בתמיכת 6 חברי כנסת מול התנגדותם של 4 חברי כנסת ונמנע אחד, אישרה הוועדה את בקשת שבעת חברי הכנסת מסיעת קדימה להתפלג מסיעתם לסיעת "התנועה-בראשות ציפי לבני".

קרא עוד:

[postim]

בתמיכת 6 חברי כנסת מול התנגדותם של 4 חברי כנסת ונמנע אחד, אישרה הועדה את בקשת חבר הכנסת טלב אל-סאנע מסיעת רע"מ תע"ל להתפלג לסיעת מד"ע.

בתמיכת 8 חברי כנסת מול התנגדות חבר כנסת אחד, אישרה הועדה את בקשת חבר הכנסת חיים אמסלם מסיעת ש"ס לפרוש מסיעתו. הועדה דחתה את בקשתה של חברת הכנסת יוליה שמאלוב-ברקוביץ לפרוש מסיעת קדימה. זאת לאחר שנערכו הצבעות חוזרות בשתיים מארבעת ההצבעות.

יו"ר הכנסת ח"כ ראובן רובי ריבלין פנה לנוכחים במהלך הדיון וביקש מהם למרות הקושי הגדול לשמור על הוגנות עניינית ביחס לבקשת ההתפלגות. לדבריו, "ועדת הכנסת היא ועדה פוליטית, אבל אני מבקש לשמור על מעמדה של הכנסת והאמון הציבורי בה. בתחילת הקדנציה הנוכחית, נקבע בחוק ששליש מסיעה או 7 חברי כנסת יכולים להתפלג. החוק לא קובע קריטריון אלא שוועדת הכנסת תאשר בקשת התפלגות. התנאי המספרי הוא התנאי היחידי. הועדה צריכה לשאול האם היא תפצל את הסיעה כאשר מדובר בחבר כנסת כזה ולא תאשר כאשר מדובר בחבר כנסת אחר. במקום להזדקק לבית משפט בואו ונעמיד לפנינו את השאלה המשפטית האם הפילוג הנוכחי הוא על פי חוק או לא, אם זה על פי חוק עלינו לאשר זאת".

בתחילת הערב הובאו בפני חברי הכנסת חוו"ד של היועץ המשפטי של הכנסת עו"ד אייל ינון – דברים שאמר בדיון. השאלה המרכזית שעולה בהקשר זה היא מה גדר שיקול הדעת של ועדת הכנסת בבואה לבחון בקשות מסוג זה. האם מדובר בשיקול הדעת הרגיל שאותו מפעילה הוועדה בבואה לדון בנושאים שעל סדר יומה, שיקול דעת המתאפיין בתמהיל של שיקולים שונים, ובכלל זה שיקולים אידיאולוגים ופוליטיים, או שמא מדובר בשיקול דעת מצומצם ותחום לבחינת התקיימות התנאים המפורטים בחוק. עמדתנו בעניין זה, שהיא העמדה המסורתית שהביעו היועצים המשפטיים לכנסת לאורך השנים, ושגם התקבלה על ידי ועדות הכנסת לדורותיהן והפכה לנוהג, היא כי שיקול הדעת של הוועדה בעניין זה אינו שיקול הדעת הרחב והרגיל, אלא שיקול דעת מצומצם ביותר בהיקפו, המוגבל לבחינת התקיימותם של התנאים שנקבעו בחוק, קרי, האם יש בקשה מסודרת בכתב של שליש מהסיעה או שבעה חברי כנסת לפחות המעוניינים להתפלג. אשר על כן, עמדתנו היא כי ועדת הכנסת אינה רשאית לדחות בקשה להתפלגות מנימוקים שאינם נוגעים להתקיימות התנאים, ומשביקשו שבעה חברים מסיעת קדימה, בכתב, להתפלג מהסיעה, מתקיימת הדרישה הקבועה בסעיף 59(1) לחוק הכנסת, ועל ועדת הכנסת לאשר זאת". קבע עו"ד ינון.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *