לחץ כבד מצד רבני הציונות הדתית על הבית היהודי לא להיות בחזית אחת עם לפיד | "הם לא ייתנו לזה יד", כך טוענים גורמים בליכוד | אחד הרבנים: נפתלי בנט צריך להירגע

נמשכים הלחצים מצד רבני הציונות הדתית על הבית היהודי לא להיות בחזית אחת עם לפיד בנוגע למתווה לשוויון בנטל.

קרא עוד:

[postim]

"הם לא ייתנו לזה יד", אומרים בליכוד. "הרבנים יעשו את ההבדל, זה בכלל לא עניין של בנט או של צוות המו"מ של המפלגה, מי שיכריעו בסוף הם הרבנים, ולכן לא משנה מה הסיכומים שיעשו בנט ולפיד".

גורמים בכירים בליכוד ציינו כי הדיווחים על הסכמות בין לפיד לבנט בנושא מתווה השוויון בנטל לא תואמים את המציאות. "יש ביניהם פער בנושא", אמרו. "אחרי שהבית היהודי יבינו בדיוק מה אומר מתווה לפיד, הם לא יוכלו לחיות איתו, לפיד דורש מכסה מוגבלת של תלמידי ישיבות שיקבלו פטור מגיוס, ויש מספיק רבנים בציונות הדתית שמסרבים לזה בתוקף. מבחינתם, מי שתורתו אמנותו צריך להמשיך ללמוד, וזה הבדל משמעותי. בנט יכול להגיד מה שהוא רוצה, אבל בסוף יש סיעה בכנסת שצריכה להצביע בעד החוק".

בימים האחרונים נערכת סידרת פגישות בין בכירי רבני הציונות הדתית לבכירי האדמו"רים, חברי מועצת גדולי התורה, כדי לחזק את הקשר ביניהם ולסמן לבנט שלא יחבק את לפיד חיבוק מוגזם, על רקע נושא השוויון בנטל. הרבנים החרדים מבקשים לעצור את הסחף של בנט לכיוונו של לפיד על ידי שכנוע של פטרוניו הרוחניים של יו"ר הבית היהודי ומפלגתו.

בפגישות השתתפו רבנים מוכרים דוגמת חיים דרוקמן, יעקב אריאל, צבי טאו ושמואל אליהו, ובין השאר נפגשו עם האדמו"רים מגור, מבעלזא ומויז'ניץ, אחד הרבנים שנכחו בפגישה אמר ל"ישראל היום": "העולם החרדי עבר ניעור בבחירות האחרונות, ועכשיו יש שתי ברירות – או לנסות לכפות על החרדים גיוס, או ללכת בהידברות ובהסכמה". לדבריו, "נפתלי צריך להירגע מהחיבוק ללפיד, אנחנו לא נגד לימוד תורה. אנחנו בעד הזדמנות לשוויון בנטל. אסור ללכת רחוק מדי". הרבנים אף אמרו לבנט: "אתה לא לפיד".

נציג הבית היהודי למו"מ הקואליציוני, ח"כ אורי אריאל, אמר אתמול: "לא נתמוך במתווה שלפיד מציע. יש שיפורים ותיקונים, והם הועברו אליהם. על חלקם הם מסכימים, כמו הוצאת שירות בנות מהחוק. הכיוון הוא שלא לנקוט בכפייה".

מאחורי הקלעים תקפו בליכוד את לפיד ואמרו :"מי הוא חושב שהוא"? . "אלן דלון? לפיד צריך ללכת למשרד הפנים ולשנות את שמו מיאיר ליהיר. מיום ליום הוא מוכיח שהוא טירון פוליטי. סתם פנים יפות ששיחק לו קלף. נראה שיותר מאשר לפיד רוצה להיכנס לקואליציה, הוא פוחד להיכנס אליה בגלל חוסר ניסיונו. אפילו לח"כים החדשים יש יותר ידע ממנו אחרי יום העיון שעברו בכנסת".

גורמים אחרים בליכוד מבהירים כי גם את ההצהרות הלוחמניות של לפיד על הליכה לאופוזיציה הם לא ממש לוקחים ברצינות. "הנחת היסוד בתוך הליכוד היא שללפיד אין תקומה פוליטית מחוץ לממשלה", הם מסבירים. "כדי לשרוד פוליטית הוא חייב לשבת בממשל".