פיצוץ במגעים בין לפיד לנתניהו: הרקע: דרישה לשנות את הסטטוס קוו בנושאי דת – גיור, תחבורה ציבורית, וגם מספר השרים שיכהנו עומד בלב המחלוקת| במקביל שיחות חשאיות עם העבודה.

נתק בין 'יש עתיד' ובין נתניהו: הבוקר הודיעו נציגי 'יש עתיד' כי תבוטל הפגישה עם נציגי 'הליכוד-ביתנו' בכפר המכביה ברמת גן.

קרא עוד:

[postim]

הרקע למחלוקת בין הצדדים: חוסר הסכמה במגוון נושאים: ראשית ב'יש עתיד' דורשים הגעה להסכמה על מניין השרים בממשלה הבאה. זהו אחד העקרונות הראשונים שהציבה מפלגתו של יאיר לפיד, המבקשת להגביל את כמות השרים בממשלה ל-18. ב'ליכוד-ביתנו' דורשים 24.

מסתבר שלמרות ההבנות בין בנט ללפיד בנושאי הגיוס, ב'יש עתיד' מעוניינים בשינוי דרמטי של הסטטוס קוו בענייני דת ומדינה, ודורשים גיוס מסיבי של בני ישיבות.

ב'יש עתיד' דורשים לפתוח את ההסכם בנושא תחבורה הציבורית בשבת. גורמים בכירים ב'יש עתיד' אמרו אמש ל'מעריב' כי המפלגה דורשת לאפשר פעילות של תחבורה ציבורית בשבת במתכונת מצומצמת.

ב'יש עתיד' דרושים, בין היתר, לפתוח את ההסכם בנושא הנישואים האזרחיים. לפיד דורש להתיר נישואים אלו למי שמוגדר על פי ההלכה כ"פסול חיתון".

עוד דורשים ב'יש עתיד' הקלות בתהליך הגיור, ושינויים בהתנהלותה של מערכת הרבנות הראשית.

יש לציין כי גם ב'בית היהודי' מתנגדים בתוקף לשינויים בנושא הזה, ונראה שאם ימשיכו ה'שלחים' להתעקש על הסוגיות הללו תלך ותתפורר הברית בין לפיד לבנט.

חשוב להדגיש כי מאחורי הקלעים מתחוללת דרמה של ממש, כאשר יו"ר מפלגת העבודה העבירה לפני יומיים מסמך דרישות מנתניהו. נתניהו בוחן את ההצעה ונוטה לענות בחיוב לדרישותיה של יחימוביץ'.

ההערכה היא כי הרקע לפיצוץ במגעים בין 'יש עתיד' ובין 'הליכוד-ביתנו' באה על רקע המגעים החשאיים עם מפלגת העבודה.

בכירים ב'ליכוד-ביתנו' טענו כי יו"ר המפלגה, ח"כ יאיר לפיד, קיבל הצעה לכהן כשר האוצר בממשלה הקרובה. "אחרי שבכל מערכת הבחירות הוא שאל, 'איפה הכסף?' יש לו אפשרות להיות אחראי על המקום שבו נמצא הכסף," אמרו גורמים ב'ליכוד-ביתנו'.

ב'ליכוד-ביתנו' הדגישו כי תיק החוץ יישאר בידי המפלגה למרות רצונו של לפיד.