לאחר מאבק של כתשעה חודשים שבמהלכו הרפואה הציבורית פעלה באופן לא סדיר, עם שביתות ועיצומים, ספינים ויועצי תקשורת, נראה שסוף כל סוף המאבק הגיע לסיומו.

לאחר משא ומתן שהתקיים בין משרד האוצר לבין נציגי המתמחים, נראה שהצדדים הגיעו להבנות. אתמול והיום עברה טיוטת ההסכם החדש בין המתמחים בבתי החולים השונים וקיבלה אישור מרובם. החתימה התבצעה ברוב גדול.

עוד בנושא:

המתמחים בבית החולים איכילוב הודיעו כי למרות שרובם מתנגדים להסכם, הם יכבדו את החלטת רוב המתמחים בארץ שהחליטו לקבל את ההסכם החדש.

בשאר בתי החולים בארץ: שיבא, מאיר, רמב"ם, הדסה ובילינסון היה רוב גדול לאישור הסכם ההבנות עם האוצר – מה שהביא לחתימה על ההסכם המיוחל.

"לאור מחויבותנו לחברינו למקצוע ולחולים ולאור בקשת הנהלת בית החולים, נקבל את החלטת רוב המתפטרים בארץ, תהיה אשר תהיה" אמרו באיכילוב שעות ספורות קודם לכן.

לפי ההסכם החדש שהושג, יקבלו המתמחים מענק של 60 אלף שקל ללא תנאים בשתי פעימות: 30 אלף שקל לאחר בחינת שלב א' בהתמחות, ו-30 אלף נוספים אחרי בחינת שלב ב'. בנוסף.

מומחים צעירים שיעבדו במשך 5 או 7 שעות נוספות בשבוע (תורנות "שליש" או תורנות "חצי") יקבלו תוספת של אלפי שקלים נוספים בחודש. המדינה מתחייבת לאפשר לכל מומחה שירצה בכך בין 2 ל-4 תורנויות כאלה בחודש. מומחים שיתמידו מספר חודשים בעבודה נוספת זו, יקבלו 1-2 כוננויות אישיות שמשמעותן עוד אלפי שקלים לשכר.

בנוסף, מתמחה שישובץ ליותר משש תורנויות בחודש יקבל תוספת של 600 שקלים לתורנות, כמו כן, יקבלו המתמחים התחייבות ליום מנוחה שבועי במקרה של ביצוע תורנות בסוף שבוע – דבר שלא היה קיים וייכנס לתוקף בזמן הקרוב.

היקף סך ההטבות הנוספות שיקבלו הרופאים עומד על כ-150 מיליון שקל מתקציב המדינה. התקציב למענקים למתמחים מגיע מתוך הכסף הפנוי שנותר בהסכם הרופאים ולכן המענקים אינם מותנים בדבר.