Tomer Neuberg/Flash90

הרמטכ"ל לשעבר: "יש פה מהלך שנמצא על הקצה של בגידה במדינה"

הרמטכ"ל לשעבר דן חלוץ על פתיחת ועדת החקירה לפרשת הצוללות: "זה מתחיל מבעיות ערכיות ויכול להיות שזה יסתיים בנושא פלילי שלא היה כמותו" • דן הראל, סגן הרמטכ"ל לשעבר: "כשראש הממשלה דרש לקנות צוללת נוספת - סירבתי"

כתבות נוספות בנושא:

הווארט של בנט לשבת - והבדיחה של גנץ היישר מהבידוד • צפו
כמעט 70 אלף מאומתים ביממה האחרונה; מספר החולים קשה ממשיך לטפס
פנינים לפרשת השבוע • הרב יוסף חיים אוהב ציון • צפו
שובר שתיקה: ניר ברקת מתייחס לראשונה לעסקת הטיעון של נתניהו

בגידה במדינה? הרמטכ"ל לשעבר אומר היום (שני) ברקע הגשת ההצעה אתמול על ידי שר הביטחון בני גנץ להקמת וועדת חקירה ממלכתית לרכש הצוללות – זאת לאחר שהתקבל בתחילת החודש אישור עקרוני משר המשפטים גדעון סער למהלך. הנושא כעת מונח על שולחנו של ראש הממשלה נפתלי בנט, שנמצא בוועידת האקלים בגלזגו, ולכשיחזור ייאלץ להכריע בסוגיה שעד כה ניסה להתחמק ממנה.

הרמטכ"ל לשעבר דן חלוץ שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב־103fm, והסביר את חשיבות החקירה. חלוץ הסביר כי על וועדת החקירה הממלכתית לחקור את "תהליך עקיפת כל הכללים לחוקי הרכש על ידי רה"מ לשעבר, הנאשם נתניהו, בכל הנוגע לצוללות 789; ועסקת מכירת הצוללות או ההרשאה למכירת צוללות מתקדמות למדינה שלישית". לדעתו, "זה מתחיל מבעיות ערכיות ויכול להיות שמסתיים בנושא פלילי שלא היה כמותו".

על אף שהנושא נבחן במשטרה, הרמטכ"ל לשעבר הבהיר: "המשטרה אמרה שצריך לבדוק את זה לעומק כי אין לה את הכלים לבדוק את התהליכים עצמם. מי עקף ואכף אותם, ולמה נעקפו ולא נאכפו, ולמה הפקיע הנאשם מרחוב בלפור לשעבר את כל הכלים שהיו בידי האנשים המוסמכים לבצע את התהליך, ולקח אותם לעצמו ושם את אנשי שלומו מסביבתו הקרובה?".

עוד הוסיף וטען: "נטוותה כאן קנוניה שהמוביל זה בצע כסף, נקודה", וחידד: "אף אחד לא בגד במדינה בכוונת מכוון מלכתחילה, בצע הכסף הוביל לזה. יש פה מהלך, על הקצה של מה שקרוי בגידה בביטחון המדינה. על סף סיכון מהותי לביטחונה שלד מדינת ישראל". בהמשך, סייג: "אני לא אוהב להשתמש במילה בגידה כי היא שמורה למשהו אחר בעיניי".

כמו כן, חלוץ קרא לחקור את היועמ"ש מנדלבליט, "הוא לא צריך לצאת מן העניין הזה מבלי להיבדק מה היו שיקוליו בשחרורו של ח"כ נתניהו מהנושא. צריך לבדוק את התנהלות היועמ"ש לכל אורך הדרך. למה? כי גם אני מתקשה להסביר את זה (את השינוי בעמדתו) זולת דבר אחד – העתירה לבג"ץ ופסיקתו של השופט עמית".

בשיחה עם אריה אלדד ובן כספית ב-103fm, אלוף (במיל') וסגן הרמטכ"ל לשעבר דן הראל הביע את דעתו בנושא. "ניקח צעד אחורה – פרשת הצוללות היא שם כולל לשבע פרשות שונות, ואני הייתי מעורב ב-3.5 מהן", פתח הראל והסביר: "יש את פרשת ספינות השטח, פרשת הספינות נגד הצוללות שלא רצינו וניסו להכריח אותנו לקנות, פרשת הצוללות 789 שהחמצתי כי בדיוק גמרתי להיות סגן הרמטכ"ל וחצי פרשת גישור הצוללות הגרמניות למצרים. להבנתי, כדאי שיחקרו את הנושא. אילולא יוזמת העמותה לאיכות השלטון, שביצעה תחקיר במשך שנתיים וחצי, נפגשו גם איתי הרבה מאוד פעמים כדי לברר מה היה וקישרו את כל החוטים – אין סיכוי שמישהו היה מבין שיש פה משהו מאוד רחב יריעה".

בהמשך, טען סגן הרמטכ"ל לשעבר כי "רצוי להגיד מילה טובה גם לשר הביטחון וגם שר המשפטים – למרות שהנטייה בדרג הפוליטי היא בדרך כלל לא להקים וועדות חקירה, הם הסכימו ללכת עם זה קדימה. לכאורה, זו פרשת השחיתות הגדולה ביותר בתולדות מדינת ישראל, שמסכנת את בטחון המדינה".

על מעורבותו של היועץ המשפטי לממשלה באירוע, אמר: "נושא הפרשה מורכב מאוד, כי לא מדובר פה פשוט במי קיבל מעטפות של כסף – מדובר פה על ביטחון מדינת ישראל, ועל כך שמנסים להכריח את מערכת הביטחון. היועץ המשפטי לממשלה השתכנע ואמר שראש הממשלה הקודם לא מעורב ולא חשוד בזה, בכלל לא הייתה חקירה. אני חושב שחריגה כל כך בוטה מהנהלים, ניהול משא ומתן במשרד ראש הממשלה עם מספנה ישירות בלי לערב את משרד הביטחון, החלטות שמונחתות על מערכת הביטחון וכו' – מן הראוי שלא המשטרה, אלא ועדת חקירה ממלכתית, צריכה להיכנס לסבך העניין".

לסיכום, חשף הראל כי "כשראש הממשלה דפק על השולחן ושאל אותי, 'דן, למה אתה לא קונה צוללת נוספת?', אמרתי לו שאני לא קונה, והסברתי לו למה. זו הייתה השיחה הכי מוזרה שהייתה לי עם ראש ממשלה".

הכתבות המעניינות ביותר

תקיפת פעילי השמאל ע''י רעולי פנים: המשטרה פתחה בחקירה; במועצת יש''ע גינו
בנט: "הורים יקרים - שמח לבשר לכם שהודעות 'הורים יקרים' מגיעות לסיומן"
עם אלות ואבנים: פעילי שמאל הותקפו על ידי רעולי פנים סמוך לשכם • צפו
צפו בגלריה המושלגת: מסע גדולי ישראל לציון החפץ חיים בראדין
המפכ''ל נגד היועמ''ש: "לא נאפשר פגיעה בשיטות עבודת המשטרה"
האזינו: 'חדשות JDN' וגאולה FM במשדר שינעים לכם את ההכנות לשבת
פרסום ראשון • פרוגרמה, הקצאת כיתות, ושפ"ע: ההסכם הקואליציוני בבית שמש
המאבק על חוק הגיוס: עדיף כלום מאשר "הרע במיעוטו" / שמואל קרמרסקי
רוצה להתקדם בחיים? תלמד לקבל ביקורת!
הדרמה במפלגת הליכוד: האם דווקא השגריר ארדן יכבוש את הראשות?
האמונה בטוב ה' היא הכלי לקבל את כל שפע התורה • הרב יחיאל מאיר צוקר • צפו
למרות שהוא מחוסן 4 פעמים: שר הביטחון גנץ נדבק בקורונה
בגור חגגו בשמחת האדמו"ר ואיראן חיסלה את טראמפ • עשרת הסרטונים הנצפים
הכול דיבורים: מנהיגים ורוח ועסקה אין / יוסף טיקוצ'ינסקי
פרשת יתרו • המגיד הירושלמי רבי אשר דרוק • צפו
השיעור השבועי: פרשת יתרו • הרב נתנאל אביסרור
פרשת יתרו • צפו בשיחתו של רבי בן ציון מוצפי שליט"א
הרמב"ם היומי • הלכות שגגות פרק ה' • צפו
0 0 הצבעות
דירוג הכתבה
2 תגובות
ישנות
חדשות המדורגות ביותר
Inline Feedbacks
הצגת כל התגובות

עוד רמטכל עלוב. כל אנשי הצבא כולכם שמאל בגלל שאתם יודעים שזה יקדם אותכם. אתם חצופים. ותרומתכם למדינה עבודה בעיניים את קודם תרמתם לעצמכם. השינאה עיוורה אותכם. הפרקליטות הייתה קופצת ראש על הצוללות לו היה משהו. וכלום רואים איך תיק 4000 גווע ומיתמוגג. אתם ערב רב.

כשהמשטרה קובעת שאין חשד, לא מקובל עליהם.
כשהיועמש קובע שאין חשר, אומרים שצריך לחקור אותו. השינאה שלהם לנתניהו אוטמת להם את כל החושים. מעניין מה יגידו על השופטים אם יקבעו שנתניהו זכאי?

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

Hide picture