צה"ל שוקל: נוהל פתיחה באש גם כלפי יהודים

בעקבות אירועי ההתפרעות בחטמ"ר שוקל צה"ל להכיל נוהל פתיחה באש חיה גם כלפי יהודים • הגר"ש עמאר: "היזהרו ממלחמת אחים" • וועד מתיישבי השומרון: "הוציאו את צה"ל מן המשחק הפוליטי".
 • מזעזע: נסע לפרנס את משפחתו ונפטר בחו"ל מדום לב

  תוכן מקודם

 • ודאי כל התורמים יזכו למידה כנגד מידה שצאצאיהם יהיו בריאים בנפשם

  תוכן מקודם

 • גם מעדן שוקולד אמיתי וגם גלילי וופל קראנצ'י? בואו להכיר מקרוב >>

  תוכן מקודם

 • "איבדנו בעל, אבא וסבא אהוב" משפחת פרוש מתאבלת

  תוכן מקודם

לאחר ההתפרעות בבסיס צה"ל בחטמ"ר, בוחן צה"ל הכלת נוהל פתיחה באש חיה גם לעבר יהודים, במקרה שנשקפת סכנה לכח. גורמים בצבא אמרו כי "אסור שחייל יהיה מבולבל כשיהודי בא להשליך על ראשו בלוק אין הבדל בין מתפרעים פלסטינים שזורקים אבנים ובורחים, לדומיהם היהודים"

"עוצמות השנאה, התעוזה, התכנון וההתעלמות הטוטאלית משמירת החוק, מצריכים בחינה מחודשת של מקרים ותגובות כלפי אותם מתפרעים. מדובר בטרור לכל דבר ועניין".

פואד: "היו צריכים לירות בהם"

בדיון של ועדת חוץ וביטחון של הכנסת תקף ח"כ פואד בן אליעזר, ושאל: מדוע לא ירו עליהם. "חבורה של פושעים לקחו לבנה, הכניסו לסמח"ט במוח וכמעט הרגו אותו. חבל שלא עצרו אף אחד, חבל שלא ירו, חבל שלאהגיבו זה פשוט טרור. הייתי עד לטרור כזה בעבר שהסתיים ברצח ראש הממשלה".

 כעס בציבור הציוני דתי: "זו הסתה פרועה"

בעקבות דבריו של בן אליעזר אמר ח"כ אריה אלדד מהאיחוד  הלאומי כי "מי שקורא לירי על מתיישבים רוצה להבעיר תבערה גדולה בתקווה להיבנות מעיי האפר אין ספק שיש יותר מדי משוגעים בארץ. לצד גינוי חריף לפעולות 'תג מחיר' נגד ערבים חפים מפשע, מסגדים וחיילי צה"ל, יש לגנות התרת דמם של המתנחלים. אין ספק שדרושה בדחיפות מנת שפיות למערכת: שיהודים לא יזרקו אבנים על חיילי צה"ל ושחיילי צה"ל לא יירו חלילה על יהודים".

ח"כ אורי אריאל, טען כי "זקנותו של פואד מביישת את צעירותו. הצעתו לירות על יהודים הינה הסתה פרועה וטוב שימהר ויחזור בו מדבריו. ירי על אזרחים לא חמושים, גם אם פשעו, הוא הפקרות בוטה ואסורה. על כוחות הביטחון לפעול למיצוי החוק, לתפוס את האשמים ולהעמידם לדין".

הרב עמאר הזהיר: "האויב הגדול שלנו היא מלחמת אחים"

בעקבות האירועים, נפגש הראשון לציון הגר"ש עמאר, יחד עם שורה של רבנים מהציונות הדתית, עם גורמים בצבא, ביניהם מח"ט אפרים, והעבירו לו את עקרונות וועד רבני שומרון המגנים לחלוטין הרמת יד.

"אלו דברים חמורים מאוד, אסור לנו להחריש. השתיקה יכולה להוות סכנה" אמר הראשון לציון בפגישה, "אני קורא לכולם לראות את הדברים בעין פקוחה ולראות את הסכנה הקיימת בפעולות מעין אלה". הקצינים מצידם סיפרו לרבנים על אירועי שלשום, והרבנים שיתפו את הקצינים בתחושות הקשות בקרב ציבור המחנה הלאומי מהנחיות הדרג הפוליטי לצה"ל לפעול כנגד אזרחים יהודים ביהודה ושומרון. הרב עמאר הוסיף ואמר: "חשוב שלא חיכינו ובאנו למחות על הנושא".

