במליאת הכנסת נערך דיון בעניינו של האסיר היהודי יהונתן פולארד, במהלך הדיון אמר ח"כ אורי מקלב: "אנחנו צריכים לבוא ולהכריז היום ומכאן ואילך אין מגבלות בנושא פולארד" | בישראל מצפים לשחרורו של פולארד בעקבות ביקורו של אובמה בישראל.

בדיון שנערך במליאת הכנסת בעניינו של האסיר ג'ונתן פולארד עלתה דרישה לשחררו עם ביקורו של נשיא ארה"ב ברק אובמה.

קרא עוד:

[postim]

הדיון נערך על רקע החתמה המונית על העצומה שתוגש לנשיא אובמה אליה הצטרפו עד כה כ- 110,000 אזרחים.

את הדיון פתח יו"ר הכנסת בפועל, ח"כ בנימין (פואד) בן אליעזר, שאמר כי "ממשלת ישראל צריכה להשיב את פולארד כשם שהשבנו חטופים".

חבר הכנסת הרב אורי מקלב עזב לכמה רגעים את העיסוקים הקדחתניים בנוגע למו"מ הקואליציוני ונשא דברים מעל בימת הכנסת, "ההתנהלות של ארצות-הברית לכל אורך עשרות השנים, קרוב ל-30 שנה, לגבי יונתן פולארד – לא היה לזה תקדים, ואם היו עושים את זה למישהו במדינה אחרת, היו קמים רבים וצועקים, איך נותנים דבר כזה – בלי שום מידתיות, בלי שום הקבלה למקרים אחרים. לאורך השנים התעקשות ועמידה כזאת שלא מוכנים לשחרר ולא מוכנים לדבר, על אף שכל הנסיבות מצדיקות כך.

ח"כ מקלב התייחס בנאומו לעם היהודי ומה שמאפיין אותו, "אחד הדברים שמאפיינים את העם היהודי זה הערך הזה של מצוות פדיון שבויים. יש ודאי עוד מדינות, שגם להן חשוב פדיון שבויים. כל מדינה תרצה לפדות את השבויים שלה, אבל העם היהודי הדבר המיוחד שיש בו, זה שמוכנים לתת הרבה יותר ממה שהטבע אומר שצריך לתת בשביל פדיון שבויים. ולכן גם באיזשהו מקום באים ומנצלים אותנו, משום שיודעים שעל שבויים אנחנו ניתן הרבה".

"מדינה ששחררה רוצחים ומחבלים בשביל לתת מחווה כזאת או מחווה אחרת – לפני ביקור הנשיא ואחרי ביקור הנשיא – או בשביל לקדם תהליך מדיני, מדוע אין לה זכות ערכית וזכות אמיתית לבקש מארצות-הברית, שהיא שותפה לעניין הזה – תשחררו את פולארד?" תהה מקלב. "אנחנו צריכים לבוא ולהכריז היום ומכאן ואילך אין מגבלות בנושא פולארד".

יוזם הדיון, חבר הכנסת יוני שטבון (הבית היהודי), פנה בנאומו לנשיא אובמה, בבקשה שיבוא לישראל יחד עם פולארד, "ג'ונתן פולארד ריצה כבר קרוב ל-28 שנה בכלא, בעוד שבועות ספורים ימלאו 10,000 ימים למאסרו. ממשלת ישראל ויהונתן עצמו הביעו חרטה כנה ועמוקה על הפרת החוק האמריקני. הלקח נלמד ונצרב, נצרב היטב", אמר שטבון.

חבר הכנסת רובי ריבלין (ליכוד), קרא לחברה בישראל להכות על חטא, "שנים רבות, שנות דור נמק בכלאו אחינו יונתן מאז נגזר דינו למאסר עולם, כשנחשף יונתן אז בשנת 1985 הסתרנו אותו בבושה", סיפר ריבלין.

"העם בישראל, ממשלות ישראל ומדינת ישראל דחקו אותו מסדר היום הציבורי והתכחשו לקולות המעטים שקראו אז לפעול, בכך שיש כתם של בגידה, של מעילה באמון, על הדגל הכחול לבן ולכן צריך להחריש… חשבנו שכך נעזור לו", נזכר ריבלין.

ח"כ דני דנון (הליכוד) אמר "אני רוצה מפה לומר לנשיא אובמה: "YES YOU CAN! אתה יכול וזה ביד שלך לחתום על חנינה נשיאותית, זה ביד שלך להחזיר את יונתן למדינת ישראל, מעשה שכזה, אשר ייעשה בקרוב בעזרת השם יעשה צדק למדינת ישראל וליונתן פולארד".

מצבו הבריאותי של פולארד מוסיף להיות קשה והציבור מתבקש להמשיך ולהעתיר בתפילה לרפואתו השלימה של יהונתן בן מלכה בתוך שאר חולי ישראל.