מוזס ללפיד: "אתה מאמין שמאה אלף תלמידי ישיבות אפשר לגייס בכפייה?"

ח"כ הר' מנחם אליעזר מוזס משיב לנאום לפיד: "העתיד הפורה שהינך מבקש לחולל נמצא דווקא בעבר המפואר שהינך נוטה לשכוח ומבקש להשכיח". "לצערי, בחרת שלא להתייחס למשבר ההווה והעתיד, המתבטא בפשיטת הרגל של מערכת החינוך הרשמית בישראל".

על רקע סוגיית בני הישיבות נערך היום דיון בכנסת שבו, לראשונה, הופיע יאיר לפיד וקרא בנאומו, "אסור לנו להתעלם מהדיון של השוויון בנטל," ומיהר להרגיע, "לא תהיה פה מלחמת אחים. 10% מן האוכלוסייה לא יכולים לאיים במלחמת אחים על 90% האחרים".

קרא עוד:

[postim]

מיד לאחר מכן עלה לנאום במליאה סגן שר החינוך, הרב מנחם אליעזר מוזס. כמענה לנאום הבכורה של לפיד אמר: "העתיד הפורה שהינך מבקש לחולל נמצא דווקא בעבר המפואר שהינך נוטה לשכוח ומבקש להשכיח".
סגן שר החינוך היוצא התייחס לנאומו של לפיד ואמר, "שמעתי אותך בנאום הבכורה מתייחס למשבר המתבטא ביכולתה של המדינה לפעול כריבון מול הקבוצות באוכלוסייה. 10% מול 90% כהגדרתך, לצערי בחרת שלא להתייחס למשבר ההווה והעתיד, המתבטא בפשיטת הרגל של מערכת החינוך הרשמית בישראל".

"דיברת על עתיד למופת, אבחר לספר לך מהעבר למופת של עמנו ומורשתנו, שלי וגם שלך, עבר שהוא העתיד היחיד שלנו כאן בישראל. סבך, דוד גלעדי, נולד בשם דוד קליין בטרנסילבניה – אוסטרו הונגריה, לאביו הרב שלמה זלמן קליין, למשפחה בת 18 ילדים. משפחה שורשית למופת, משפחה שלא התביישה בזהותה היהודית ובקיום התורה, משפחה המיוחסת לאחד מגדולי מורי ההוראה בדור האחרון, הרה"ג רבי שמואל שמעלקא קליין, רב העיר סעלעש, המתואר באנציקלופדיה 'שם הגדולים': 'גאון וצדיק כביר, מפורסם בכל קצווי ארץ' ובעל מחבר ספר 'צרור החיים', הנלמד בהווה ובעתיד בכל הישיבות".

"מונח יסוד כאן בכנסת הוא: 'מה שרואים מכאן לא רואים משם', לכך התפלאתי שבנאומך המבוסס על משבר ממלכתיות והיעדר עתיד, שנובע להבנתך מחוסר אומץ של שלטון הרוב מול המיעוט, בחרת להתעלם מאי השוויון בנטל במערכת החינוך בישראל. בחרת להדגיש ולצייר את המיעוט ששולט על הרוב. המיעוט המנצל את הרוב. אבחר ברשותך לתקן אותך ולחדד לך נתונים שלא ראית משם וכולי תקוה שתראה אותם מכאן:

"30,000 תיקים פתוחים במשטרה, כנגד בני נוער. 60,000 תלמידים צרכו סמים. 200,000 תלמידים השתכרו מצריכת משקאות חריפים – מדינת נוער שיכורים. ו-2,000 מורים בעל- יסודי, הוכו בידי תלמידיהם. (רובריקה: ממלכתי, ערבי. חרדי 0). אלו הם פירות מערכת החינוך הממלכתית של מדינת ישראל – עם לימודי הליב"ה.

"דיברת על רוב של 90% מול מיעוט של 10%; במערכת החינוך נתוני הרוב והמיעוט השתנו, אם כי התקצוב נותר כבעבר, 90 מול 10. תקציב משרד החינוך לשנה היוצאת, 2012, עמד על סך של קרוב לשישים מיליארד שקל, כשמתוכם רק כחמישה מיליארד שקל מופנים לחינוך החרדי המהווה בגיל הרך 32% מהמערכת החינוכית, ובכיתות ז'-ח', 26%. אכן, ניצול וסחיטת הרוב בידי המיעוט…"

בסיום דבריו התייחס הרב מוזס לעניין שוויון בנטל ושאל: "האם אתה באמת מאמין שמאה אלף תלמידי ישיבות אפשר לגייס בכפייה? איך יהיו מקרקעין לבית סוהר בשבילם אם אין לנו מקרקעין לזוגות צעירים?" תמה.

"הממשלה החדשה תצטרך להתמודד עם בור תקציבי; אם יקחו אותם לבית הסוהר זה יעלה הרבה יותר למדינה. ובהקשר לזה שמענו דברים נחרצים מכ"ק האדמו"ר מבעלזא שליט"א, בכינוס מועצות גדולי התורה, שאם נדרש נלך כולנו (גדולי ישראל) לבית הסוהר יחד עם בני הישיבות כי חלילה שתיפסק תורה מישראל."

הרב מוזס קרא ללפיד: "הבה ונמצא את המאחד בינינו ולא את המפלג, אמנם חצי מיליון איש בחרו להצביע לך, אך לעומת זאת, מספר דומה בחר להצביע בעבור המפלגות החרדיות – ש"ס ויהדות התורה. אין תורה כתורת ארץ ישראל, ואין לנו זכות קיום בארץ הזאת לולא התורה".

9 תגובות

נאום מדהים

מוזס יכול ללכת הביתה הוא כבר עשה את כל מה שהוא יודע — לדבר,

יקי, תנו טיפת קרדיט להרב מוזס. סה"כ הוא מסר נאום רב תוכן ורב מסר, וכמאמר הכתוב 'דע מה שתשיב לאפיקורס', הוא השיב לעניין, ונתן קצת פרספקטיבה ופרופורציה נכונה לציבור הרחב בכנסת שלפחות לחדשים שנכנסו כעת חושבים עם ראש של מוכר ירקות משוק מחנה יהודה או במצב הטוב כמו נהג מונית.

אשריך, הרב מוזס שאתה זוכה לקדש את ה' ברבים!

נאום מצוין!!

בינינו, בכנסת לא צריך לדעת כלום חוץ מלדבר.
יש חכי"ם שגם את זה לא יודעים לעשות…

כפי הנראה, מוזס ידע איך מבעירים את ה"לפיד", א מחייה, בשם כל הדעת.

מצביא למוזס, ענה לכסיל כאולתו בטיב טעם ודעת, ובחן, כמו שרק מנחם אליזר יכול, שפתותיו נוטפות, שימשיך בדרך הזה, ויצליח בכל אשר יפנה

היות שמר לפיד, הציע, שכל ילד חילוני יידע גמרא, כמו שרוצה שכל ילד חרדי יידע אנגלית, הייתי מציע, אולי כתקדים, שיקבעו שיעור לימוד דף גמרא בדף היומי, או בכל מסכת אחרת, בכנסת המינים, או אז ידעו הם תחילה גמרא מהו, וכך המאור שבתורה תחזירם למוטב, וגם יאיר עצמו, נכד ר' שמעקלע סעליש'ר, ישתתף במשא ובמתן של הסוגיא, ולאט לאט תרד רף השנאה, זוהי המלצתי, אולי ידעו החכים החרדי איך למנף את זה, ושיהא בהצלחה, וכמובן שהמג"ש אשר שפתיים יישק ודבריו דברי פי חכם חן, יהיה מיודעינו ר' מנחם אליעזר, שישכיל לבאר לבורים דשם כל מוקשה בגמרא.

http://hebrewbooks.org/21186
קישור לספר "צרור החיים", לרבי שמעלקא מסעליש
בבקשה

Comments are closed.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו