לאחר שמחירי הדירות המשיכו להמריא, נושא הדיור תופס חלק משמעותי בקמפיין המפלגות לקראת הבחירות ההולכות וקרבות. תיק השיכון לא יישאר בידי החרדים וראש הממשלה מתכוון, כך לפחות לפי הצהרותיו, לטפל בבעיית הדיור. נתניהו עצמו הבטיח הורדה של 20-30% במחירי הדיור, המחייבת הקצאה של מיליארדי שקלים.

האם ישנם מקורות מימון לתוכניות שפרס נתניהו? על פי פרסום בפורבס' נתניהו ושרי הליכוד מגבשים תוכנית להזרמת כספים לענף הבנייה מקרנות הפנסיה הוותיקות, הנמצאות בשליטת הממשלה.

קרא עוד:

[postim]

בהתייעצויות שמקיים נתניהו עם שרים בליכוד נבחנת התוכנית למציאת מקור כספי מחוץ לתקציב המדינה כדי לסייע לקבלנים להיכנס לתנופת בנייה. ההצעה שהועלתה היא שקרנות הפנסיה הוותיקות, שנפגעו מהורדות הריבית במשק, ישקיעו בפרויקטים לבניית אלפי דירות, בדרך של מתן הלוואות נוחות או מימון פרויקטים של בנייה להשכרה.

ההנחה היא שהקרנות תוכלנה לרשום הכנסות גבוהות מתשלום הריבית. גלעד ארדן, המועמד לתפקיד שר הבינוי והשיכון בממשלה החדשה, אף מסר לגורמים בענף כי קרנות הפנסיה יכולות להיות מקור מימון ראוי, במיוחד כאשר יש חשש למיתון ולאבטלה גבוהה. מועמדים נוספים לתיק הם: המשנה לראש הממשלה סילבן שלום ושר התחבורה ישראל כץ.

בעוד הקרב על משרד השיכון בין הליכוד-ביתנו לסיעת ש"ס מתחמם, והמפלגות מבטיחות לתמוך בבנייה מואצת, נוצרת בעיה במימון הפרויקטים. הגירעון הגדול בתקציב המדינה והמגבלות שהטיל בנק ישראל על הבנקים במתן אשראי לקבלנים מגבילים את יכולת גורמי הבנייה לגייס הון חוזר. הדבר מקשה על קבלנים להתמודד במכרזים, מה שמביא לירידה במספר התחלות הבנייה. בדרך כלל, ירידה בפעילות ענף הבנייה מבשרת כניסה של המשק למיתון, וזו התפתחות שנתניהו מבקש למנוע.

מקורבים לראש הממשלה ציינו כי ההצעה לשימוש בכספי הקרנות הוותיקות תיבחן בצוות 100 הימים שיוקם לקראת הרכבת הממשלה החדשה. השבוע אמר נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, כי "חיוני שהממשלה תגדיל את היצע הדירות, וזה בידיה בלבד".