ועדת במשרד הפנים אישרה הערב (שני) הקמת 1,500 יחידות דיור בשכונת רמת שלמה בירושלים. אישור התוכנית מגיע שבוע בלבד לאחר הגינוי האירופי לאישור הממשלה על בניית 3,000 יחידות הדיור באזור E1.

הסערה הבינלאומית סביב 3,000 יחידות הדיור שצפויות לקום בין ירושלים למעלה אדומים עדיין בעיצומה, והערב (שני) אושרה בנייתן של 1,500 יחידות דיור בשכונת רמת שלמה בירושלים.

קרא עוד:

[postim]

התוכנית אושרה מוקדם יותר היום בוועדה להשלמת תוכניות של הוועדה המחוזית לתכנון ובניה ירושלים במשרד הפנים שאישרה את הרחבת הבנייה בשכונה בכפוף להסרת ההתנגדויות. התוכנית קיבלה אור ירוק מראש הממשלה נתניהו לפני כשבועיים.

שר הפנים אלי ישי הגיב הערב בסיפוק רב מאישור הבנייה ואמר: "משרד הפנים ימשיך לפעול למען הגדלת היצע יחידות הדיור לכלל האוכלוסיות בעיר ירושלים כמו גם בארץ כולה. אישור התוכניות מהווה צעד משמעותי וחיובי נוסף של המשרד, למען שיפור נושא הדיור, בד בבד עם חיזוקה של העיר ירושלים".

התוכנית אושרה עקרונית לפני 3 שנים, במהלך ביקורו של ג'ו ביידן – סגן נשיא ארה"ב. העיתוי הלא מתאים של האישור גרם למשבר בטחוני בין ישראל לארצות הברית והתוכנית הוקפאה.
לפני כשבועיים אישר ראש הממשלה לדון בהתנגדויות התושבים והיום דנה הוועדה בהתנגדויות של אלו שרואים עצמם כנפגעים מהתוכנית וכאמור, אישרה את ההרחבה.

יצויין כי התוכנית המקורית דיברה על 1,600 יחידות דיור וכעת היזם יידרש להגיש תוכניות בניה מעודכנות תוך שימור האתר הארכיאולוגי שנמצא במקום ורק לאחר מכן יינתן אישור סופי לתוכנית ויוכלו להתחיל בשיווק הדירות ליזמים.

יוסי דייטש מ"מ ראש עיריית ירושלים וחבר הוועדה המחוזית בירך על החלטת הוועדה המחוזית לבניית 1,500 יח"ד ברמת שלמה ואמר: "הקפאת הבנייה בעיר שנמשכה לצערנו מספר שנים הגיעה לסיומה עם אישורי בניית הדירות שיתנו מענה חלקי למצוקת הדיור ולאיזון הדמוגרפי בעיר". דייטש קורא לראש הממשלה ולחברי הכנסת להמשיך ולקדם את תנופת הבנייה בירושלים על ידי אישורי בנייה בשכונות נוספות.

אישור התוכנית גרר גם ביקורת שלילית כמובן, מנכלי"ת עמותת עיר עמים, גב' יהודית אופנהיימר מסרה בתגובה כי "האישור מהווה חלק בלתי נפרד מהמדיניות של ממשלת נתניהו וליברמן שמטרתה קביעת עובדות בשטח בניגוד למחויבות הישראלית הבינלאומית ובצורה שתקשה על הסדר מדיני עתידי בירושלים". לדברי אופנהיימר, "יחידות הדיור ברמת שלמה שאושרו היום, ייבנו על קרקע שהופקעה בשנות השבעים מתושבי שועפט, שכונה פלסטינית סמוכה שבה מצוקת הדיור גדולה פי כמה".

יצויין כי הסערה סביב אישור הממשלה על התוכנית לבנות 3,000 יחידות דיור באזור E1 עדיין לא ירדה מסדר היום הבינלאומי, בשבוע שעבר גינו שרי האיחוד האירופי את ההחלטה ונמסר כי "האיחוד מזועזע ומתנגד בחריפות לתוכניות הישראליות להרחיב את ההתנחלויות"