רב העיר שוהם: "אין להסיר כשרות ממקום שהציב עץ אשוח"

ברבנות הראשית החולט כי מקום שיחגוג את יום חגם תוסר הכשרות | הרב דוד סתיו מראשי רבני צוהר ומתמודד למשרת הרב הראשי לישראל יוצא כנגד החלטת הרבנות וטוען בראיון כי "אין להסיר כשרות ממקום שהציב עץ אשוח".

החלטת הרבנות הראשית להסיר את הכשרות ממקומות שיחגגו את יום חגם של הנוכרים, עוררה סערה רבתי בעיקר בעיר חיפה בה הוחלט לאכוף את ההחלטה. תפנית מפתיעה אירעה כאשר הצטרף לתוקפים נגד ההחלטה רב העיר שוהם, הרב דוד סתיו מראשי רבני צוהר.

קרא עוד:

[postim]

הרב סתיו עלה לשידור בנושא בתוכניתם של עמנואל רוזן ובן כספית. המראיינים עסקו בשאלות שונות בקשר ליום חגם וביחס היהדות לחג המולד.

במהלך הראיון שאל בן כספית את הרב סתיו: "אז חג המולד מבחינת היהדות זה צורר של ממש? מה היחס המורכב בין הדת שלנו לבין החג הזה?"

הרב סתיו השיב: "בוא נחלק את זה לשניים, היחס שלנו לחג המולד הוא יחס מורכב מאוד. מצד אחד, קודם כל, צריך לזכור שאותו איש היה יהודי בסך הכל. אבל מצד שני, אנחנו סופגים וסוחבים איתנו את כל ההיסטוריה היהודית, שהיא רוויה אנטישמיות, בעיקר מהעולם הנוצרי, ובעיקר בליל חג המולד, שהמוני יהודים נהרגו בגלל חגיגות חג המולד של אותם נוצרים. עד כדי כך הלילה הזה היה חמור במסורת היהודית שבחלק מקהילות ישראל אסרו ללמוד תורה באותו לילה, משהו שמזכיר לנו את תשעה באב, אבל כאן הנימוק אחר. הנימוק לאיסור ללמוד תורה היה בגלל התחושה שלימוד תורה מוסיף זכויות בעולם. אנחנו לא רוצים להוסיף זכויות לעולם הזה שבו חוגגים בלילה הזה את החגיגות של… בקיצור, אם נסכם את העניין, המסורת היהודית היא מסורת שחג המולד בשבילה הוא זיכרון היסטורי צורב וקשה לרדיפות אינסופיות של הנוצרים כלפי יהודים".

בשלב זה התייחס הרב סתיו לעמדת הרבנות בעניין נטילת הכשרות ממקומות שיחגגו את יום חגם, ואמר: "כאן בדיוק אני מסכים איתך, אני חושב שזו בדיוק נקודת ההבחנה. כשרות צריכה להינתן בכל מקום שהוא כשר, בלי לערבב את הדברים האלה, ולכן אני… וחיפה חזרה בה בסופו של דבר, מכיוון שהיא הבינה שעצי אשוח זה רק משהו…ולא משהו שהוא מנוגד לאמונה הדתית שלנו, שלא מאפשר לנו להיות שם, אני חושב שבסופו של דבר הם חזרו בהם, והבינו שצריך לתת את הכשרות הזאת. ואני רוצה להתייחס ברשותכם להיבט המהותי. עזבו את הרבנות…".

כזכור הרב סתיו מתמודד בבחירות הקרובות לכהונת הרב הראשי לישראל, דעתו בעניין אכן מפתיעה לגבי אדם החושב למשרה זו.

3 תגובות

שוטה!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

במתן כשרות ישנם שיקולים מעבר להאם האוכל כשר כך שאנ"ש יוכלו לאכול שם. השיקולים של הרב מורכבים יותר ממה שהגמד טרוט העיניים בתגובה הקודמת מסוגל להבין או לראות בקוצר ראיתו.

רב בריח

Comments are closed.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו