האם ועדת הבחירות תפסול תשדיר בחירות של ש"ס נגד הגיורים הפקטיבים? סערה במערכת הפוליטית בעקבות התשדיר | כל התגובות בפנים

תשדיר תעמולת הבחירות של ש"ס מעורר סערה רבה במערכת הפוליטית: ועדת הבחירות המרכזית צפויה לדון היום (רביעי) בבקשה לפסול את תשדיר הבחירות של ש"ס העוסק בגיורים פקטיבים. הסרטון שהופק על-ידי משרד אדלר-חומסקי, מציג זוג מתחת לחופה, החתן יהודי מזרחי והכלה גויה רוסיה. לפניהם, מוצב פקס, דרכו מתקבל "אישור גיור" עבור הכלה באמצעות חיוג ל"כוכבית גיור".

קרא עוד:

[postim]

"לקבל אישור מכוכבית גיור. מחייגים כוכבית גיור ומקבלים אישור". החתן, פוער עיניים ותמה "רגע, את לא יהודייה?", והכלה מכריזה, מיד עם קבלת הפקס, "עכשיו כן".

במטה ההסברה של ש"ס הגיבו כי "בתשדיר לא נאמרה מילה רעה על איש. נישואי התערובת והגיורים הפיקטיביים יכולים להוביל להתבוללות ואיבוד הזהות היהודית של המדינה. מדינה שנאבקת בהתבוללות בחו"ל לא יכולה לאפשר בתוכה התבוללות. התשדיר נועד להמחיש את הקלות הבלתי נסבלת שבה ניתן לבצע נישואי תערובת בחסות החוק שניסה לקדם ליברמן, ממנהיגי הליכוד ביתנו.

"לאור התגובות החיוביות שמתקבלות בקרב מצביעי ליכוד לשעבר אנו מתכוונים להמשיך ולשדר את התשדיר גם מחר. תשדיר זה נועד גם להמחיש את הסכנה מהיווצרותה של קואליציית ליכוד-ביתנו-לפיד-לבני, בסגנון קואליציית ליכוד-לפיד 2003, שתוביל כמו אז לפגיעה בזהותה היהודית של המדינה".

אין זו הפעם הראשונה שבה מותקף תשדיר בחירות כגזעני ופוגעני, ולא אחת היו אלה החרדים שתוארו בצורה גזענית. כך למשל, בתשדיר בחירות של מפלגת "שינוי" ב-2006 ונפסל לשידור הוצגו חרדים כזוחלים חסרי פנים הנצמדים לחילוני עד שנעלמו בענן עשן. בבחירות 2009 ישראל ביתנו הואשמה בגזענות נגד ערבים בשל קמפיין "בלי נאמנות אין אזרחות". בבחירות הנוכחיות צנזרה ועדת הבחירות חלק מתשדיר "עוצמה לישראל" שבו נטען כי בסכנין לא משלמים מסים.

ח"כ נינו אבסדזה, ראש מטה העולים במפלגת העבודה, הגישה כבר אתמול בקשה לפסול את התשדיר. לדבריה, "קשה להאמין שבישראל 2013 מציגים באור פשטני נושא כה כאוב ומורכב ונותנים במה על חשבון משלם המסים לכאלו דעות חשוכות". גורמים נוספים בגוש המרכז-שמאל מיהרו לתקוף את התשדיר, אך לא פעם נפלו בעצמם למלכודת הסטריאוטיפיזציה שנגדה הטיפו.

יו"ר "יש עתיד" יאיר לפיד, האשים הבוקר את ש"ס בגזענות, אך הטיח מנגד שורה של דימויים שליליים על קהל מצביעיה. לפיד טען שהתשדיר הוא "דוגמה מובהקת של יהדות חשוכה המטיפה לשנאה". לדבריו, "איך הם מעזים לעלוב כך בעולים מבריה"מ לשעבר? איך אלה שאינם משרתים בצבא מעזים להשמיץ את אלה שילדיהם מתגייסים לצה"ל באחוזים גבוהים ומגנים על חייהם? איך אלה שהפכו את הבטלה לדת מעזים לפגוע באזרחים ישראלים שעובדים קשה וכספי המסים שלהם מממנים את בחורי הישיבות? זוהי אינה יהדות, זוהי גזענות פשוטה ויש עתיד תילחם נגד כל ניסיון לפגוע בעולים. אחינו הם".

'הרב' שי פירון, מספר 2 ביש עתיד, אמר כי "תשדיר הבחירות של ש"ס, שהשפיל מאות אלפי עולים מבריה"מ לשעבר, הוא ביטוי ליהדות חשוכה, גזענית, פוגענית ופולשנית. אם הם יקבעו מיהו יהודי, ניאלץ לחיות במדינה גזענית הרודפת אחרי אזרחים נאמנים הנושאים בנטל ומשרתים את המדינה וערכיה באהבה ואמונה. אחרי שניסו לקושש קולות בעזרת חילוצו של השד העדתי ונכשלו, החליטו בש"ס להתעמר בציבור העולים".

יו"ר "התנועה", ציפי לבני, הגיבה: "כי מדובר בתשדיר "מקומם". לדבריה, "כשראיתי אותו נזכרתי במפגש שערכתי במכון גיור בצבא ואחד החיילים בהליכי גיור אמר לי: 'אם איהרג בצבא אני רוצה להיקבר ליד חבריי ואם אתחתן אני רוצה להתחתן כמוהם' . בישראל כ-300 אלף עולים שחיים אתנו, משרתים, עובדים ותורמים לחברה ונאלצים לעבור הליכי גיור קשים, למרות שגם על פי ההלכה – אפשר אחרת".

גם ברשימת "עם שלם" גינו את תשדיר הגיור ואמרו כי "קמפיין ש"ס הוא גזעני ומהווה המשך ישיר לקמפיין העדתי המכוער והמפלג שלהם. במקום לסייע לעולים צאצאי יהודים מ'זרע ישראל' לשוב לכור מחצבתם ולהחזירם לעם ישראל, בש"ס מעדיפים לדחות את מי שקשר את גורלו בגורל עם ישראל ופעמים רבות גם מוסר את נפשו בצה״ל. כשהם מדברים על 'גיור בפקס' הם שוכחים שרק לפני זמן קצר, הכשיר הרב עובדיה יוסף, בצדק, את גיורם של אלפי חיילים שגוירו על ידי הרבנות הראשית. עם שלם חרתה על דגלה את החובה לפתור את בעיית 400 אלף עולים מ'זרע ישראל' ולקרבם לגיור".