משרד החינוך בראשות השר גדעון סער האריך את תוקף הקריטריונים שמאפשרים העברת הקצבות לישיבות למרות ביטול חוק טל | הארכה שאישר סער תפוג בחודש אוגוסט.

לקראת סיום המשא ומתן הקואליציוני וכניסת שר חינוך חדש לתפקיד, אישר השבוע שר החינוך גדעון סער מהליכוד את הארכת תוקף הקריטריונים שמאפשרים להעביר הקצבות לתלמידי ישיבות עד סוף אוגוסט, למרות ביטול חוק טל.

קרא עוד:

[postim]

אישורו של סער מגיע למרות העתירה לבג"צ כנגד הקריטריונים אותם הגישו עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, ישראל חופשית, הפורום לשוויון בנטל וח"כ לשעבר רוני בריזון (שינוי), באמצעות פרקליטם עו"ד גלעד ברנע.

הארכת הקריטריונים אושרה לאחר הליך קצר שארך שר החינוך גדעון סער . זאת, במטרה להעביר את תקציב מרץ לישיבות ולהמשיך בהקצבות עד לאחר השגת הסכם קואליציוני.

עו"ד ברנע פנה בשבוע שעבר ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד יהודה ויינשטיין ודרש ממנו לסכל את הארכת תוקף הקריטריונים. ברנע התריע בפני ויינשטיין שהוא עלול לשאת באחריות אישית להעברת סכומי עתק לישיבות בניגוד לחוק.

הקריטריונים הקודמים להקצבות לישיבות התירו להעביר כספים רק למי שיש לו פטור מלא משירות צבאי או דחיית שירות על פי חוק טל. בעקבות ביטול חוק טל בראשית אוגוסט שעבר, פנו העותרים ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד יהודה ויינשטיין, לשר האוצר יובל שטייניץ ולשר החינוך גדעון סער בדרישה לעצור את ההקצבות ל-54 אלף תלמידי ישיבות ואברכים (מתוך כ-110 אלף בסך הכל). זאת, כיוון שאיבדו את מעמד דחיית השירות.

בספטמבר השנה אישר משרד החינוך קריטריונים חדשים לחצי שנה, שתוקפם פג בשבוע שעבר. הם התירו להעביר הקצבות גם למי שקיבלו דחיית שירות בעבר ואינם במעמד זה בהווה. בכך אפשרה הממשלה את המשך ההקצבות לישיבות כרגיל, למרות ביטול חוק טל.

בעקבות העברת הקריטריונים החדשים, הוגשה עתירה קנטרנית שטענה שהעברת התקציבים לישיבות נעשתה בדרך שאינה חוקית כיוון שהם מתירים להעביר כספים למי שאמור להתגייס ולא ללמוד בישיבה.

לפני כחודש הוא בג"צ צו על תנאי המורה לממשלה לנמק מדוע לא יפסקו ההקצבות. למרות הצו, האריך משרד החינוך את תוקף הקריטריונים. פרקליטם של העותרים עו"ד גלעד ברנע אומר, ש"העובדה ששר החינוך גדעון סער מוכן עדיין לפעול כעושה דברן של המפלגות החרדיות, מעידה על כך שלא הפנים באמת את משמעות שלטון החוק".