התקשורת העולמית תוהה - מי אתה יאיר לפיד? | לאחר פרסום תוצאות הבחירות, מתייחסת התקשורת העולמית לירידה בכוחו של נתניהו ומנסה לעמוד על טיבו של 'העיתונאי לשעבר' שהפך להפתעת הבחירות.

בשל חוסר התעניינות, רשתות התקשורת בעולם לא שיגרו לכאן גדודי צלמים וכתבים וכמו התקשורת הישראלית, גם בעולם הוכו בתדהמה מהתוצאות המפתיעות שהכתירו את יאיר לפיד כמנצח הגדול של הבחירות. "מי אתה יאיר לפיד"?, במילים אלו פתחה כתבת ה-CNN את הסיקור על תוצאות הבחירות בארץ, כעת הם צריכים להסביר לקהל שלהם מי עומד בראש המפלגה השניה בגודלה בארץ.

קרא עוד:

[postim]

"עיתונאי לשעבר, מתאבק חובב" הסבירה כתבת ה-CNN בכתבתה. ב "ניו-יורק טיימס" אף הציגו את לפיד כמי שנחשב כישראלי האולטימטיבי, וכמי שהפך לאחד המנהיגים הפוליטיים החשובים במדינה.

בעולם התייחסו להתמקדותו של לפיד בשאלת השוויון בנטל, אולם ניסו להעריך מהו יחסו בשאלה הפלסטינית. "הוא מקפיד לשמור על עמדות שבקונצנזוס. הוא תומך במשא ומתן על המדינה פלסטינית, אולם מתנגד לחלוקת ירושלים", נכתב עליו בניו יורק טיימס.

במקביל, הכתבים היו צריכים להסביר ש"הבטחת הבחירות", כפי שהם קראו לו, איכזבה. "נפתלי בנט, מיליונר ההיי-טק מהימין לא הצליח להגיע להצלחה שקיווה לה", הסביר כתב ה-BBC בכתבה ששודרה בערוץ. בשבועות האחרונים התקשורת הזרה ציירה את בנט ככוכב העולה של הבחירות האלה, ובמידה רבה ראו בו כדבר הרענן היחיד במערכה שנראה שהוכרעה מראש. בנוגע לנתניהו ולליכוד ביתנו, בתקשורת העולמית אומרים היום כי "נראה שהוא זכה, אך מדובר בניצחון עם טעם מר".

לצד ההיכרות הראשונית עם לפיד, התייחסו העיתונאים לתוצאות הבחירות ולניצחונו החמוץ של ראש הממשלה. רוב הפרשנים העריכו כי נתניהו יעמוד בראש הממשלה הבאה, אולם התייחסו לירידה בכוחה של הליכוד, לקושי בהרכבת הקואליציה הבאה וכן לחוסר הצלחתו של ראש הממשלה לסחוף אחריו את ההמונים בבחירות האחרונות ובבחירות קודמות.

דיוויד רמניק, עורך "ניו יורקר", התייחס לביקורו של נתניהו בכותל המערבי ביום הבחירות. "אפשר לשער שאחרי קמפיין עלוב וחסר מזל, הוא לא עמד בפיתוי ונשא תפילה שקטה". רמניק אף ציטט את מאמרו של ברדלי מ"הארץ" שכתב ש"קינג ביבי צנח בבחירות והשיג ניצחון טכני שנראה יותר כמו תבוסה צורבת".

בסוף מאמרו טען רמניק כי כוחו של מחנה המרכז-שמאל היה רב יותר מאשר התחזיות קודמות של הסקרים והפרשנים. "אלה חדשות טובות", כתב, "אולם אלה חדשות טובות בעירבון מוגבל. נתניהו עדיין יהיה ראש ממשלה, רוב חברי הכנסת הם שמרנים, והדרך לסיום הכיבוש עדיין רחוקה".