רב השומרון הרב אליקים לבנון  העביר לראשון לציון הרב עמאר את נוסח ההחלטה המשותפת שקיבלו חברי ועד רבני השומרון בישיבה מיוחדת שקיימו הבוקר:

א.      תורת ישראל נגד אלימות. "המרים יד על חברו להכותו, עובר בעשה". משמעות הדברים היא, שכל פגיעה אלימה, דינה כדין אוכל נבלות וטרפות!

ב.      חיילי צה"ל ומפקדיו, עושים ימים כלילות כדי להגן על כולנו מפני אויבינו. הרמת יד על אנשי צבא, בנוסף לאיסור התורה, יש בה כדי לכרות את הענף אשר עליו אנו יושבים.

ג.       שנאת האחים ליוסף אחיהם, הולידה את מכירתו לעבד במצרים. אנו קוראים לכולם: אחינו, אל נא תרעו!

אלימות מולידה אלימות. גם כאשר יש חילוקי דיעות, לעולם אין לבחור בדרך של אלימות, הן מצד איסורי תורה והן מצד המוסר האנושי.

ד.      ולממשלת ישראל:

צה"ל הוא צבא העם. הוציאו את צה"ל מהמשחק הפוליטי!

אל תטילו עליו משימות הפוגעות בציבור יקר. תפקידו של צה"ל לעסוק אך ורק בבטחון, ואין לשתפו, לא במעגל הראשון ולא במעגל העשירי, בפעולות שיש עליהם חילוקי דיעות פוליטיים.

תושבי השומרון ומנהיגיהם מוקירים את צה"ל על פעולותיו החיוניות.

אל תתנו לגורמים קיצוניים כל נקודת אחיזה כדי לפגוע בצה"ל.

ה.      השלום הפנימי בתוך האומה הישראלית, הינו מפתח להתגברות על אויבנו, לצמיחה ולעליה. אם מדברים עם אויבים, קל וחומר שאפשר לשוחח עם אחים ובנים. הוצאה אל מחוץ לגדר, עלולה רק להעצים את הקיצוניים. נדבר, כולם עם כולם, ונחזור לדרך המלך.

רב השומרון, אליקים לבנון, התייחס לאירוע ואמר: "התכנסו יחד, רבנים אנשי ציבור מהשומרון להביע תמיכתנו, וכן להביע את הזעזוע מתקיפה שמייצגת מיעוט קיצוני ואפסי בהיקפו". הרב שיבח את הרבנים ואמר: "הם ימשיכו לשבת על המדוכה כדי לחשוב כיצד להביא לביעור התופעה הקשה ולהחזרת עם ישראל להרגשה של שותפות אמת בין כל החלקים השונים שבעם".

בסיומה של הפגישה נעמדו הגר"ש יחד עם החיילים לתפילה משותפת.

כתבות קשורות

אַהֲרֹן כַּהֲנָא קַדִּישָׁא • הילולת הרה"ק מהר"א מבעזלא זיע"א
אתרא קדישא מירון: שבת התאחדות לקהל חסידי אשלג
יִזְכּוֹר אַהֲבָתָם • הילולת כ"ק האדמו"ר מסאדיגורה זצ"ל
וְרוּחַ נָכוֹן חַדֵּשׁ בְּקִרְבִּי: מרן הגר"ד לנדו הגיע לקעמפ של הישיבה ושורר ניגוני רגש • צפו
מעמד כבוד התורה בישיבה קטנה ברסלב בית שמש בראשות הגרי"מ שכטר
הנשיא וראש הממשלה פתחו את מבצע החיסון השלישי; בנט המציא מצווה
התרסקות המטוס והתאונה המפחידה • עשרת הסרטונים הנצפים של השבוע
משרד ההגנה הבריטי: ספינה בבעלות ישראלית הותקפה מול עומאן
מסמך אמריקני שדלף: "וריאנט דלתא מדבק כמו אבעבועות רוח"
מחדל הקורונה: עלייה משמעותית נוספת במספר החולים במצב קשה
העורבים ניקרו את האוח הצעיר; כך הוא הוחזר לחיק הטבע • צפו
לִבָּאִי בְּאוֹרַיְתָא • סיום מסכת פסחים בחצר הקודש סקאליע

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן