השר לביטחון פנים אישר את הידיעה על מעורבות של גורמים חיצוניים בחקירת מותו של האסיר | לשאלת חברי כנסת ערבים השיב השר: "פרופ' היס ניתח, הכל חשוף והמידע יועבר לציבור.

פרשת מותו של האסיר הפלסטיני מכלא מגידו ממשיכה להעסיק את הכנסת. חברי כנסת ערבים הציגו לשר לביטחון הפנים מספר שאלות.

קרא עוד:

[postim]

במהלך הדיון שנערך במליאת הכנסת אמר השר: "נבדקת האפשרות לשלב גורמים בין-לאומיים בחקירת מות האסיר". אהרונוביץ' הוסיף ואמר, כי "נכון לאתמול לא נשקפת סכנת חיים לאסירים השובתים רעב".

ח"כ ג'מאל זחאלקה (בל"ד) שאל את השר בנוגע למותו של אסיר בכלא מגידו, מה הסיבות שגרמו למותו? האם יש נכונות לחקירה בינ"ל? ומה שיטות החקירה?השר אהרונוביץ' השיב כי החקירות אינן בתחום משרדו וכי "בוצעה נתיחה על ידי פרופ' היס בנוכחות הפתולוג הפלסטיני ד"ר סבר אלעלול ופרופ' אפק ממנהל הרפואה במשרד הבריאות. לא ניתן כעת לקבוע את סיבת המוות. המכון ממתין לתוצאות הנתיחה ונבדקת האפשרות למעורבות גופים בין-לאומיים".

אהרונוביץ' התייחס גם לנושא החסיון ואמר כי "לא הוטל כל חיסיון וכל החומר יועבר לשופט החוקר. יכול להיות שיצורף גורם בין-לאומי כדי להזים את השמועות שמפורסמות. בשבוע הבא המכון הפתולוגי יוציא הודעה מסודרת בעניין הנתיחה".

ח"כ דב חנין מסיעת חד"ש אמר: "הפרשה מעוררת דאגה ותחושות קשות. הפער בין הדיווחים מטריד וצריך לקבל תשובה חד משמעית מה קרה ואיך נוצרו הפערים בין דיווחי הפתולוגים השונים. לדבריו, אגף המדובבים מיצר תלונות קשות ומופעלת שם אלימות קשה- מי מנהל את זה מי מפקח למי מדווחים? האם לא משתמשים בבידוד באופן גורף מדי? הושבת אסיר שסובל מכאבי גב קשים ללא יכולת תנועה צריכה להבחן".

השר אהרונוביץ' השיב לדבריו, "תוצאות הנתיחה יתנו מענה לכל השאלות. אין לנו מה להסתיר. כל החקירות מבוצעות על פי חוק ולא נעשים דברים בחשיכה או בעלטה".

את הדיון חתם אהרונוביץ' בדיווח על מצב האסירים השובתים רעב: "שלושה אסירים בבתי חולים כתוצאה משביתת הרעב ואסיר נוסף בבית חולים של השב"ס. נכון לאתמול אחרי הצהרים לא נשקפת סכנת חיים לאף אחד מהם. קיימת ועדה עליונה בראשות ראש שב"ס שתתכנס במצב של סכנת חיים לאסיר. בנושא שחרור אסירים הדברים נבחנים בימים אלו. אין אסירים שנמצאים בכלא ולא עברו עבירות, הכול מבוצע מטעמי בטחון מדינת ישראל הם נעצרו כיון שעברו על החוק".