ישראלים או פלסטינים: למי מגיע יותר מים?

השר להגנת הסביבה גלעד ארדן ושר המים הפלסטיני ד"ר שדד אטילי התנצחו בכנס הקיימות באשדוד על הסכמי המים הישראלים-פלסטינים

דיון סוער על חלוקת המים בין ישראל לרשות הפלסטינית התקיים אמש (ג') בין השר להגנת הסביבה גלעד ארדן לשר המים הפלסטיני, ד"ר שדד אטילי.

הייתה זו הפעם הראשונה שהשרים נפגשו בארץ לדון על נקודות המחלוקת בין הישראלים לפלסטינים, כגון חלוקת מים צודקת, אחריות לזיהום הנחלים המשותפים, ועוד, במסגרת הכנס הארצי לקיימות באשדוד.

עוד כתבות שעשויות לעניין אותך:

[postim]

הדיון התקיים בפאנל "מים חוצי גבולות וקיימות אזורית" בהשתתפות השרים גלעד ארדן ושדד אטילי ובהנחיית גדעון ברומברג, המנכ"ל הישראלי של ארגון ידידי כדור הארץ, אשר הזמין את השר הפלסטיני לכנס.

הדיון התמקד בחמשת העקרונות של ניהול בר-קיימא של מים חוצי גבולות שפרסם ארגון ידידי כדור הארץ במסגרת טיוטת הסכם מים-ישראלי פלסטיני אלטרנטיבי.

השר ארדן אמר כי: "יש צורך בשיתוף פעולה ועבודה משותפת בנושאים סביבתיים. כשמקורות המים שלנו מזדהמים גם מקורות המים שלהם מזדהמים, ולהיפך. אני מאמין שעל סוגיית המים להישאר מחוץ לקונפליקט, ומים יכולים וצריכים להיות בסיס לשיתוף פעולה. ההתמקדות בזכויות מים היא התמקדות בקונפליקט. המיקוד בענייני מים צריך להיות סביב פתרונות".

לעומת זאת, שר המים הפלסטיני, ד"ר שדד אטילי, טען כי סוגיית המים היא סוגיה פוליטית ולא ניתן להפרידה מההקשר של הסכסוך בכללותו. לדבריו, "מים הם אחד מששת הנושאים העקרוניים של הקונפליקט הישראלי-פלסטיני. הרשות משלמת על המים הנוספים שישראל מעבירה לרשות מעבר למתחייב מההסכם, ועדיין המצוקה רבה. חלק ניכר מהמים – במיוחד ברצועת עזה – אינם ראויים לשתייה, וגורמים למחלות חמורות.

"מאשימים אותנו בשאיבת-יתר מהאקוויפר, אבל אין לנו ברירה. אנחנו רוצים את חלקנו הצודק במים המשותפים, לא את כל המים של הישראלים. הטיעון הוא שהקצאת המים היא הוגנת ותואמת את סגנון החיים הפלסטיני, אבל זה לא עניין של סגנון חיים – הרי לא יתכן שהישראלים צריכים פי שתיים מים מהפלסטינים".

ד"ר אטילי מיקד את ביקורתו בתפקוד הלקוי של ועדת המים המשותפת (JWC): "המדיניות הישראלית מונעת מאיתנו מלטפל בבעיות הביוב וזיהום המים. גם כאשר ועדת המים המשותפת מאשרת פרויקט, הבירוקרטיה של המנהל האזרחי מעכבת אותו שנים ארוכות. יש לשנות את פעולת הועדה כך שהפלסטינים יקבלו את חלקם הצודק במים המשותפים".

בתגובה, קרא ארדן לשר הפלסטיני לקיים איתו שיח יומיומי על מנת להגיע לפתרונות נקודתיים לבעיות העולות בשטח: "אם אנחנו רוצים להתגבר על הבעיות עלינו להיפגש. אם השר אטילי יגיד לי מה הבעיות, נוכל לפתור אותן – אבל הם מחרימים".

גדעון ברומברג, מנחה הפאנל, סיכם: "מה שברור לכל הצדדים הוא שועדת המים המשותפת כושלת". ברומברג הכריז על הפאנל כהצלחה גדולה, המבשרת סימן טוב לבאות: "השרים הסכימו לראשונה שועדת המים המשותפת איננה מתפקדת לטובת שני העמים, והסכימו – כל אחד בדרכו – לקדם שינוי של מבנה הועדה".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן