'הניו יורק טיימס' חושף: ראש הממשלה בנימין נתניהו יוזם הקלות לנשים ולרפורמים בכותל המערבי זאת לאחר שהובהר לו ממספר ארגונים יהודים שאיימו כי תמיכתם בישראל בסכנה בעקבות ההשתלטות החרדית על הכותל.

האם ראש הממשלה, בנימין נתניהו מתכוון ליצור משבר עם המפלגות החרדיות ערב הבחירות? על פי פרסום ב'ניו יורק טיימס', נתניהו פנה ליו"ר הסוכנות נתן שרנסקי, בניסיון לגבש הסכם שיביא לקץ המחלוקת בנוגע לצביון הדתי של האתר הקדוש, מתוך שאיפה כי כל יהודי יוכל לבקר ולהתפלל בו על פי אמונתו.

קרא עוד:

[postim]

בימים האחרונים ביקש נתניהו משרנסקי, לבחון את הנושא, להידבר עם הגורמים הרלוונטיים – ולהגיש המלצות בעניין לאישור הממשלה לאחר הבחירות. בעוד לשכת נתניהו מנסה להפחית מחשיבותו של המהלך, בעיתונות האמריקאית הוא מוצג על ידי אנשיו של ראש הממשלה כמשמעותי.

בשנים האחרונות הפך הכותל המערבי למוקד של סכסוך בין חילונים לחרדים ובין האורתודוכסים השמרנים לרפורמים והקונסרבטיבים, עד כדי מתיחות של ממש.

עד היום מי ששלט ביד רמה על הנעשה ברחבת הכותל המערבי הוא רב המקומות הקדושים, הרב שמואל רבינוביץ שעומד על המשמר מפני ניסיונות להפר את הסטטוס קוו הקיים במתחם הקדוש לעם היהודי.

אלא שהרפורמים ממשיכים בפרובוקציות – השיא של העימות נרשם לפני כחודשיים, כאשר יו"ר קבוצת "נשות הכותל", ענת הופמן השתוללה והחלה להתעטף בטלית, הופמן נעצרה בעיצומה של תפילת ראש חודש החגיגית, בטענה כי הפרה את פסיקת בג"צ האוסרת על נשים להתעטף בטלית ולקרוא בתורה ברחבת הכותל. הרפורמים נדהמו כי יש משטרה בישראל, וגם איתם לא נוהגים בכפפות של משי … בתקשורת העולמית, ויהדות התפוצות – שברובה איננה אורתודוכסית – לא נשארו חייבים.

מנהיגי קהילות וראשי ארגונים מחו בחריפות בפני נתניהו ושרנסקי על מדיניות זו, שלטענתם מדירה אותם מאחד המקומות המקודשים לעם היהודי, ובכך למעשה מתייחסת אל רוב העם כ"יהודים סוג ב". הם הזהירו את ראש הממשלה ויו"ר הסוכנות, כי הדבר עלול להביא לפגיעה בתמיכה שלה זוכה מדינת ישראל מיהדות התפוצות – ואלה החליטו לפעול לשינוי.

את משימת התיווך בין הצדדים הטיל נתניהו על שרנסקי, המצוי בקשר ישיר – הן עם מנהיגי הקהילות היהודיות בעולם (בעיקר הרפורמים והקונסרבטיבים שבהם), הן עם הציבור החרדי בארץ והן עם הממשלה. יו"ר הסוכנות חותר להסכם שעיקריו שדרוג אתר "קשת רוביזון", שבו – על פי פסיקת בג"צ – מותר לנשים להתפלל כרצונן, וביטול חלק מההגבלות עליהן ברחבת הכותל עצמה.

ב"ניו-יורק טיימס" הוצג המהלך כמשמעותי, ויועצו הבכיר של ראש הממשלה, רון דרמר, אמר לעיתון כי חייבים לומר ביושר: "קרתה לנו תאונה היסטורית. הכותל שוחרר, ואז הופקר. בתהליך הדרה מתמשך הפך הכותל מסמל לאומי – לבית כנסת חרדי, ומדינת ישראל היא הדמוקרטיה היחידה בעולם שבה יהודים לא נהנים מחופש דת. נתניהו תופס את הכותל המערבי כאתר קדוש שתפקידו לאחד את העם היהודי בעולם כולו – ויש להבטיח זאת". לדבריו, "אחדות זו תתרום רבות גם לחיזוק חוסנה הלאומי של ישראל".

שרנסקי סיפר לעיתון כי בשנתיים האחרונות הסוכנות איננה מקיימת טקסים ברחבת הכותל, משום שאנשי המקום אוסרים על גברים ונשים לשבת יחד, והיא סופגת על כך ביקורת חריפה מצד ארגונים יהודיים בחו"ל התורמים לה.

כשנשאל האם הוא יכול לדמיין מצב שבו נשים תוכלנה להתעטף בטליתות ולקרוא בתורה בכותל עצמו, ענה שרנסקי כי הוא סבור שניתן להגיע להבנות שיאפשרו לכל אדם לבטא את זיקתו ליהדות, לעם ישראל ולמדינה בדרך שהוא מאמין בה – מבלי לפגוע באחרים. "עכשיו עלי לחלוק את החזון הזה עם הגורמים הרלוונטיים".

יו"ר "נשות הכותל", ענת הופמן, בירכה על כך ש-"יש הבנה בדרגים הגבוהים ביותר במדינת ישראל כי המצב בכותל, כפי שהוא מתנהל כיום, אינו יכול להמשיך עוד".

לדבריה, "הגיע הזמן לשחרר את הכותל מן האחיזה של 'הקרן למורשת הכותל' – גוף שהביא לכך שהתנהלות הכותל היא מדיניות חרדית של הדרת נשים וזרמים שאינם אורתודוכסיים, ששיאה הוא בחודשים האחרונים, כאשר רב הכותל מורה לעצור נשים אשר מתעטפות בטלית ומתפללות בקול רם – כאילו היו פושעות".

גם מנכ"ל התנועה הרפורמית, הרב גלעד קריב, אמר כי הוא מקדם בברכה כל ניסיון לפתור את המחלוקות בעם היהודי בדרך של הידברות, כאשר התנאי הבסיסי לה הוא כבוד הדדי והכרה בתפיסות עולם מגוונות.

"עמידה על עקרונות אלו תוביל להפיכת הכותל למקום בו כל יהודי ויהודייה יכולים להרגיש בבית", אמר, "ולעומת זאת, היעדר כבוד הדדי וחוסר סובלנות יובילו להמשך הסכסוך על אופיו של המקום המקודש לעם היהודי".

רב הכותל והמקומות הקדושים, שמואל רבינוביץ', סיפר: "שוחח איתי נתן שרנסקי וסוכם בינינו שאין שום כוונה לסטות מהחלטות בית המשפט העליון ומסדרי התפילה בכותל המערבי. עם זאת ביקש מר שרנסקי לבחון את הנושא, ולשם כך יבקר בכותל בימים הקרובים".

במשרד ראש הממשלה מבהירים כי לא מדובר בהקמת ועדה לנושא וכי אין שינויים בסידורי התפילה בכותל. "בעקבות פניות שהגיעו ללשכת ראש הממשלה מיהדות העולם, ביקש ראש הממשלה בנימין נתניהו מיו״ר הסוכנות נתן שרנסקי לבדוק את הנושא ולדווח לו", נמסר.