צילום: עמוס בן גרשום/ לע"מ

גזירות התקציב: הטלת מסים חדשים, גל התייקרויות וביטול הנחות / פרשנות

בנט ואיווט ליברמן מיהרו להוציא הודעות חגיגיות על אישור התקציב, תוך התעלמות מהעובדה שהם הטילו דווקא על העשירונים התחתונים שורה של גזירות כדי להכניס עוד מיליארדי שקלים לקופת המדינה • תכינו את הארנקים, המדינה עומדת לתחוב בהם יד

כתבות נוספות בנושא:

לאור יום, בלב בורו פארק: שלפו אקדח ושדדו תכשיטים בשווי מיליון דולר • צפו
"האירוניה מתה": ואז במפלגה של איווט התלוננו על הסתה חרדית
השיעור היומי: הרב דוד חבושה • צפו
שמחה פרידמן עם שיר שהוא סגולה לפרנסה: "דאווען מיט א ניגון"
 • יש לכם סיכוי לקבל מארז עמק מפנק, הכנסו עכשיו!!

  תוכן מקודם

 • דווקא אחרי תקופת הקורונה- הכנס שיעזור לך לגייס מתורמים חדשים>>>

  תוכן מקודם

 • הכירו את "הנשר" שיעזור לכם לצאת מתקופת הגיוס הקשה- כנס חובה

  תוכן מקודם

 • איך מזהים השקעה שווה ולמי אסור להשקיע?

  תוכן מקודם

את סקירת הגזירות הכלכליות של הממשלה במסגרת תקציב המדינה וחוק ההסדרים רצינו לפתוח עם אזכור של "תכנית סינגפור" שהציג נפתלי בנט בבחירות, לצד הבטחותיו של איווט – אני לא יעלה מסים במשרד האוצר – ליברמן, אבל בגדול נראה לנו שכולם כבר יודעים שהממשלה המכהנת אלופה בהפרת הבטחות בצורה בוטה, ולכן נסתפק בכך.

גם לא נעסוק ברפורמה המסוכנת המבקשת לקעקע את עולם הכשרות שהוכנסה לתוך חוק ההסדרים כביכול ומדובר ברפורמה כלכלית ולא בניסיון להשפיע על נושאי דת ומדינה, אלא נעקוב רק אחרי הגזירות הכלכליות.

איווט ליברמן, יליד ברית המועצות ובוגר הקומוניזם, הבהיר כי לא מדובר בגזירות אלא בשינוי סדרי חשיבה. כמי שהתחנך על הגישה הסוציאליסטית הקיצונית, הוא סבור כי יצליח לחנך את אזרחי ישראל באמצעות תחיבת ידה הארוכה של המדינה לארנקים הפרטיים של האזרחים.

כך, לדוגמה הוא מסביר את המסים שהטיל על שתיה מתוקה בכך שהדבר מסכן את בריאות השותים ומעמיסה על מערכת הבריאות. המס על חד פעמי? בכלל משיקולים של שמירה על כדור הארץ. ייקור תעריפי החשמל? אנרגיה ירוקה. העלאת הארנונה? פתרון מצוקת הדיור. משקאות אלכוהוליים, כנראה מסכנים את האלקטורט שלו ולכן לא מסכנים את בריאות השותים. מה הנימוק לייקור התחבורה הציבורית? תעזרו לאיווט בבקשה למצוא תירוץ אידיאולוגי נהדר.

כמה זה יעלה לנו? ובכן, בעקבות המס על שתיה מתוקה, כולל משקאות כמו זירו, יעלה את המחיר בין 1.61 עד 2.89 ש"ח לכל ליטר משקה, תלוי בכמות הסוכר. כך, מחיריהם של חלק גדול מבקבוקי השתייה המתוקה יוכפלו – היישר לקופת המדינה.

המס על חד פעמי יביא להכפלה (!) של כל מוצר. מסים אלו, גם על השתיה המתוקה וגם על החד פעמי, יפגע קודם כל בעשירונים התחתונים, אלו שאין להם כסף להניח על השולחן בקבוקים יוקרתיים, ומשתמשים בחד פעמי בשל העובדה שמדובר במשפחות ברוכות ילדים.

מס נוסף, שלא ייכנס ישירות לקופת המדינה אלא לרשויות המקומיות, נמצא בהגדלת שיעור הארנונה בסכום של 15%. שוב, פגיעה רק בשכבות החלשות שכן במקביל, הארנונה לעסקים תופחת משמעותית.

בנוסף, יש מס חדש על "פליטת פחמן", שם נחמד לשמירה על כדור הארץ שלנו, אך בפועל יביא לייקור תעריפי החשמל בסכום נוסף של שלושים אחוז, וזאת אחרי שנים של ירידה במחיריהם בזכות הוצאת הגז מהים על ידי ממשלות נתניהו.

וזה לא הכל. לייקור תעריפי החשמל תהיה השפעה רוחבית שתייקר את כלל המוצרים במשק, שכן מרבית צריכת החשמל בישראל – בתעשייה ובמפעלים, שכמובן יגלגלו את ייקור העלויות שלהם על הצרכן שייאלץ לספוג זאת מכיסו.

שנמשיך? ובכן, אם תיכנסו לערים צפופות כמו תל אביב בשעות העומס, תשלמו 'מס גודש' של 25 ש"ח. הנה, סוף סוף, מס על העשירונים העליונים שיביא לעידוד השימוש בתחבורה הציבורית. אבל לא, רגע, יש גם ייקור בתחבורה הציבורית.

אם עד היום קיבלתם הנחה הנעה בין 25% עד 50% כאשר הטענתם את כרטיס הרב קו שלכם, משרד האוצר של איווט ליברמן מבקש לבטל את ההנחה, ולפגוע שוב בשכבות הכי חלשות, הנאלצות לנסוע בתחב"צ ואין ברשותם רכב פרטי. אם הם בעד תחבורה ציבורית או נגד? לא משנה. העיקר עוד כסף מכיס האזרח לקופת המדינה.

וכמובן, גזירת המעונות הייעודית רק נגד המגזר החרדי, במסגרתו פוגע איווט ליברמן, בחסות נפתלי בנט ויאיר לפיד בילדים קטנים, שלא יזכו לשהות במעונות יום מפוקחים, רק בגלל העובדה שאביהם יושב ולומד תורה.

ואלו רק הגזירות שפורסמו. האם ישנם עוד סעיפים המסתתרים להם בין מאות העמודים שקיבלו השרים לעיונם עם גזירות נוספות על הציבור? מסתבר שכן. כך או אחרת, תכינו את הארנקים. בקרוב הם יצטמקו בחסות ממשלת השינוי. תחושה של סינגפור, לא?

כתבות קשורות

לאור יום, בלב בורו פארק: שלפו אקדח ושדדו תכשיטים בשווי מיליון דולר • צפו
"האירוניה מתה": ואז במפלגה של איווט התלוננו על הסתה חרדית
השיעור היומי: הרב דוד חבושה • צפו
שמחה פרידמן עם שיר שהוא סגולה לפרנסה: "דאווען מיט א ניגון"
יום ההולדת של בנימין: שלומי גרטנר שר "רחמים" • צפו
אלי דקס משלב בין רוחניות לגשמיות: "מה רבו"
תיעוד גלריה: מתפללים באתר "ברית בין הבתרים" בגבול לבנון
אחרי הלל יפה: עליה בניסיונות למתקפות סייבר נגד מרכזים רפואיים
ביום ההילולה: נחום לייפער מגיש שיר חדש על "מאמע רחל"
מדאיג: הניסוי הסודי של סין בטיל הגרעיני שחומק ממערכות ההגנה - נחשף
ארגון שמאל מפרסם תיעוד: יהודים יידו אבנים על ערבים; חייל לא עצר אותם
הקונסוליה האמריקאית בירושלים: לפיד פעל בחוסר תיאום עם בנט?
וַיְהִי בֹקֶר יוֹם אֶחָד • כותרות העיתונים – י"א בחשון ה'תשפ"ב
הגר"ש ארוש בתפילה בציון מרן הגר"ע יוסף זצ"ל
לכבוד שמחת הבר מצוה: האדמו"ר מסקולען ירושלים בביקור אצל גאב"ד ירושלים
איימן עודה מבהיר: "אין מצב שנתמוך בתקציב שפוגע במוחלשים"
בני ברק: נער כבן 10 נפל מגובה של קומה ופונה לבית החולים במצב בינוני
ניצב במשטרה נגד יו"ר הציונות הדתית: "לא שווה התייחסות; מאדם אחר הייתי נעלב"

תגובה אחת

 1. במקום לבכות על גזרות ולשלם מס לאבס, כדאי לעשות מחנה מאוחד של כל מפלגות דתיות, ואז לא יצטרך לא לטובתם של מרכז או שמאל. בגלל פירוד בין הדתיים חוגגים עלינו, וחבל.

סגור לתגובות.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו