נקודת הכרעה: נציג המו"מ מטעם הליכוד, דוד שמרון: "יש עתיד רוצה ממשלה ללא חרדים" | הליכוד: "הכדור בידיים של בנט" | ידיעות: "הוצע דיל ליש עתיד, כנסו ללא בנט ונפנה ישובים" | במוצאי שבת נתניהו יבקש הארכה מפרס.

המו"מ הקואליציוני הגיע אתמול לנקודת הכרעה: מסתבר שהמו"מ המתיש לא תם, אמש בתום הפגישה בין צוותי שתי המפלגות בכפר המכביה אמר עו"ד דוד שמרון מצוות המו"מ של הליכוד כי "קיימנו פגישה טובה וממושכת. חלק גדול מהפגישה הקדשנו לבירור עמדתה של יש עתיד ביחס להצטרפות המפלגות החרדיות לממשלה". לדברי שמרון, "הם אמרו שמבחינתה של יש עתיד, אין מקום לחרדים בממשלה הקרובה. כעת אנחנו מציבים את השאלה הזו בפני הבית היהודי".

קרא עוד:

[postim]

כעת גובר הלחץ על יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, להיכנס לממשלה. הבוקר תתקיים פגישת מו"מ נוספת עם נציגי הבית היהודי, שבה ידונו הצדדים בנושא זה וישאלו אותו האם הוא רוצה ממשלה בלי חרדים.

ממפלגתו של לפיד נמסר כי "אנו נמשיך לדבוק בעקרונותינו. אנו מקווים כי הרכב הממשלה הבאה אכן ישקף את רצונו של העם בשינוי שיבטא סדר יום חדש במדינת ישראל".

שי פירון, מספר 2 בסיעת 'יש עתיד', כתב בעמוד הפייסבוק שלו כי "אנחנו לא שונאים חרדים ולא מחרימים אותם. יש לנו ויכוח לא רק בגלל שהרבה חרדים לא הולכים לצבא, אלא בגלל שהם אפילו לא מתפללים לשלום חיילי צה"ל".

בעקבות הדיווח יצאו שורה של תגובות מצד כל המפלגות: בליכוד כמו תמיד החלו לתקוף את בנט וקראו לו להצטרף לממשלה. השר משה יעלון אמר אמש כי "הכדור נמצא כעת במגרש של הבית היהודי. אנו עלולים להגיע בימים הקרובים למצב שבו המחנה הלאומי יפורק, בין אם בשל הליכה לבחירות ובין אם בשל הקמת ממשלה ללא רוב למחנה הלאומי".

יו"ר סיעת הליכוד, ח"כ זאב אלקין, אמר כי "בנט והבית היהודי חייבים לתת כתף להקמת ממשלה".

ידיעות אחרונות מפרסם הבוקר (שישי) כי גורמים המעורבים במגעים הקואליציוניים סיפרו כי ליש עתיד הוצע דיל על השולחן בפגישה אתמול לפיו יכנסו לממשלה בתמורה לפינוי ישובים.

אנשי הליכוד-ביתנו טענו כי הם לא יכולים לפנות יישובים בזמן שבנט יושב בממשלה. "אתם צריכים לוותר על בנט, כי אז לא נוכל לקדם תהליך מדיני ולפנות יישובים", אמרו אנשי נתניהו. נציגי יש עתיד ענו בתגובה: "עד עכשיו כן פינתם יישובים?".

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד התייחס בפייסבוק למו"מ הקואליציוני וכתב: "על מה באמת דיברנו? על הצורך במהפכת דיור, על החינוך ויוקר המחייה ועל המחויבות שלנו להקל על מעמד הביניים".

לפיד הוסיף: "במילים אחרות, דיברנו על כל הדברים שהם לא ספינים. אז למה כל מה שיצא החוצה הוא רק ההודעה של הליכוד שאנחנו פוסלים את החרדים? שאלה מצוינת".

כעת נותרה השאלה כיצד תגיב הבית היהודי ללחצים מצד הליכוד. גורמים במפלגתו של בנט אמרו כי "אנו מברכים על כך שהליכוד הודיע בימים האחרונים כי החליט לזנוח את החלטתו להקים ממשלת שמאל־חרדים ללא הבית היהודי. אין ספק שההבנות עם לפיד תרמו לכך, ולכן בוודאי נתמיד בהן. אנו נמשיך בשיחות על יישום עקרונותינו ועל קווי היסוד של הממשלה, במקביל לדרישתנו שההסכם הבעייתי עם ציפי לבני לא יישאר כפי שהוצג. בנוסף, אנו לא נפסול אף מפלגה, גם לא את אלה שכינו אותנו 'בית של גויים'".

ח"כ משה גפני מיהדות התורה הגיב להודעתו של עו"ד שמרון ואמר, "היום הזה י"ט באדר ייזכר לדיראון עולם, כיום שבו מפלגה שמתקראת דתית, ושראשה קרא לציבור החרדי במהלך כל התקופה מאז שנכנס לחיים הציבוריים – 'אחים', הכריזה מלחמה כנגד עולם התורה. מתברר שכשבנט אומר 'אחים' – הוא מתכוון לשנאת אחים ולהחרמה של אחים. השנאה הזאת כל כך תהומית – שבתמורה לכך הוא הסכים למסור את גורל ארץ ישראל בידיהם של "יש עתיד" אשר יושב ראשה – יאיר לפיד תקף את המתיישבים ביהודה ושומרון".

גפני הוסיף כי, "צריך להזכיר לפוליטיקאי הטרי נפתלי בנט וחבריו – שבניין הכנסת הוא עגול הרבה יותר ממה שהוא נראה מבחוץ".

בסופו של שבוע, לאחר ארבעה שבועות של משא ומתן מפרך, ראש הממשלה בנימין נתניהו יגיע במוצאי שבת למשכנו של נשיא המדינה שמעון פרס ויבקש ארכה נוספת של שבועיים לצורך הרכבת הממשלה החדשה.